Nemecká automobilka BMW a švédsky výrobca áut Volvo oznámili, že podporujú moratórium na ťažbu nerastných surovín z morského dna, ktoré sa používajú na produkciu batérií pre elektromobily a ďalšie výrobky.
Stredajšia výzva, ktorú podporila aj divízia batérií pre elektromobily juhokórejskej firmy Samsung a americký technologický gigant Google, poukazuje na dôležitosť ochrany krehkých oceánskych ekosystémov, ktoré už teraz ohrozuje nadmerný rybolov, znečistenie, hluk a ľuďmi spôsobená zmena klímy.
Musia sa preskúmať alternatívy
Hoci ťažba z morského dna je stále v počiatkoch, niekoľko firiem sa usiluje o právo ťažiť v potenciálne lukratívnych ložiskách v hĺbkach oceánov.
„Predtým, ako sa akákoľvek ťažba z morského dna začne, musí sa jasne demonštrovať, že takéto aktivity je možné manažovať spôsobom, ktorý zabezpečí efektívnu ochranu morského životného prostredia,“ uviedli štyri firmy vo vyhlásení.
Čínska automobilka plánuje postaviť továreň na výrobu batérií za takmer 4 miliardy eur
„Urgentne sa musia preskúmať všetky alternatívy voči surovinám z morského dna so sústredením sa na redukciu dopytu po základných kovoch,“ dodali BMW, Volvo, Samsung a Google.
Výzvu podporili aj environmentalisti
Tieto firmy vyhlásili, že sa zaväzujú, že „nebudú kupovať suroviny z morského dna, vylúčia takéto suroviny zo svojich dodávateľských reťazcov a nebudú financovať ťažobné aktivity na morskom dne“.
Ich výzvu podporila environmentálna organizácia Svetový fond na ochranu prírody (WWF), ktorá vedie kampaň proti ťažbe z morského dna.
„Musíme zmierniť tlak na oceán, nezvyšovať naň tlak s cieľom garantovať, že oceán bude môcť poskytovať služby ľudstvu, ako je regulácia klímy, potraviny a lieky,“ uviedla Jessica Battleová, ktorá vedie kampaň WWF proti ťažbe z morského dna.