Spojené arabské emiráty (SAE) plánujú vyslať sondu na asteroid medzi Marsom a Jupiterom.
Vesmírna agentúra krajiny v utorok oznámila, že projekt, ktorého cieľom je získať dáta o pôvode vesmíru, ráta so štartom v roku 2028 a pristátím o päť rokov neskôr.
Prenášanie informácií na Zem
Sonda by mala precestovať 3,6 miliardy kilometrov. Najprv bude musieť preletieť okolo Venuše a Zeme, aby získala dostatočnú rýchlosť, aby sa dostala k asteroidu vzdialenému zhruba 560 miliónov kilometrov. Stroj by mal z telesa prenášať na Zem informácie o jeho zložení, pokiaľ budú jeho batérie nabité.
Sonda BepiColombo prvýkrát obletela Merkúr, na Zem poslala fotografie (foto)
Zatiaľ je ešte predmetom diskusií, aké dáta bude sonda zbierať. Podľa predsedkyne Vesmírnej agentúry Spojených arabských emirátov a ministerky pre pokročilé technológie Sarah al-Amírí to však bude veľká výzva, keďže sonda poletí aj blízko Slnka aj ďaleko od neho.
Ambiciózny vesmírny program
Vesmírna agentúra SAE bude na projekte spolupracovať s Laboratóriom atmosférickej a vesmírnej fyziky pri Coloradskej univerzite.
Spojené arabské emiráty majú ambiciózny vesmírny program. Vo februári krajina úspešne dostala na orbitu Marsu svoju sondu Amal, v roku 2024 sa chystá vyslať na Mesiac zatiaľ nepomenovanú sondu a do roku 2117 by tiež chcela vybudovať ľudskú kolóniu na Marse.