Špióna Edwarda Snowdena nominovali na Nobelovu cenu mieru

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Snowden
Edward Snowden. Foto: SITA/AP

OSLO 29. januára (WEBNOVINY) – Bývalého spolupracovníka americkej Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) Edwarda Snowdena nominovali na Nobelovu cenu mieru. S týmto návrhom prišiel niekdajší nórsky minister školstva Baard Vegar Solhjell.

„(Snowden) prispel k odhaleniu extrémnej úrovne sledovania zo strany národov proti iným národom a občanom,“ povedal Solhjell v stredu pre agentúru AFP. „Prispel k tomu, aby sa ľudia dozvedeli o tom, čo sa stalo a vyvolal verejnú debatu,“ dodal. Snowdena tiež oceňuje za jeho prínos v oblasti diskusie o „dôvere vláde“, čo považuje za „podmienku pre

Socialista Solhjell o svojej nominácii informoval Nórsky Nobelov výbor prostredníctvom oficiálneho listu, ktorý podpísal aj jeho spolustraník Snorre Valen. Solhjell okrem rezortu školstva v minulosti viedol aj nórske ministerstvo životného prostredia. Snowdena na Nobelovu cenu mieru ešte v júli 2013 nominoval aj švédsky sociológ Stefan Svallfors, nestihol však hraničný termín pre minulý rok. Nominácia ale podľa Nórskeho Nobelovho výboru platí aj pre rok 2014.

Snowden v júni 2013 vyvolal rozruch prezradením sledovacích programov americkej Národnej bezpečnostnej agentúry a po niekoľkotýždňovom ukrývaní sa na jednom z moskovských letísk napokon v auguste dostal azyl v Rusku. Jeho informácie zverejnil dnes už bývalý komentátor britského denníka The Guardian Glenn Greenwald. Podľa jeho slov USA ilegálne sledovali komunikáciu zahraničných predstaviteľov ako aj miliónov bežných ľudí.

Snowdena chcú do Štrasburgu

Parlamentné zhromaždenie Rady Európy (PACE) chce do Štrasburgu pozvať bývalého spolupracovníka americkej Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) Edwarda Snowdena. Členovia výboru pre právne záležitosti a ľudské práva s ním majú diskutovať o téme masového odpočúvania ale aj o zverejňovaní utajených informácií známych pod termínom whistleblowing. PACE dúfa, že Snowden príde do francúzskeho Štrasburgu už v apríli.

„Uvedomujem si, že návrh na pozvanie Snowdena je kontroverzný, ale počúvanie toho, čo má povedať, neznamená prijatie jeho názorov alebo podporenie jeho aktivít,“ uviedol holandský člen PACE Pieter Omtzigt. Politik si je však podľa vlastných slov vedomý, že Snowdenove vycestovanie do Európskej únie nebude jednoduché, keďže USA na neho vydali medzinárodný zatykač. So Snowdenom sú členovia výboru ochotní diskutovať aj prostredníctvom telemostu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Edward Snowden