BRATISLAVA 26. decembra (WEBNOVINY) – Saxo Bank vydáva svoje každoročné Šokujúce predpovede. K málo pravdepodobným udalostiam, ktoré Saxo Bank predvída, patrí, že Austrália skĺzne do recesie, Basel III a regulácia povedú k znárodnenia 50 bánk v Európe a akcie spoločnosti Apple oslabia od svojho vrcholu v roku 2011 o 50 percent.
Saxo Bank sa vo svojich Šokujúcich predpovediach sústreďuje na udalosti, pri ktorých je pravdepodobnosť výskytu malá, zároveň je ale väčšia, než si trh pripúšťa. Predpovede nie sú mienené ako predikcie, ale pre investorov je dôležité vážiť aj udalosti s veľmi malou mierou pravdepodobnosti. Ak by sa niektorá predpoveď naplnila, malo by to na trhy výrazný vplyv.
Šokujúce predpovede pre rok 2012:
1. Akcie Apple oslabia o 50 percent
V roku 2012 bude Apple so svojimi najinovatívnejšími produktmi iPhonom a iPadom na niekoľkých frontoch čeliť konkurencii od firiem ako sú Google, Amazon, Microsoft / Nokia a Samsung.
Apple si nedokáže s iOS a iPadom udržať trhový podiel 55 percent (trikrát viac ako Android) resp. 66 percent.
2. EÚ vyhlási predĺžené bankové prázdniny
Decembrové zmeny zmlúv o EÚ nebudú stačiť na to, aby vyriešili v EÚ potrebu financovania, najmä v Taliansku.
Európska dlhová kríza sa v plnej sile vráti v polovici roka.
V dôsledku toho poklesnú akciové trhy v krátkom čase o 25 percent.
To európskych politikov prinúti vyhlásiť bankové prázdniny – na týždeň alebo aj viac dôjde k uzavretiu všetkých európskych búrz a bánk.
3. Neoznámený kandidát v Bielom dome
V roku 1992 dokázal texaský miliardár Ross Perot využiť ekonomickú recesiu a znechutenie verejnosti z amerických politikov a vo voľbách získal 18,9 percenta hlasov.
Obama za tri roky priniesol len veľmi málo zmien a celý politický systém v USA vyvoláva dezilúziu.
Podmienky pre kandidáta tretej strany neboli nikdy lepšie.
Do ringu vstúpi na začiatku roku 2012 niekto so silným programom skutočnej zmeny a v novembri získa v rozhodujúcich voľbách americkej histórie 38 percent hlasov.
4. Austrália spadne do recesie
Áziou a Tichomorím sa bude šíriť efekt spomaľujúceho ázijského obra, ktorý ostatné krajiny uvrhne do recesie.
Ak tu niekedy bola krajina závislá od blahobytu Číny, potom to bola Austrália so svojou ťažbou a prírodnými zdrojmi.
A ako čínsky dopyt po tomto tovare oslabuje, tiahne Austráliu do recesie, ktorú ešte umocní dlho očakávaný krach trhu s bývaním – pol dekády po zvyšku vyspelého sveta.
5. Basel III povedie v Európe k znárodneniu 50 bánk
Začiatkom roku 2012 bude vzrastať tlak na európsky bankový systém, pretože nové kapitálové požiadavky a regulácia prinútia banky rýchlo znižovať zadlženie.
Vďaka malému počtu účastníkov na trhu to povedie k prudkým predajom finančných aktív. Celkové zamrznutie európskeho medzibankového trhu prinúti nervóznych sporiteľov k behu na banky, pretože vkladatelia nebudú dôverovať garancii vkladov zo strany nesolventných štátov.
Viac ako 50 bánk skončí v štátnych súvahách a niekoľko známych značiek prestane existovať.
6. Švédsko a Nórsko nahradia Švajčiarsko
Ako sme videli na prípade Švajčiarska, zaujať v prostredí centrálnych bánk, ktoré devalvujú svoje meny, pozíciu bezpečného prístavu, môže byť pre ekonomiku danej krajiny rizikom.
Kapitálové trhy Švédska i Nórska sú oveľa menšie než švajčiarsky, ale Švajčiari agresívne devalvujú svoju menu a manažéri peňažných fondov hľadajú pre svoj kapitál nový bezpečný prístav.
Prílev prostriedkov do vládnych dlhopisov týchto krajín bude tak populárny, že 10-ročné sadzby poklesnú o viac ako 100 bázických bodov pod tradične bezpečné nemecké štátne dlhopisy, tzv. Bundy.
7. Švajčiarska centrálna banka vyženie kurz franku
Švajčiarska centrálna banka bude naďalej bojovať proti zhodnocovaniu svojej meny a táto snaha sa v roku 2012 vyplatí.
Švajčiarska ekonomika – najmä exportná – bude aj v roku 2012 trpieť vďaka silnému CHF v minulosti.
Švajčiarska centrálna banka aj vláda sa budú snažiť zabrániť ďalším škodám, rozšíria existujúce programy a to spolu s negatívnymi úrokovými sadzbami povedie k tak veľkému odlivu kapitálu z krajiny, ako bezpečného prístavu, že spôsobí nárast EURCHF až na 1,50.
8. USD/CNY posilní o 10 percent na 7.00
Stavba ďalších miest duchov pre milióny obyvateľov už nebude prinášať zisk a exportéri budú trpieť vďaka takmer nulovým maržiam v dôsledku posilňujúceho CNY.
To Čínu privedie do „recesie“, čo v jej prípade znamená 5-6 percentuálny rast HDP.
Čínski politici exportérov zachránia, pretože nechajú CNY oproti doláru oslabiť. V prostredí, kde uprostred globálneho klesajúceho rastu a pokračujúcej dlhovej krízy v Eurozóne, majú štatút bezpečného prístavu, pošlú menový pár USDCNY o 10 percent vyššie.
9. Index Baltic Dry vzrastie o 100 percent
Nižšie ceny ropy by mohli v roku 2012 viesť k poklesu prevádzkových výdavkov a tým pádom k rastu indexu Baltic Dry.
Očakáva sa, že Brazília a Austrália zvýšia ponuku železnej rudy.
To zníži ceny a zvýši tak dopyt Číny a jej nenásytného priemyslu.
Spolu s monetárnou expanziou to povedie k masívnemu nárastu dopytu po železnej rude.
10. Cena pšenice sa zdvojnásobí
Cena pšenice na CBOT patrila v roku 2011 k plodinám s najhoršou výkonnosťou, no v roku 2012 sa jej cena zdvojnásobí.
K rastu prispeje sedem miliárd ľudí na planéte, tlač peňazí idúca na plné obrátky a návrat zlého počasia, vďaka ktorému bude rok 2012 pre poľnohospodárske komodity obtiažny.
Najmä cena pšenice porastie silno, pretože špekulatívni investori, ktorí otvorili rekordné krátke pozície, pomôžu tejto komodite znovu zavítať na maximá z roku 2008.
„Šokujúce predpovede vydávame preto, aby sme prinútili investorov rozmýšľať mimo ich komfortnú zónu a pripraviť sa na udalosti, ktoré môžu zmeniť svet. Premýšľať mimo komfortnú zónu je málokedy príjemné, ale na druhú stranu nejde o nič hrozné, čo by sa nedalo zvládnuť. Ak by niektorá z predpovedí vyšla, stal by sa rok 2012 rokom veľkej zmeny. Prajeme si, aby sa naše predpovede ukázali ako mylné, ale to len vtedy, ak budú nahradené niečím lepším, než je súčasná paradigma, ktorou centrálne banky a vlády manipulujú, “ konštatuje Steen Jakobsen, hlavný ekonóm Saxo Bank.
Podľa jeho slov ak by jedna, dve alebo tri Šokujúce predpovede vyšli, bol by rok 2012 rokom obrovských zmien. To nemusí nutne znamenať nič negatívneho.