So zmenami v stavebnom sporení nesúhlasia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze
Ilustračné foto Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 21. októbra (WEBNOVINY) – K novele zákona o stavebnom sporení, ktorá počíta so zrušením inštitútu priateľských sporiteľov, sa v rámci pripomienkového konania objavilo viacero zásadných pripomienok.

Slovenská banková asociácia navrhuje zachovanie tohto inštitútu, pričom odhaduje, že počas dvoch až troch rokov stavebné sporenie poklesne až na 60 % súčasného stavu. „Predpokladáme, že dopady sa prejavia aj v raste nezamestnanosti v stavebníctve, či znížení daňových príjmov z objemu stavebnej produkcie,“ uviedla Republiková únia zamestnávateľov. Zväz stavebných podnikateľov Slovenska takisto nesúhlasí. V období pre stavebníctvo pretrvávajúcej krízy a masového prepúšťania zamestnancov veľkých stavebných firiem a s ich následným dopadom na beztak už existenčne ohrozené stredné a malé firmy zväz považuje predložený návrh za ohrozenie financovania stavebného sporenia.

V prípade straty vkladov tzv. priateľských sporiteľov by sa podľa bankovej asociácie nevytváral dostatok kapitálu na poskytovanie medziúverov stavebnými sporiteľňami, pričom pokles prostriedkov na financovanie bývania zo stavebných sporiteľní by v roku 2014 dosiahol pravdepodobne až 200 miliónov eur. Ako ďalej banková asociácia uviedla, oddiali sa obnova bytového fondu a obmedzenie možností zabezpečenia si vlastného bývania najmä pre skupiny obyvateľstva s nižším príjmom, pre ktoré je stavebné sporenie jedným z mála, resp. jediným možným zdrojom financovania. „Domnievame sa, že redukcia stavebného sporenia na úroveň, keď by poskytovalo polovičný a nižší objem prostriedkov na bývanie v porovnaní s poskytovaným objemom prostriedkov v posledných 5 rokoch, by neprospela občanom, stavebníctvu ani ostatným odvetviam národného hospodárstva, s ktorými je stavebníctvo úzko späté,“ skonštatovala banková asociácia.

Predložený návrh novely zákona by mal podľa Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska za následok najmä pokles prostriedkov na financovanie bývania zo stavebných sporiteľní, ďalej by to bolo odkladanie obnovy bytového fondu, či obmedzenie možnosti zabezpečenia si vlastného bývania. Výsledkom by bol nižší objem kapitálu na financovanie bytovej výstavby, ďalšie zníženie zákazok na stavebnom trhu a ďalší rast nezamestnanosti v stavebníctve. „Považujeme za pravdepodobné, že úspora na strane výdavkov rozpočtu by bola znehodnotená nižšími daňovými príjmami zo stavebnej produkcie a vyššími výdavkami na podporu v nezamestnanosti. Preto je tento návrh Ministerstva financií SR pre členov zväzu a slovenské stavebníctvo neprijateľný,“ uviedol zväz.

V záujme korigovania verejného dlhu chce rezort financií v systéme stavebného sporenia zrušiť tzv. inštitút priateľských sporiteľov, čím by sa celkový počet nárokov na štátnu prémiu znížil. Týka sa to teda takých sporiteľov, ktorí sporia viac ako šesť rokov, nebol im poskytnutý stavebný úver a nemusia nasporené prostriedky vrátane pripísanej štátnej prémie použiť na stavebné účely. Podľa rezortu financií nárok na štátnu prémiu by teda zanikol v prípade, ak by sporiteľ nepoužil prostriedky na stavebné účely. V takom prípade je povinný ju prostredníctvom stavebnej sporiteľne vrátiť do štátneho rozpočtu. Návrh novely zákona podľa rezortu financií nebude zasahovať do už uzatvorených zmlúv o stavebnom sporení. Účinnosť zákona sa navrhuje od 1. apríla 2011.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRRUZ Republiková únia zamestnávateľovSBA Slovenská banková asociáciaZSPS Zväz stavebných podnikateľov Slovenska