BRATISLAVA 26. januára (WEBNOVINY) – Tieňový minister spravodlivosti strany Smer-SD Róbert Madej nesúhlasí s tvrdeniami šéfky rezortu spravodlivosti Lucie Žitňanskej, že Smer-SD chce zvrátiť zmeny v justícii, ktoré sa udiali pod jej vedením.
„Dobré opatrenia Smer-SD rušiť po voľbách určite nebude,“ uviedol Madej pre agentúru SITA v reakcii na ministerkine vyhlásenia. Meniť sa však budú opatrenia, ktoré podľa neho znamenajú zásah do nezávislosti justície a ktoré Smer-SD napadol na Ústavnom súde (ÚS) SR.
Ako príklad uviedol pravidlá kreovania komisií pre výber predsedov súdov, zásahy do nezávislého postavenia prokuratúry či podmienky volieb zástupcov sudcov do Súdnej rady SR. „Pani ministerka by si mala spytovať svedomie, prečo práve v jej rezorte pozastavil ÚS SR účinnosť mnohých noriem,“ dodal.
Žitňanská dnes na tlačovej besede vyhlásila, že strana Smer-SD chce zvrátiť zmeny v justícii a prokuratúre do obdobia, keď bola justícia v rukách strany Vladimíra Mečiara za vlády Roberta Fica. „Skoro ma to poburuje, že strana Smer má tú drzosť hovoriť o tom,“ vyhlásila Žitňanská. Podľa nej bola potreba zmien v justícii v roku 2010 jasná a zrejmá.
„Jasne sme povedali, že chceme skoncovať s bratstvami, ktoré ovládali súdy, že chceme nezávislých sudcov, ktorí rozhodujú kvalitne a včas a nemusia sa báť šikanóznych disciplinárnych konaní,“ pripomenula Žitňanská s tým, že rok a pol otvárali súdnictvo a prokuratúru verejnej kontrole, napríklad zverejňovaním zmlúv či súdnych verdiktov alebo záznamov zo súdnej rady. Podľa nej dávajú garanciu pre možnosť nezávislých rozhodnutí súdov.
Poslanci za Smer napadli novelu zákona o Súdnej rade
Skupina poslancov NR SR za Smer-SD napadla na Ústavnom súde SR niektoré ustanovenia novely zákona o Súdnej rade SR, ktorá je účinná od začiatku tohto roka.
Nepozdáva sa im nový spôsob voľby členov Súdnej rady SR sudcami, ktorý presadila ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.
„Novela v súvislosti s voľbami do Súdnej rady SR podstatným spôsobom zasahuje do nezávislosti súdnictva a sudcovskej nezávislosti. Jej účelom je presadiť politických nominantov do Súdnej rady SR, ktorí budú vyhovovať súčasnému vládnemu zlepencu,“ uviedol pre agentúru SITA poslanec Róbert Madej.
Podľa nového princípu voľby majú sudcovia členov súdnej rady voliť na základe regionálneho princípu. Sudcovia v každom kraji tak budú do súdnej rady voliť po jednom členovi. Doteraz ich volili spoločne, viacerí členovia rady teda mohli pochádzať z toho istého kraja, po novom bude každý kraj jednomandátovým volebným obvodom. Podľa neho je dôkazom to, že sa účelovo menia elementárne podmienky voľby do Súdnej rady tesne pred tým, ako sa táto voľba uskutoční. Ministerka spravodlivosti podľa neho pred časom povedala, že tesne pred voľbami do NR SR by sa nemal meniť zákon, tento princíp však opustila a tesne pred voľbami členov súdnej rady účelovo podmienky mení. Zdôraznil, že nové pravidlá sú navyše diskriminačné.
Kým napríklad v Bratislavskom kraji bude svojho zástupcu voliť 370 sudcov, v Trenčianskom len 107. „Inými slovami, voliť jedného člena súdnej rady bude v Trenčíne 107 sudcov a v Bratislave 370. Je obrovská nerovnováha vo váhe hlasov jednotlivých sudcov podľa volebných obvodov,“ dodal. Voči spôsobu voľby mal výhrady aj prezident Ivan Gašparovič, ktorý zákon vrátil poslancom na opätovné prerokovanie. Plénum však jeho námietky neakceptovalo a schválilo návrh tak, ako ho predložila ministerka spravodlivosti.