Vždy začiatkom decembra sa v inom regióne Slovenska uskutočnila tradičná oslava strany Smer-SD pri výročí jej založenia. Tento rok svoje 21. výročie neoslavovala pre pandémiu koronavírusu. Pôvodne zvažovala, že by sa jej výročný snem udial elektronicky, ale nakoniec z toho nič nebolo.
Prvý raz sa delegáti strany stretli 11. decembra 1999 v Stupave. Za šéfa si zvolili Roberta Fica, ktorý predtým opustil vládnu Stranu demokratickej ľavice, ktorá bola súčasťou koaličnej vlády Mikuláša Dzurindu.
Vtedy ešte Fico nehovoril o Smere s prívlastkom sociálna demokracia. Od roku 2001 táto strana svoju programovú orientáciu definoval ako tretiu cestu. Názov aj so spojením – sociálna demokracia prijala v decembri 2004.
Snem strany Smer-SD: Fico pokračuje ako predseda, medzi piatimi podpredsedami sú aj Blaha a mladý Kaliňák
Sústredení na boj v parlamente
Doteraz Smer nevynechal ani jeden decembrový termín, kedy si delegáti pripomenuli vznik strany. Kľúčovým bodom snemu býval prejav predsedu Fica. Podľa podpredsedu Smeru Erika Kaliňáka sa tento rok tak nestalo z dôvodu šírenia koronavírusu.
„V aktuálnej politickej situácii, kedy sa prijímajú zákony, ktoré odoberajú ústavnému súdu jeho právomoci alebo sa zobrali deťom obedy, strana sa plne sústredila na politický boj v parlamente,“ povedal portálu SITA.sk Kaliňák.
Nevedel uviesť, či sa zorganizuje náhradný slávnostný snem alebo sa úplne vynechá.
Podľa neho to bude vecou rozhodnutia vedenia strany. „Aktuálne sme sústredení na naše aktivity spojené s Medzinárodným dňom žien a analyzujeme, ako ich budeme vedieť zorganizovať,“ doplnil.
Smeru sa nedarilo
V júli sa uskutočnil pracovný snem strany po odchode podpredsedu Smeru Petra Pellegriniho a skupiny ďalších desiatich poslancov. Predsedom Smeru sa stal znovu Fico.
Za podpredsedov boli zvolení Juraj Blanár, Ladislav Kamenický Richard Takáč, Ľuboš Blaha, Erik Kaliňák. Novým generálnym manažérom strany sa stal Marián Saloň.
Smer tento rok čelil viacerým úderom. Prvý raz po dlhých rokoch nevyhral voľby. Skončil druhý za víťazným hnutím OĽaNO Igora Matoviča.
Už po voľbách sa začalo hovoriť, že by stranu mohla opustiť najpopulárnejšia tvár, bývalý predseda vlády Peter Pellegrini. Stalo sa tak na začiatku leta.
Navyše, polícia zadržala bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara, ktorého do funkcie presadil bývalý minister vnútra Robert Kaliňák. Tesne po voľbách skončila v putách aj bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti za Smer Monika Jankovská.
Jankovská s "ficovoličmi" nepohne, viac ako Smeru by mohla poškodiť Pellegrinimu
Blaha hovorí o novom dychu
Nový podpredseda strany Blaha nevidí tento rok pesimisticky. Nazval ho rokom reštartu a na návratu k ľavicovej podstate.
„Očistili sme sa od liberálneho bizniskrídla, ospravedlnili sa za chyby. Do vedenia sa dostali noví čistí a úprimní ľavičiari, tvrdo pracujeme,“ vyjadril sa pre Webnoviny.sk Blaha.
Podľa neho je Fico späť v starej forme a ľudia si pri Matovičovi postupne uvedomujú, že „slovenská pravica nevie vládnuť, takže si myslím, že tento rok raz budeme vnímať ako prelomový a vrátime slovenskej sociálnej demokracii opäť nový dych“.
Podľa podpredsedu Kaliňáka Smer zaplatil z pohľadu volebného výsledku daň za dvanásťročné takmer nepretržité vládnutie. Za tragédiu pre Slovensko považuje, že premožiteľom Smeru sa stal Igor Matovič.
„Udalosti, ktoré nasledovali, vnímam ako zradu Roberta Fica, pretože sa usiloval žezlo posunúť Petrovi Pelegrinimu, ale ten sa rozhodol inak,“ poznamenal Kaliňák.
Po šiestich mesiacoch si myslí, že na Smer a Roberta Fica mal odchod Pellegriniho pozitívny dopad. „Sme oveľa slobodnejší a autentickejší v tom, akú politiku robíme,“ povedal Kaliňák s tým, že vedenie strany je „veľmi jednotné“.