BRATISLAVA 11. apríla (WEBNOVINY) – Opozičná strana Smer-SD je pripravená navrhnúť svojho kandidáta na čelo Úradu pre verejné obstarávanie. „Vychádzam z toho, že je to pozícia, ktorá patrí opozícii, preto sme pripravení navrhnúť nominanta,“ povedal predseda strany Robert Fico. Podľa neho doterajší šéf úradu odstúpil, pretože nechcel pracovať pod tlakom a on sám jeho rozhodnutie rešpektuje.
Fico pritom odmietol úvahy o tom, že by uvoľnený post pripadol koalícii. „Ja nevidím žiadny dôvod, prečo by na čele mal stáť predstaviteľ vládnej koalície…. Táto pozícia patrí opozícii a my sa o ňu budeme uchádzať,“ skonštatoval Fico. Ako doplnil, aj za predchádzajúcej vlády bol predsedom úradu reprezentant opozície. Ak by toto pravidlo súčasná koalícia porušila, krivila by podľa neho zákony.
Nový šéf Úradu pre verejné obstarávanie by mal byť podľa Sulíka zvolený na parlamentnej schôdzi, ktorá sa začne 17. mája. Dovtedy čaká aj návrhy z opozície na toto uvoľnené miesto. Zároveň dodal, že SaS kandidáta na toto miesto asi nepredloží. „Viem si predstaviť, že to bude človek z opozície,“ uviedol s tým, že musí ísť o čestného človeka a odborníka.
Premiérka novinárov informovala, že Romanovi Šipošovi, ktorý odstúpil z čela ÚVO, poslala SMS, aby jej vysvetlil dôvody svojho rozhodnutia. Zdôraznila, že každá strana má právo podať návrh na kandidáta na šéfa ÚVO. Mal by to však byť expert, ktorý sa rozumie verejnému obstarávaniu. Bola by rada, keby bol zvolený hlasmi naprieč celým politickým spektrom. „Záleží, akého kandidáta opozícia navrhne,“ povedala v súvislosti s tým, či tento post bude patriť aj naďalej opozícii.
Predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Roman Šipoš, ktorý zastával tento post ako nominant opozičného Smeru-SD od 7. júla minulého roka, sa rozhodol odstúpiť z funkcie k 11. aprílu. Stalo sa tak po tom, čo premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) po Koaličnej rade pred týždňom kritizovala činnosť úradu. Šipoš oznámil svoje odstúpenie z funkcie predsedovi Národnej rady SR Richardovi Sulíkovi, keďže podľa novely zákona o verejnom obstarávaní, platnej od 1. apríla tohto roka, predsedu úradu menuje a odvoláva parlament na návrh vlády. O svojom rozhodnutí predseda úradu tiež informoval predsedníčku vlády.
„Výkon funkcie predsedu Úradu pre verejné obstarávanie je náročná a zodpovedná činnosť. Od vymenovania do tejto funkcie som vždy konal štandardným postupom pri ochrane verejného záujmu a som presvedčený, že som vedome nepochybil. Okolnosti, ktoré sa vyskytli, ma utvrdili, že som nemohol konať inak, keď chcem naďalej zostať pri svojich ľudských hodnotách a zásadách,“ zdôvodnil Šipoš v pondelok svoje rozhodnutie odstúpiť z postu predsedu úradu na jeho webovej stránke.
Nespokojnosť premiérky s prácou ÚVO
Premiérka po rokovaní Koaličnej rady v pondelok 4. apríla upozornila, že úrad zrušil 111 z 220 verejných obstarávaní. „Mám niekoľko sťažností na prácu ÚVO,“ konštatovala Radičová. Súčasný podpredseda úradu Marek Vladár je podľa premiérky v jasnom konflikte záujmov. Vláda sa mala touto témou zaoberať na minulotýždňovom výjazdovom zasadnutí, čo sa však nestalo. Vladár počas bývalej vlády zodpovedal za verejné obstarávanie na ministerstve vnútra a úrad už po jeho príchode rozhodoval aj o zákazkach na vytvorenie registra fyzických osôb a elektronických identifikačných kariet, ktoré predtým pripravoval. Vláda Roberta Fica (Smer-SD) vymenovala Šipoša za predsedu ÚVO 7. júla po dohode s Radičovou, podpredsedom úradu sa vtedy zároveň stal Vladár na návrh predsedu úradu.
Radičová po stretnutí so Šipošom 5. apríla v spoločnom vyhlásení informovala, že rozhodnutia ÚVO trvajú niekedy celé mesiace a v značnom rozsahu zastavujú proces verejného obstarávania. Premiérka informovala Šipoša, že ho požiada písomne o zaslanie oficiálnych informácií v štrukturovanej forme, nakoľko podľa jej dostupných informácií sa od nástupu vlády pod jej vedením vo zvýšenej miere rušia verejné obstarávania. Zdôraznila pritom, že jej záleží na verejnom obstarávaní v zmysle zákona a zároveň na vytvorení predpokladov pre zrýchlené čerpanie finančných prostriedkov Európskej únie. Obsahom stretnutia bola nespokojnosť strán vládnej koalície s činnosťou úradu. Radičová na stretnutí uviedla niektoré nevyhnutné opatrenia na zlepšenie činnosti ÚVO. Ide napríklad o vypracovanie metodického usmerňovania pre obstarávateľov či návrh postupu v súvislosti s aplikáciou zákona o verejnom obstarávaní, platného od 1. apríla, po prijatej poslaneckej novele v nadväznosti na vykonávanie povinných elektronických aukcií. Potrebné je tiež zlepšiť stav zverejňovania rozhodnutí úradu po vykonaných kontrolách pred, ale aj po podpise zmluvy, vrátane upozorňovania na najčastejšie chyby.