POPRAD 1. mája (WEBNOVINY) – Futbalisti AS Trenčín sa stali prvýkrát v novodobej ére samostatnej SR víťazmi slovenskej pohárovej súťaže, po štvrtý raz s názvom Slovnaft Cup.
Na trávniku Národného tréningového centra SFZ v Poprade zvládli v piatkovom dramatickom dueli 46. ročníka lepšie jedenástkový rozstrel a zdolali v ňom FK Senica 3:2. V riadnom hracom čase po 90 minútach sa stretnutie skončilo nerozhodne 1:1, po nadstavenom čase 2×15 minút bol stav 2:2.
Trenčín začal rýchlym „vlastencom“
Na popradskom trávniku videli diváci prvý finálový gól už v 4. min – a padol do siete favorita duelu z Trenčína. Z pravej strany odcentroval L. Opiela a dezorientovaný obranca Čögley prekonal vlastného brankára Šemrinca. Líder najvyššej domácej súťaže a najväčší adept na majstrovský titul následne zvýšil obrátky, utvoril si výrazný tlak a mal aj gólové príležitosti.
Guba však prestrelil, Jairo da Silva v ideálnej pozícii trafil do Šullu a stopér Ramón Rodríguez da Silva v 23. min „pohladil“ hlavou iba brvno senickej bránky. Potom Gubov prienik nezužitkoval Jairo da Silva a Van Kessel strieľal slabo tam, kde stál Šulla.
Aktivita Trenčína však predsa len priniesla ovocie. V 36. min sa Guba individuálne presadil po ľavej strane a jeho presnou prihrávkou nepohrdol nigérijský legionár Ibrahim Rabiu – 1:1. Do kabín mohli odchádzať spokojnejší hráči AS, ale talentovaný Bero z päťky mieril nad.
Trenčín a Senicu čaká finále pohára, hrajú o prvú trofej
Zápas rozhodla penaltová lotéria
Úvod druhého polčasu rovnako ako v prvej časti vyšiel Senici. Majtán nebezpečne hlavičkoval, Šemrinec však zachránil. V 48. min Hlohovský z hranice šestnástky vystrelil tesne vedľa ľavej žrde.
Trenčania odpovedali akciou striedajúceho Mondeka a najmä strelou Ramóna Rodrígueza da Silvu, ktorého delovku z 30 metrov vyrazil Šulla v 67. min spod brvna na rohový kop. Po jeho zahraní zlikvidoval brankár Senice hlavičku Jaira da Silvu. Záver riadneho hracieho času patril tiež Trenčínu, no Van Kessel či Ibrahim Rabiu nerozhodli.
V predĺžení pokračovala aktivita futbalistov AS, ale Jairo opečiatkoval v 104. min brvno Šullovej svätyne. Snahu Trenčína rozhodnúť ešte pred jedenástkovou „lotériou“ korunoval holandský legionár Van Kessel, ktorý sa v 110. min presadil cez dvoch zadákov Senice a skóroval. Tím zo Záhoria však nerezignoval a český kanonier Jan Kalabiška hlavou zužitkoval rohový kop od Hlohovského.
Rozstrel z „bieleho bodu“ patril v pomere 3:2 Trenčínu, za ktorých uspeli Lobotka, Mondek i Rundič, zaváhal iba Van Kessel. Naopak, v drese Senice dali gól iba Hlohovský a L. Opiela, čo nestačilo. Trojica skúsených hráčov Majtán, Kóňa a Kalabiška stroskotala na Šemrincovi.
Senica prehrala svoje druhé finále
Klub zo Záhoria neuspel ani pri druhej finálovej účasti v národnom pohári: v Bardejove v roku 2012 FK Senica prehral s MŠK Žilina 2:3 po predĺžení. Futbalisti Trenčína prevzali z rúk prezidenta Slovenského futbalového zväzu Jána Kováčika víťaznú trofej a okrem zlatých medailí aj symbolický šek na 50 000 eur.
V novodobej ére samostatnej SR od sezóny 1993/1994 sa ani jeden zo spomenutých klubov netešil z domácej pohárovej trofeje, v doterajšej histórii od premiérového v roku 1970 (predtým aj názov Slovenský pohár, pozn.) sa však Trenčín ešte pod názvom Jednota radoval z triumfu.
Bolo to v roku 1978 proti Slovanu Bratislava, keď sa finále hralo na dve stretnutia a v oboch uspel trenčiansky tím (1:0 a 3:1). V následnom finále Česko-Slovenského pohára Jednota podľahla Baníku Ostrava 0:1.
– Trenčín sa stal víťazom Slovnaft Cupu 2014/2015
Góly: 36. Ibrahim Rabiu, 110. Van Kessel – 4. Čögley (vlastný), 114. Kalabiška, ŽK: 39. Lobotka, 59. Rundič – 57. Hlohovský, 78. Majtán, 113. L. Opiela, rozhodovali: Trutz – T. Somoláni, Ádám, 3473 divákov
Jedenástkový rozstrel:
Majtán (Senica) – nepremenil, Van Kessel (Trenčín) – nepremenil, Hlohovský 0:1, Lobotka 1:1, L. Opiela 1:2, Mondek 2:2, Kóňa – nepremenil, Rundič 3:2, Kalabiška – nepremenil
AS Trenčín: Šemrinec – Čögley, Ramón Rodríguez da Silva, Rundič, Madu Kingsley (72. Lawrence) – Lobotka, Bero (64. Koolwijk) – Guba (55. Mondek), Ibrahim Rabiu, Van Kessel – Jairo da Silva
FK Senica: Šulla – L. Opiela, P. Pavlík, Pillár, P. Čermák – Kóňa, Hušek (113. Pittner) – Dolný (89. J. Kosorin), Hlohovský, Kalabiška – Majtán
Martin Ševela (tréner AS Trenčín): „Bolo to dramatické stretnutie vo fantastickej atmosfére. Videli sme finále, aké má byť. Bolo kvalitné, k čomu prispeli obaja aktéri. Vypracovali sme si viac príležitostí na skórovanie, chýbala však efektivita. Nastrelili sme tri razy konštrukciu bránky, aspoň vieme, na čom máme popracovať. V zápase sme dominovali, v predĺžení sa nám podarilo dať gól, neustrážili sme si však štandardnú situáciu a Senici dovolili vyrovnať. Chlapci predviedli veľmi dobrý výkon. Samozrejme, penalty už sú lotéria. To, že sme v nich uspeli, svedčí o veľkej psychickej a mentálnej sile našich hráčov. V jedenástkovom rozstrele nás podržal brankár Šemrinec, ktorý mal pevnejšie nervy ako hráči súpera. Z tohto pohľadu si myslím, že nám víťazstvo patrí právom. Víťazstvo v Slovnaft Cupe je prvý z dvoch cieľov, s ktorými išlo mužstvo do tejto sezóny. Hráči si ním splnili sen a ja som šťastný spolu s nimi. Som rád, že sme ľudí presvedčili, že dokážeme hrať dobrý futbal aj na prírodnom trávniku.“
Jozef Kostelník (tréner FK Senica): „Videli sme kvalitné finálové stretnutie vo výbornej atmosfére. Dnes to bola reklama na futbal. Trenčín mal viac z hry, nám patrili úvody oboch polčasov. Trenčín má kvalitné mužstvo, čo potvrdil aj v tomto meraní síl. Som rád, že za nepriaznivého stavu 1:2 sme ešte našli sily a dokázali vyrovnať, hoci predtým nás súper pritlačil na vlastnú polovicu. Pri penaltách boli štastnejší, vďaka čomu aj zvíťazili. K triumfu v slovenskej pohárovej súťaži Trenčínu gratulujem. My sme do tohto stretnutia vložili všetky sily. Som hrdý na chlapcov, ako toto finále odohrali. Ďakujem im za predvedený výkon.“
Igor Šemrinec (brankár a kapitán AS Trenčín): „Sú to fantastické pocity, niečo neopakovaťeľné. Pre takéto zápasy hráme futbal. Chceli sme to rozhodnúť skôr, nepodarilo sa. Duel sa dostal až do penaltového rozstrelu, ktorý sme našťastie vyhrali. Sme za to veľmi vďační. Pri jedenástkach som sa sústredil iba sám na seba, mal som nejaké veci dohodnuté s trénerom a snažil sa ich dodržať. Som veľmi rád, že nám to vyšlo. Jeden cieľ sme splnili, pohár máme vo vrecku. Dnes sa môžeme trochu potešiť, ale zajtra už máme tréning a v utorok na nás čaká ligový duel proti Košiciam.“
Peter Čögley (obranca AS Trenčín): „Máme za sebou náročný, ale pre nás úspešný deň. Vo finále padli pekné góly, bolo predĺženie i jedenástky, diváci si určite prišli na svoje. Môj vlastný gól? To sa stáva, do šestnástky smeruje veľa lôpt, jednu z nich som si strelil do vlastnej bránky, ale nevadí. To je už zabudnuté, teraz sa radujeme a domov cestujeme šťastní. Igor nás pri jedenástkach podržal. Je to najväčší úspech v mojej kariére. Prvýkrát v živote som hral predĺženie, preto teraz musím dobre zregenerovať. Platí to pre celé mužstvo, aby sme sa dobre prichystali na najbližší ligový zápas proti Košiciam.“
rok 2015: AS TRENČÍN – FK Senica 2:2 po predĺžení (2:2, 1:1), na pok. kopy 3:2 – hralo sa v Poprade
rok 2014: ŠK Slovan Bratislava – MFK KOŠICE 1:2 (1:1) – hralo sa v Myjave
rok 2013: MŠK Žilina – ŠK SLOVAN BRATISLAVA 0:2 (0:1) – hralo sa v Ružomberku
rok 2012: FK Senica – MŠK ŽILINA 2:3 po predĺžení (2:2, 1:1) – hralo sa v Bardejove
rok 2011: ŠK SLOVAN BRATISLAVA – MŠK Žilina 3:3 po predĺžení (2:2, 1:2), na pok. kopy: 5:4 – hralo sa v Banskej Bystrici
rok 2010: FC Spartak Trnava – ŠK SLOVAN BRATISLAVA 0:6 (0:3) – hralo sa v Michalovciach
rok 2009: MFK KOŠICE – FC Artmedia Petržalka 3:1 (1:0) – hralo sa v Senci
rok 2008: FC ARTMEDIA PETRŽALKA – FC Spartak Trnava 1:0 (0:0) – hralo sa v Žiline
rok 2007: FC Senec – FC ViOn ZLATÉ MORAVCE 0:4 (0:1) – hralo sa v Bratislave
rok 2006: Spartak Trnava – MFK RUŽOMBEROK 0:0 po predĺžení, na pok. kopy 3:4 – hralo sa v Bratislave
rok 2005: DUKLA BANSKÁ BYSTRICA – FC Artmedia Bratislava 2:1 – hralo sa v Nitre
rok 2004: ARTMEDIA PETRŽALKA – Steel Trans Ličartovce 2:0 – hralo sa v Dunajskej Strede
rok 2003: MATADOR PÚCHOV – Slovan Bratislava 2:1 po predĺžení – hralo sa v Topoľčanoch
rok 2002: VTJ KOBA Senec – Matador Púchov 1:1 po predĺžení (1:1, 0:0), na pok. kopy 4:2 – hralo sa v Považskej Bystrici
rok 2001: INTER BRATISLAVA – MŠK SCP Ružomberok 1:0 – hralo sa v Dubnici nad Váhom
rok 2000: INTER BRATISLAVA – 1. FC Košice 1:1 po predĺžení, na pok. kopy 4:2 – hralo sa v Prešove
rok 1999: SLOVAN BRATISLAVA – Dukla Banská Bystrica 3:0 – hralo sa v Žiari nad Hronom
rok 1998: SPARTAK TRNAVA – 1. FC Košice 2:0 – hralo sa v Bratislave
rok 1997: SLOVAN BRATISLAVA – Tatran Prešov 1:0 – hralo sa v Trenčíne
rok 1996: CHEMLON HUMENNÉ – Spartak Trnava 2:1 – hralo sa vo Vranove
rok 1995: INTER BRATISLAVA – DAC Dunajská Streda 1:1 po predĺžení, na pok. kopy 3:1 – hralo sa v Dubnici
rok 1994: SLOVAN BRATISLAVA – Tatran Prešov 2:1 po predĺžení – hralo sa v Brezne
rok 1993: 1. FC KOŠICE – DAC Dunajská Streda 0:0, na pok. kopy 5:4 – hralo sa v Rimavskej Sobote
(finále Česko-slovenského pohára: 1. FC Košice – Sparta Praha 5:1)
rok 1992: TATRAN PREŠOV – Lokomotíva Košice 2:0 – hralo sa v Dolnom Kubíne
(Česko-slovenský pohár: Sparta Praha – Prešov 2:1)
rok 1991: SPARTAK TRNAVA – FC Nitra 1:0 – hralo sa v Ružomberku
(Česko-slovenský pohár: Baník Ostrava – Trnava 6:1)
rok 1990: INTER BRATISLAVA – ZVL Žilina 6:0 – hralo sa v Žiari nad Hronom
(Česko-slovenský pohár: Dukla Praha – Inter Bratislava 1:1 po predĺžení, na pok. kopy 5:4)
rok 1989: SLOVAN BRATISLAVA – ZVL Považská Bystrica 2:1 – hralo sa v Hlohovci
(Česko-slovenský pohár: Sparta Praha – Slovan Bratislava 3:0)
rok 1988: INTER BRATISLAVA – Spartak Trnava 1:0 – hralo sa v Trenčíne
(Česko-slovenský pohár: Sparta Praha – Inter Bratislava 2:0)
rok 1987: DAC DUNAJSKÁ STREDA – Plastika Nitra 0:0, na pok. kopy 6:5 – hralo sa v Trnave
(Česko-slovenský pohár: Dunajská Streda – Sparta Praha 0:0 po predĺžení, na pok. kopy 3:2)
rok 1986: SPARTAK TRNAVA – ZVL Žilina 1:0 – hralo sa v Prievidzi
(Česko-slovenský pohár: Spartak Trnava – Sparta Praha 1:1 po predĺžení, na pok. kopy 4:3)
rok 1985: LOKOMOTÍVA KOŠICE – Tatran Prešov 1:1 a 1:0
(Česko-slovenský pohár: Dukla Praha – Lokomotíva Košice 3:2)
rok 1984: INTER BRATISLAVA – Dukla Banská Bystrica 2:0 a 1:0
(Česko-slovenský pohár: Sparta Praha – Inter Bratislava 4:2)
rok 1983: SLOVAN BRATISLAVA – Plastika Nitra 0:0 a 1:1
(Česko-slovenský pohár: Dukla Praha – Slovan Bratislava 2:1)
rok 1982: SLOVAN BRATISLAVA – ZŤS Petržalka 3:1 a 0:0
(Česko-slovenský pohár: Slovan Bratislava – Bohemians Praha 0:0 po predĺžení, na pok. kopy 4:2)
rok 1981: DUKLA BANSKÁ BYSTRICA – ZŤS Košice 1:1 a 1:0
(Česko-slovenský pohár: Dukla Praha – Dukla Banská Bystrica 4:1)
rok 1980: ZŤS KOŠICE – ZVL Žilina 2:4 a 5:0
(Česko-slovenský pohár: Sparta Praha – ZŤS Košice 2:0)
rok 1979: LOKOMOTÍVA KOŠICE – Inter Bratislava 2:2 a 3:0
(Česko-slovenský pohár: Lokomotíva Košice – Baník Ostrava 2:1)
rok 1978: JEDNOTA TRENČÍN – Slovan Bratislava 1:0 a 3:1
(Česko-slovenský pohár: Baník Ostrava – Jednota Trenčín 1:0)
rok 1977: LOKOMOTÍVA KOŠICE – ZVL Žilina 0:2 a 4:0
(Česko-slovenský pohár: Lokomotíva Košice – Sklo Union Teplice 2:1)
rok 1976: SLOVAN BRATISLAVA – Inter Bratislava 0:0 a 2:1
(Česko-slovenský pohár: Sparta Praha – Slovan Bratislava 3:2 a 1:0)
rok 1975: SPARTAK TRNAVA – AC Nitra 2:0 a 1:2
(Česko-slovenský pohár: Spartak Trnava – Sparta Praha 3:1 a 1:0)
rok 1974: SLOVAN BRATISLAVA – Spartak Trnava 0:0 a 2:2, na pok. kopy 6:5
(Česko-slovenský pohár: Slovan Bratislava – Slavia Praha 0:1 a 1:0, na pok. kopy 4:3)
rok 1973: VSS KOŠICE – Tatran Prešov 3:0 a 3:3
(Česko-slovenský pohár: Baník Ostrava – VSS Košice 1:2 a 3:1)
rok 1972: SLOVAN BRATISLAVA – Spartak Trnava 1:2 a 4:1 po predĺžení
(Česko-slovenský pohár: Sparta Praha – Slovan Bratislava 0:1 a 4:3, na pok. kopy 4:2)
rok 1971: SPARTAK TRNAVA – Slovan Bratislava 2:0 a 0:1
(Česko-slovenský pohár: Spartak Trnava – Škoda Plzeň 2:1 a 5:1)
rok 1970: SLOVAN BRATISLAVA – Dukla Banská Bystrica 2:2 a 1:0
(Česko-slovenský pohár: TJ Gottwaldov – Slovan Bratislava 3:3 a 0:0, na pok. kopy 4:3)
13 – Slovan Bratislava
6 – Inter Bratislava
5 – Spartak Trnava
3 – Lokomotíva Košice
2 – Dukla Banská Bystrica, Artmedia Petržalka, MFK Košice
1 – VSS Košice, ZŤS Košice, 1. FC Košice, Jednota Trenčín, Chemlon Humenné, Tatran Prešov, DAC Dunajská Streda, VTJ Koba Senec, Matador Púchov, MFK Ružomberok, FC ViOn Zlaté Moravce, MŠK Žilina, AS Trenčín
6 – Slovan Bratislava (1994, 1997, 1999, 2010, 2011, 2013)
3 – Inter Bratislava (1995, 2000, 2001)
2 – Artmedia Petržalka (2004, 2008), MFK Košice (2009, 2014)
1 – 1. FC Košice (1993), Chemlon Humenné (1996), Spartak Trnava (1998), VTJ Koba Senec (2002), Matador Púchov (2003), Dukla Banská Bystrica (2005), MFK Ružomberok (2006), FC ViOn Zlaté Moravce (2007), MŠK Žilina (2012), AS Trenčín (2015)