BRATISLAVA 26. augusta (WEBNOVINY) – Slovensku zrejme hrozí ďalšia medzinárodná arbitráž.
Štát môže prísť pre kroky, ktoré vykonalo Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP) v otázke ložiska uránu pri Košiciach, až o približne 20 miliónov eur.
Rezort životného prostredia totiž vyhovel protestu Generálnej prokuratúry SR iniciovaného košickými aktivistami a zrušil rozhodnutie z januára tohto roka o predĺžení lehoty prieskumného územia uránových a iných rúd v lokalite Kurišková na vykonávanie geologických prác.
To sa nepáči kanadskej spoločnosti European Uranium Resources, ktorá prostredníctvom firmy Ludovika Energy vykonáva prieskum na výskyt uránu pri Košiciach už skoro siedmy rok.
Čas plynie
Ako informovala spoločnosť Ludovika Energy, na ministerstvo životného prostredia v pondelok odišlo odvolanie proti jeho rozhodnutiu z augusta tohto roka. Rezort má teraz 60 dní, aby reagoval.
Ak nezmení svoj postoj v otázke zrušenia rozhodnutia o predĺžení lehoty prieskumného územia, kanadský investor sa chce obrátiť na medzinárodné súdy, a tak ochrániť svoju investíciu, ktorá sa doteraz vyšplhala na spomínanú sumu 20 mil. eur.
Geologická sekcia na ministerstve životného prostredia v januári tohto roku predĺžila lehotu na prieskum územia v lokalite Kurišková o ďalšie dva roky, teda do apríla 2015. Podľa zákona o geologických prácach, má každý investor právo na predĺženie termínu bez pripomienok tretích strán na obdobie štyroch rokov.
Ak investor neukončí geologické práce má následne právo na predĺženie lehoty o ďalšie dva roky. Nesmie však ísť o zmenu činností, čiže o nový projekt, lebo by si predĺženie lehoty vyžadovalo schválenie aj zo strany susediacich miestnych samospráv a vyššieho územného celku.
“Stále platné predĺženie prieskumného územia má tú istú veľkosť a ide o skúmanie rovnakého nerastu, tak ako tomu bolo aj pri predošlých predĺženiach. Nakoľko sa podmienky prieskumného územia pri jeho predĺžení nezmenili a ani žiadosť takéto zmeny neobsahovala, máme za to, že nie je dôvod na tvrdenie že predĺženie prieskumného územia predstavuje zmenu,“ uviedla firma vo svojom stanovisku, v ktorom poukázala na kroky ministerstva životného prostredia, keďže jeho minister sa v apríli na zasadnutí mestského zastupiteľstva mesta Košice vyjadroval k danému problému úplne inak.
Ministerstvo ďalšie kroky nekonkretizuje
“Minister životného prostredia vo svojom vystúpení poznamenal, že neexistuje právna možnosť, dôvod na zrušenie prieskumného územia, pokiaľ spoločnosť Ludovika Energy splnila všetky zákonom stanovené požiadavky, a že bezdôvodné ukončenie povolenia na prieskumné práce by znamenalo vrátenie spoločnosti všetky prostriedky, ktoré na Slovensku v súvislosti s geologickým prieskumom na Kuriškovej investovala,“ uviedol kanadský investor, ktorý verí, že rozhodnutie o predĺžení prieskumného územia bude opätovne potvrdené.
Podľa ministerstva životného prostredia celý proces ešte nie je ukončený.
“Rozhodnutie ministra o proteste generálnej prokuratúry vo veci predĺženia prieskumného územia uránu nateraz nie je právoplatné. Keďže spoločnosť Ludovika Energy podala odvolanie voči tomuto rozhodnutiu, o rozklade rozhodne minister životného prostredia na odporúčanie rozkladovej komisie. O ďalších krokoch je v tejto chvíli predčasné hovoriť,“ reagoval pre agentúru SITA hovorca ministerstva Maroš Stano.
Zaujímavé na celej veci je, že iný štátny orgán má na aktivity kanadského investora odlišný názor. Spoločnosť European Uranium Resources totiž v decembri minulého roka podpísala s Ministerstvom hospodárstva SR (MH) memorandum o porozumení.
To stanovuje podmienky, za ktorých firma European Uranium Resources môže so štátom spolupracovať v rozvíjaní projektu Kurišková.
Spoločnosť European Uranium Resources na základe memoranda vyhotoví štúdiu uskutočniteľnosti a štúdiu posudzovania vplyvov na životné prostredie.
Štúdie by mali dať odpovede na základné otázky, či je možné ložisko uránovej rudy Kurišková rozvíjať a využívať. Spoločnosť sa so štátom dohodla, že pokiaľ štúdie prinesú pozitívne ukazovatele, tak projekt Kurišková sa môže v súlade s Energetickou stratégiou SR realizovať.
Stovky pracovných miest
Pokiaľ sa bude projekt realizovať, mala by sa znížiť energetická závislosť Slovenska a vytvorilo by sa 880 nových pracovných miest. Počiatočná investícia do projektu sa pohybuje na úrovni 225 mil. USD.
Slovensko má podľa všetkého pri Košiciach jedno z najhodnotnejších ložísk uránu na svete. Naša krajina by tak mohla vďaka ťažbe uránu v lokalite Kurišková v budúcnosti čiastočne znížiť svoju závislosť na ruskom jadrovom palive.
Slovensko by totiž mohlo po vzore Českej republiky dodávať vyťažený urán ruskej spoločnosti TVEL, ktorá by slovenským atómovým elektrárňam na oplátku dodávala jadrové palivo za znížené cenu. Predbežná štúdia uskutočniteľnosti podľa prezidenta firmy European Uranium Resources Doriana Nicola dokazuje obrovský ekonomický potenciál projektu Kurišková. Podľa tejto štúdie sa v spomínanej lokalite nachádzajú zásoby uránovej rudy s vysokým obsahom uránu.
Projekt Kurišková má tak podľa Nicola potenciál sa zaradiť medzi producentov uránu s najnižšími nákladmi na prevádzku a výrobu. Prípadné využitie uránového projektu Kurišková by mohlo poskytnúť Slovenskej republike bezpečný zdroj uránu približne na 30 rokov pri úrovni spotreby, aká je v súčasnosti.
Predbežná štúdia uskutočniteľnosti vypracovaná spoločnosťou Tetra Tech, Inc. naznačuje, že projekt uránového ložiska Kurišková má potenciál, aby bol realizovaný ako podzemná banská prevádzka využívajúca najlepšie dostupné technológie s minimálnym vplyvom na životné prostredie a zároveň môže produkovať urán s vysokou efektivitou dosahujúcou svetové parametre. Podľa tejto štúdie sa urán pri Košiciach bude ťažiť v podzemnej bani s minimálnym prejavom na povrchu a urán môže byť extrahovaný pri použití zásaditého procesu, a nie kyselinového.