Slovensku hrozí európsky súd, málo chráni vtáky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vtak
Foto: sgforums.com

BRATISLAVA 27. septembra (WEBNOVINY) – Slovensku hrozí Súdny dvor Európskej únie, Európska komisia (EK) zaslala vo štvrtok 26. septembra tzv. odôvodnené stanovisko, v ktorom ho žiada o účinnejšiu ochranu vtáctva.

EK dala Slovensku na nápravu stavu dva mesiace, agentúru SITA o tom informoval ochranársky manažér organizácie SOS/BirdLife Jozef Ridzoň.

Komisia tak pokračuje v konaní voči SR, ktoré sa môže skončiť podľa jeho slov v najhoršom prípade na Európskom súde a udelením pokuty, ak sa dnešný zlý stav nezmení.

Toto konanie je zapríčinené poklesom populácií zimujúcich vodných vtákov v chránených vtáčích územiach Dunajské luhy a Záhorské Pomoravie.

„Tieto územia patria medzi najvýznamnejšie zimoviská vodného vtáctva v strednej Európe,“ poznamenal s tým, že v dôsledku prijatej benevolentnej poľovníckej legislatívy v roku 2009 a chybe pri vyhlásení chránených území populácia vodných vtákov na Slovensku od vstupu do EÚ klesá. U niektorých druhov vodného vtáctva poklesla o 90 percent. „Slovensko tak nezabezpečilo ochranu v rozsahu, ako to od neho žiada európska legislatíva, a to Smernica o vtákoch,“ doplnil Ridzoň.

Na Dunaji môže prezimovať stotisíc vtákov

Ornitológovia považujú za poľutovaniahodné, že tento problém vôbec musí riešiť Európska komisia. Dunajské luhy a Záhorské Pomoravie sú dlhodobo známe nielen medzi ornitológmi alebo ochranármi ako útočisko vodného vtáctva rôznych druhov.

Význam je podľa neho taký veľký, že napríklad na Dunaji môže prezimovať aj viac ako stotisíc jedincov vodného vtáctva. Takéto významné lokality sú chránené nielen v Európskej únii, ale je to prirodzené aj v iných krajinách po celom svete. „Slovensko tak už dávno malo pre význam lokality konať samo, bez tlaku Európskej komisie,“ doplnil.

Slovensko patrí v dôsledku toho v ochrane vodného vtáctva medzi najhoršie krajiny vôbec. Na chýbajúce oblasti, v ktorých by bol obmedzený lov vodného vtáctva a kde by mohli nerušene prečkať vtáky náročnú zimu, pritom ornitológovia upozorňujú už od roku 2005. „V roku 2008 bola prijatá chybná vyhláška a stav sa zhoršil ešte viac od roku 2009, keď bola prijatá benevolentnejšia poľovnícka legislatíva,“ uviedol pre agentúru SITA.

Ministerstvo problém prehliada

Slnko,leto vtak
Foto: SITA/AP

Doterajšie kroky podľa Ridzoňa nasvedčujú tomu, že ministerstvo životného prostredia problém prehliada.

Slovensko už pred rokom začalo s prípravou zmeny chybných vyhlášok. Od marca tohto roku sa v tomto procese nepokračuje a hrozí, že po prílete prvých väčších kŕdľov husí zo severu opätovne budú zbytočne intenzívne plašené a zabíjané.

Severské vtáky potom budú nútené hľadať vhodnejšie podmienky na prezimovanie vo vzdialenejších lokalitách mimo Slovenska.

„Ešte v máji sme na problém nedostatočnej ochrany v Dunajských luhoch upozorňovali ministra životného prostredia. Dodnes na náš list z ministerstva reakcia neprišla a ministerstvo vo veci ďalej nekoná,“ doplnil hovorca SOS/BirdLife Ján Gúgh.

Dôvodov je viac

Dôvodov, pre ktoré ubúdajú vodné vtáky na Slovensku a pre ktoré hrozí podanie na Európsky súd, je však viac. „Viackrát sme sa snažili dosiahnuť lepšiu ochranu na národnej úrovni. To sa však nepodarilo, keďže legislatíva, ktorá upravuje ochranu prírody v Dunajských luhoch a Záhorskom Pomoraví, je chybná. To, že nemožno obmedziť lov na najväčších zhromaždiskách v Dunajských luhoch, je spôsobené vymenením čísel v odkazoch jednotlivých ustanovení vyhlášok. Je nepochopiteľné, že pre niekoľko zlých čísel a nesprávne slová hrozí Slovensku podanie na Európsky súd a slovenské úrady tento problém nevedia vyriešiť roky,“ uzavrel Ridzoň.

Už ani nie je podľa jeho slov prekvapením, že napríklad v Dunajských luhoch takmer všetky územia, ktorých by sa obmedzenia mali týkať, sú v štátnych rukách, priamo v gescii ministerstva životného prostredia. Ohrozenie územia nečinnosťou je tak priamou zodpovednosťou ministerstva. Je teda otázkou, či ministerstvo odolá tlaku úzkej skupinky ľudí, ktorá sa snaží uchovať možnosť lovu vtáctva na lukratívnych miestach bez ohľadu na dopad na prírodu, alebo konečne zabezpečí ochranu na úrovni, ako je to bežné inde vo svete.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaMŽP Ministerstvo životného prostredia SR