BRATISLAVA 7. novembra (WEBNOVINY) – Slovensko si na medzinárodných trhoch požičiava 1,25 mld. eur.
A za rekordne nízky úrok. Informoval o tom krátko po zavretí kníh na tlačovej konferencii minister financií Peter Kažimír. Investori totiž nakúpia 12-ročné eurobondy s hodnotou kupónu 3,375 % p.a. a výnosom do splatnosti 3,421 % p.a.
„Je to najmenší úrok v histórii na dlhodobý dlhopis na Slovensku. Je to samozrejme vynikajúca správa. Takéto financovanie zníži aj tlak na verejné financie a je veľmi dobrou reklamou pre našu krajinu,“ vyhlásil v stredu Kažimír.
Celkový dopyt po slovenských bondoch pri tejto emisii podľa Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL) dosiahol vyše 2,1 mld. eur, pričom záujem prejavilo zhruba 140 investorov. „Veľkosť a kvalita objednávok umožnila vydať štátne dlhopisy v objeme 1,25 mld. eur s rizikovou prirážkou 1,50 % p.a. nad úrokové swapy, čo predstavuje ekvivalent 2,039 % p.a. nad porovnateľné nemecké štátne dlhopisy,“ informovala agentúra.
Pätina investorov zo Slovenska
Distribúcii dlhopisov podľa ARDAL-u dominoval dopyt vysoko kvalitných investorov, pričom transakcia ťažila zo širokého umiestnenia takmer 80 % hodnoty mimo Slovenska. „Rýchla exekúcia transakcie a výborná kvalita investorov podčiarkli záujem o kredit Slovenska zo strany medzinárodných investorov,“ konštatuje agentúra. Takmer štvrtina investorov pritom pochádzala z Nemecka, vyše pätina zo Slovenska.
Nasledovala Veľká Británia, štáty strednej a východnej Európy, Rakúsko, Francúzsko a ďalšie krajiny. Spomedzi jednotlivých typov investorov dominovali manažéri fondov s podielom 42 %, tretinu tvorili banky, 18 % poisťovne a penzijné fondy a zvyšok iný typ investorov.
Ako dodal minister Kažimír, slovenská agentúra ARDAL na európsky finančný trh s novou benchmarkovou syndikovanou emisiou vstúpila aj napriek tomu, že potreby Slovenska na krytie dlhu v tomto roku sú plne pokryté.
Podľa Kažimíra je to predfinancovanie
„To, čo sa momentálne deje, to je predfinancovanie sa. Po skúsenostiach z minulého roku, keď kvôli situácii na finančných trhoch boli trhy zavreté pre takých klientov, ako je Slovensko, tak sa snažíme mať rezervu na možný horší vývoj na medzinárodných finančných trhoch v budúcom roku, čo považujeme za zodpovedný prístup,“ konštatoval minister.
Ďalším faktorom, ktorý rozhodol o tom, že Slovensko zahraničným investorom svoje cenné papiere ešte v tomto roku predsa len ponúkne, boli momentálne výhodné podmienky na finančných trhoch, čo sa odzrkadlilo aj na cene, za ktorú štát dlhopisy predáva.
„Ďalším cieľom je znižovanie celkových nákladov na správu dlhu, pretože v týchto týždňoch panujú na trhu mimoriadne dobré podmienky a úroky na naše dlhopisy klesajú, čo je opäť potvrdenie správnosti našej politiky a je to potvrdenie toho, že finančné trhy nám dôverujú,“ dodal Kažimír.
Štát na medzinárodných trhoch naposledy v máji
Štát potvrdil prípravy na novú emisiu iba v stredu po tom, čo v predchádzajúcich dňoch prichádzali neoficiálne informácie z prostredia trhu. Štátna Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL) napokon v stredu informovala, že manažovaním emisie poverila trojicu bankových domov.
„Slovenská republika konajúca prostredníctvom Ministerstva financií SR a zastúpená Agentúrou pre riadenie dlhu a likvidity udelila mandát SG CIB, Slovenskej sporiteľni (Erste Group) a UniCredit ako vedúcim spolumanažérom novej benchmarkovej emisie štátnych dlhopisov v eur,“ uviedol Juraj Pekár z odboru riadenia dlhu ARDAL-u.
Slovensko pritom na medzinárodné trhy naposledy vstúpilo v máji tohto roka, keď na americkom trhu predalo 10-ročné dlhopisy za 1,5 mld. USD. Na eurovom trhu naposledy krajina predávala cez syndikát cenné papiere v januári tohto roka.
Investori vtedy nakúpili 5-ročné slovenské cenné papiere za 1 mld. eur. Štátna agentúra ARDAL pritom v máji informovala o možnosti na jeseň tohto roku vydať novú syndikovanú eurovú emisiu, túto myšlienku však pred niekoľkými týždňami čiastočne utlmil minister financií Peter Kažimír slovami, že takáto emisia by zvyšovala verejný dlh.