BRATISLAVA 22. septembra (WebNoviny) – Od začiatku budúceho roka sa na Slovensku zavádza nová európska smernica ATAD, ktorá by mala zabrániť vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam. Cieľom smernice je aj uľahčiť výmenu informácií medzi finančnými spravodajskými jednotkami pri identifikácii a sledovaní podozrivých transakcií.
Ako na piatkovom brífingu v rámci stretnutia európskych daňových poradcov uviedol prezident Európskej konfederácie daňových poradcov (CFE) Piergiorgio Valente, táto smernica môže prispieť k vytvoreniu férového systému zdaňovania.
Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií dostal podnet na Kisku od strany neúspešného protikandidáta
Aby systém zdaňovania mohol fungovať, je podľa Valenteho dôležité, aby Európa rástla. V prvom kroku sa Európska konfederácia daňových poradcov zamerala na analytickú a technickú časť prípravy smernice.
Oblasť digitalizácie je dôležitá
V druhom kroku je podľa Valenteho dôležité, aby sa konfederácia zamerala na rast. “Keď hovoríme o budúcnosti Európy, musíme hovoriť o raste,“ skonštatoval Valente. “To, že sa niekto vyhýba daniam, síce prináša benefit pre jednotlivca, ale neprináša to rast a benefit pre Európu,“ doplnil viceprezident Európskej konfederácie daňových poradcov Ian Hayes.
Konfederácia vidí revolúciu predovšetkým v oblasti digitalizácie. Podľa Valenteho je potrebné, aby sa viac spolupracovalo v oblasti daní a aby aj legislatívne inštitúcie v rámci Európy v oblasti daní viac spolupracovali a snažili sa presadzovať práva pre daňovníkov. Aj profesia daňového poradcu sa bude preto meniť.
“Musíme sa naučiť, ako využiť digitalizáciu na to, aby sme optimalizovali naše poradenstvo,“ uviedol Valente. Podľa Hayesa je dôležitá napríklad koordinácia v oblasti softvérov, aby sa nestalo to, že každá krajina si zavedie iný softvér na spravovanie svojich daní.
Hlavným princípom je transparentnosť
Európska konferedácia daňových poradcov združuje okolo 200 tisíc daňových poradcov z 23 krajín. Slovensko v piatok 22. septembra prvýkrát vo svojej histórii hostilo podujatie, ktoré je valným zhromaždením Európskej konfederácie daňových poradcov. Pozostávalo z rokovania pracovných skupín.
Aktualizované: Časť opozície chce zvolať mimoriadne výbory pre kolaps Slovensko.sk
Ako doplnil viceprezident Slovenskej komory daňových poradcov Branislav Kováč, cieľom bolo prebrať aktuálne témy, ktoré trápia daňových poradcov v Európe.
Konfederácia sa snaží nastaviť jasné pravidlá pre zdaňovanie pri zohľadnení všetkých špecifík jej členov. “Vytvárame chartu daňovníka, čiže chartu práv a povinností daňovníka v Európe. Hlavným princípom je transparentnosť, aktívne presadzovanie záujmov, spolupráca a aby sme boli prizvaní ku všetkým krokom, ktoré sa dejú v Európe,“ dodal Valente.
Daňoví poradcovia diskutovali aj o obmedzovaní daňových rajov. Európska únia chce do konca roku 2017 zverejniť zoznam krajín, ktoré nespolupracujú pri odhaľovaní daňových únikov a podvodov. Tieto krajiny budú zo strany únie sankcionované.