BRATISLAVA 17. septembra (WEBNOVINY) – Ministerstvo pôdohospodárstva SR zatiaľ nevydá zákaz dovozu alkoholu z Českej republiky. Agentúre SITA to povedala hovorkyňa ministerstva Magda Tóth Želeňáková.
Ministerstvo zdravotníctva však podľa najnovších informácií túto možnosť zvažuje. Ako uviedla ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská, o tomto kroku bude v utorok rokovať s ministrom pôdohospodárstva Ľubomírom Jahnátkom i s ministrom financií Petrom Kažimírom.
Ako ozrejmila, ide o jednu z alternatív, keďže aj napriek medializovaným informáciám ľudia požili nebezpečný alkohol z Čiech.
„Zvažujeme, či pre ochranu občanov je dostatočné ich informovať, či nie je bezpečnejšie pristúpiť k opatreniu, a to zákazu predaja a dovozu českého alkoholu,“ uviedla Zvolenská. Zároveň dodala, že k vzniknutej situácii už zvolala interný brífing v rámci ministerstva zdravotníctva a úradov hygieny, kde sa vypracujú alternatívy.
Minister Ľubomír Jahnátek sa podľa Želeňákovej spojil z českým kolegom Petrom Bendlom a požiadal ho, aby kontroly domácich páleníc boli mimoriadne dôkladné.
AZZZ vyzýva na okamžité zastavenie predaja českých liehovín
Ministerstvo zdravotníctva Českej republiky zverejnilo etikety fliaš, ktoré môžu obsahovať smrtiaci metylalkohol. Viac sa dozviete —>> TU.
Toto opatrenie považuje prezident AZZZ Rastislav Machunka za nevyhnutné pre ochranu zdravia slovenských občanov, a taktiež aj pre ekonomických záujmov štátu.
„Ak oficiálne orgány Českej republiky označia liehoviny vyrobené v Čechách za potenciálnu hrozbu pre zdravie občanov a zakážu ich predaj, aby chránili zdravie a život občanov a zároveň nezakážu vývoz, považujeme za nevyhnutné, aby reagovali kompetentné slovenské orgány adekvátnym spôsobom,“ vyhlásil Machunka.
Cenovo zvýhodnený alkohol
AZZZ SR predpokladá, že českí výrobcovia liehovín by mohli ponúknuť zásobovanie slovenského obchodu cenovo zvýhodneným alkoholom, a tým pádom zásadne poškodzovať slovenských výrobcov, prípadne aj zdravie obyvateľov. Machunka zdôrazňuje, že zákaz dovozu českých liehovín prijala aj Poľská republika napriek tomu, že žiadny prípad otravy metanolom nezaznamenala.
K rovnakému kroku vyzýva aj Potravinárska komora Slovenska (PKS). „Keďže senzoricky dokázať prítomnosť metanolu je prakticky nemožné, občanom Slovenskej republiky odporúčame v žiadnom prípade nekupovať liehoviny vyrábané nelegálne alebo liehoviny, ktorých pôvod je nejasný,“ upozorňuje prezident PKS Daniel Poturnay. Dodáva, že takéto prípady treba ohlásiť na colnú správu alebo na Štátnu veterinárnu a potravinovú správu SR, ktoré vykonajú potrebnú kontrolu.