Slovensko môže zaplatiť za neschválenie zákona o energetike

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Elektrika
Foto: Ilustračné foto SITA, AP

BRATISLAVA 2. februára (WEBNOVINY) – Slovensko neimplementuje do národnej legislatívy tretí energetický liberalizačný balíček.

Poslanci Národnej rady SR totiž na štvrtkovom hlasovaní neschválili zákon o energetike. Minister hospodárstva Juraj Miškov preto následne stiahol z rokovania parlamentu aj zákon o regulácii v sieťových odvetviach.

Ako však uviedol, Slovensko môže očakávať sankcie zo strany Európskej komisie, keďže štát mal balíček prevziať do marca minulého roku.

Slovensko môže byť pokutované

Peniaze
Foto: SITA/Igor Svítok

„Do júna môžeme byť na súde a môžeme byť pokutovaní,“ povedal v rozprave Miškov. Ako dodal, komisia už koncom septembra minulého roku zaslala ministerstvu formálne upozornenie, čím začala konanie voči Slovensku.

Zavedením tretieho energetického liberalizačného balíčka by si mali polepšiť najmä odberatelia energií. Podľa nového zákona o energetike budú môcť napríklad odberatelia zmeniť dodávateľa elektrickej energie alebo zemného plynu v priebehu troch týždňov a bez poplatkov.

Po prijatí návrhu energetického zákona by mal mať odberateľ elektriny a plynu z kategórie domácnosti taktiež právo odstúpiť od zmluvy počas takzvanej lehoty na rozmyslenie v dĺžke siedmich pracovných dní odo dňa uzavretia zmluvy.

Energetický zákon má nový režim možností

Elektrárne
Foto: SITA/AP

Novým zákonom by sa tiež mala zaviesť nová definícia pojmu zraniteľný odberateľ elektriny. Spotrebitelia by mali mať po implementácii energetického balíčka právo dostať konečné vyúčtovanie do štyroch týždňov po zmene dodávateľa či právo na zrozumiteľné údaje o svojej spotrebe a cene elektriny a plynu.

Energetický zákon taktiež obsahuje nový režim možností, ako oddeliť výrobné činnosti a dodávateľské činnosti od prevádzky prenosovej sústavy alebo prevádzky prepravnej siete. Oddelenie výroby a dodávky elektriny od prenosovej sústavy sa bude podľa návrhu realizovať prostredníctvom modelu úplného oddelenia vlastníctva. Oddelenie výroby a dodávky plynu od prepravnej siete bude možné zriadením nezávislého prevádzkovateľa prepravnej siete ITO (Independent Transmission Operation), čo znamená posilnené účtovné a právne oddelenie prevádzkovateľa prepravy.

Pravidlá obsiahnuté v právnych aktoch tretieho energetického balíčka, ktorý vznikol na pôde Európskej únie, sú zamerané najmä na podporu liberalizácie trhu s elektrinou a plynom, na zlepšenie práv spotrebiteľov alebo na posilnenie právomoci a nezávislosti regulačných orgánov. Energetický balíček obsahuje aj ustanovenia o vytvorení nezávislej inštitúcie, európskej Agentúry pre spoluprácu regulačných orgánov v oblasti energetiky, ktorej hlavnou úlohou bude vytvárať rámec pre spoluprácu regulačných orgánov členských štátov Európskej únie.

Energetický balíček padol pre pomstu SDKÚ-DS, myslí si Chren

Juraj Miškov
Foto: SITA/Marián Peiger

Neschválenie tretieho energetického balíčka je podľa ministra hospodárstva Juraja Miškova „čiernym dňom pre slovenského spotrebiteľa“.

„Oba zákony o energetike a o regulácii v sieťových odvetviach boli silne prospotrebiteľské, veľmi silne proľudové,““uviedol Miškov na štvrtkovej tlačovej besede.

Za hlavný dôvod neschválenia energetických zákonov označil politikárčenie poslancov za SDKÚ-DS, ktorí zákony nepodporili. „Tieto zákony pritom schválila vláda, za tieto zákony hlasovali aj ministri za SDKÚ-DS,“ zdôraznil Miškov.

Minister Miškov sa podľa poslanca za SDKÚ-DS Stanislava Janiša hlboko mýli a zavádza verejnosť. „Má plné ústa toho, ako zákon o energetike a o regulácii je v prospech ľudí, je v prospech občanov, len pán minister nepovedal, v čom,“ uviedol Janiš.

Podľa jeho slov nie sú neschválené zákony z dielne rezortu ústretové voči ľuďom, práve naopak, sú namierené proti nim. „Ak by sme dnes tieto zákony schválili, tak by to bol čierny deň pre občanov Slovenskej republiky, čo sa týka energetiky, čo sa týka cien energií,“ dodal Janiš s tým, že by navyše koncentrovali moc do rúk predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví.

Podľa poslanca NR SR za SaS Matina Chrena ide zo strany SDKÚ-DS o pomstu ministrovi hospodárstva za odvolanie Anny Bubeníkovej z postu predsedníčky Fondu národného majetku.

„Celú situáciu vnímame iba ako pomstu ministrovi hospodárstva za to, že navrhol odvolanie šéfky Fondu národného majetku Anny Bubeníkovej,“ povedal Chren. Veľmi dôležitý zákon pre spotrebiteľov tak podľa jeho slov padol na obyčajnom politikárčení tých, ktorí hovoria o zodpovednosti v politike. „V reálnych krokoch sa táto zodpovednosť neodráža a neukazuje,“ dodal Chren.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj Miškov