BRATISLAVA 17. októbra (WebNoviny.sk) – Konkurencieschopnosť slovenskej ekonomiky sa v globálnom porovnaní v tomto roku o niečo zhoršila.
Slovensko sa totiž v aktuálnom rebríčku konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra umiestnilo na 42. mieste zo 140 krajín a oproti minulému roku si tak pohoršilo o dve priečky.
Na čele rebríčka najkonkurenčnejších ekonomík sveta sa pritom nič nezmenilo. Dominujú Spojené štáty americké, nasledované Singapurom a Nemeckom.
Medzi krajinami V4 je Slovensko tretie
Pri porovnaní krajín V4 Slovensko v porovnaní konkurencieschopnosti predbehla Česká republika, ktorá obsadila 29. priečku, a Poľsko, ktoré sa umiestnilo na 37. pozícii. Maďarská ekonomika skončila na 48. mieste.
Medzinárodný menový fond očakáva ďalšie zrýchlenie hospodárskeho rastu Slovenska
„Pozícia SR sa mierne zhoršila, a to i napriek tomu, že skóre konkurencieschopnosti sa mierne zlepšilo. V rebríčku nás však predstihli krajiny, ktoré zlepšovali podmienky na podnikanie a ekonomický rast o niečo výraznejšie ako SR,“ uviedol Peter Serina, výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS), ktorá je partnerskou inštitúciou Svetového ekonomického fóra.
Relatívne slušné hodnotenie si Slovensko vyslúžilo napríklad za makroekonomickú stabilitu, adaptáciu informačno-komunikačných technológií či úroveň infraštruktúry. „Výraznejšiemu rastu SR v rebríčku bránia chronické problémy podnikateľského prostredia, najmä kvalita verejných inštitúcií. Máme čo doháňať v posilňovaní nezávislosti súdov, vo vymáhateľnosti práva, v boji proti korupcii a v znižovaní administratívnej náročnosti podnikania,“ tvrdí Peter Serina.
Nízka inovačná kapacita
Výraznou slabinou Slovenska je jeho nízka inovačná kapacita, čo súvisí s kvalitou vedecko-výskumných inštitúcií, úrovňou ich spolupráce s podnikmi či nízkymi výdavkami na výskum a vývoj.
Index konkurencieschopnosti vypovedá o perspektíve krajiny dosahovať udržateľný hospodársky rast v strednodobom horizonte. Hodnotí kvalitu verejných inštitúcií, vládne politiky a iné faktory, ktoré podmieňujú úroveň produktivity a prosperity v 140. krajinách sveta.
Na hodnotenie sa tento rok použilo 98 indikátorov zoskupených v 12 oblastiach. USA dosiahli 85,6 bodu. Priemerné skóre krajín je 60 bodov, Slovensko získalo v hodnotení 66,8 bodu.