Slovensko ako predsedajúca krajina Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) kládlo osobitný dôraz na pomoc ľuďom postihnutých konfliktmi. V stanovisku, ktoré agentúre SITA zaslal tlačový odbor ministerstva zahraničia, to uviedol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a úradujúci predseda OBSE Miroslav Lajčák.
Minister sa v nedeľu zúčastnil na výročnom zasadnutí Parlamentného zhromaždenia (PZ) tejto organizácie v Luxemburgu. Vystúpil s prejavom na plenárnom zasadnutí zhromaždenia a následne spolu s generálnym tajomníkom OBSE Thomasom Gremingerom odpovedal na otázky prítomných poslancov.
Šéf diplomacie vo svojom prejave prezentoval výsledky prvých šiestich mesiacov slovenského predsedníctva v OBSE z pohľadu stanovených priorít, ktorými boli prevencia konfliktov, bezpečná budúcnosť a efektívny multilateralizmus.
Situácia na Ukrajine
Počas prvého polroka venovalo slovenské predsedníctvo mimoriadnu pozornosť taktiež situácii na Ukrajine a v jej okolí. „Snažíme sa svojim konaním pomôcť ľudom postihnutým týmto konfliktom. Navrhli sme niekoľko jednoduchých opatrení, ktoré uľahčia každodenné trápenia miestneho obyvateľstva. Poskytli sme aj konkrétnu humanitárnu pomoc, ktorá prispeje k vyčisteniu zamínovaných oblastí,“ priblížil minister zahraničia.
Lajčák sa objavil v úvahách o obsadení postov v NATO, ale jeho prioritou je výkon funkcie ministra
Poslancom PZ OBSE zároveň pripomenul, že navštívil všetky krajiny východnej Európy, západného Balkánu a Strednej Ázie, kde sú prítomné misie OBSE. Lajčák predostrel taktiež možnosti spolupráce OBSE s inými medzinárodnými organizáciami, osobitne s OSN, v agende trvalo udržateľného rozvoja, čo je jedným z hlavných bodov rokovania výročného zasadnutia PZ OBSE.
Šéf diplomacie rokoval na okraj zasadnutia s predsedom PZ OBSE Georgem Tseretelim. Svojho partnera informoval o uskutočnených návštevách v pozícii úradujúceho predsedu OBSE.
Vyzdvihol nasadenie Lajčáka
Tsereteli vyzdvihol nasadenie Lajčáka, ktoré zvyšuje viditeľnosť a relevanciu OBSE a ocenil skutočnosť jednotného postupu v citlivých otázkach, ako napríklad vo forme nedávneho spoločného vyhlásenia k situácii v Albánsku.
Ministra Lajčáka mrzí, že stredná Európa nie je zastúpená na vrcholových pozíciách Európskej únie
Minister zahraničia bilaterálne diskutoval aj s generálnym tajomníkom OBSE Thomasom Gremingerom. Partneri sa venovali predovšetkým obsahovému zameraniu nadchádzajúceho neformálneho stretnutia ministrov zahraničných vecí účastníckych štátov OBSE a partnerských krajín, ktoré sa uskutoční 9. júla vo Vysokých Tatrách.
Greminger ocenil konanie neformálneho zasadnutia a jeho zameranie na priority predsedníctva, osobitne prevenciu konfliktov, keďže podľa neho ide o oblasť, v ktorej OBSE disponuje dlhoročnými skúsenosťami a empirickými schopnosťami.