BRATISLAVA 19. októbra (WebNoviny.sk) – Slovenskí energetici vstúpili do štrajkovej pohotovosti. Odborárom Energeticko-chemického odborového zväzu sa totiž ani v štvrtom kole kolektívneho vyjednávania so Zväzom zamestnávateľov energetiky Slovenska nepodarilo dohodnúť na raste miezd v budúcom roku.
„Spor bude teraz predložený na riešenie sprostredkovateľovi,“ uviedol Marián Baňanka z odborového zväzu, ktorý bol poverený vyjednávaním.
Ponuka je neprijateľná
Odborári pre budúci rok požadujú rast tarifných miezd o 6,5 % v priemere a o 5 % každému zamestnancovi.
„Na základe septembrového rozhodnutia Konferencie predsedov bol požadovaný rast tarifných miezd znížený na 5 %, pričom táto požiadavka je v súlade s predpoveďou NBS pre budúci rok o raste nominálnych miezd o 4,9 %. Napriek prebiehajúcim rokovaniam, zástupcovia zamestnávateľov až vo štvrtom kole vyjednávania konkretizovali svoj návrh aj do číselnej podoby. Ich ponuku na 1,5 % rast tarifných miezd považujeme za absolútne neprijateľnú,“ zdôraznil Baňanka.
Mimoriadne zasadanie
Na 26. októbra je zvolané mimoriadne zasadanie Konferencie predsedov odborového zväzu z energetickej sekcie, ktorá bude rozhodovať o ďalšom postupe. „Naša požiadavka na rast miezd je oprávnená. Preto, ak budú aj ďalšie rokovania bezvýsledné, budeme organizovať podporné protesty a podnikať ďalšie aktivity,“ konštatoval Baňanka.
Aktualizované: MH Manažment sa podľa Grendela stal továrňou na peniaze, hnutie OĽaNO poukázalo na ďalšiu zmluvu
Spomínaná Kolektívna zmluva vyššieho stupňa na roky 2017 až 2019 sa týka jedenástich spoločností združených vo Zväze zamestnávateľov energetiky Slovenska, pričom v ôsmich z nich je väčšinovým, alebo jediným vlastníkom štát. Týchto jedenásť subjektov zamestnávalo v roku 2016 celkovo 7 782 zamestnancov.
Kolektívna zmluva
Kolektívna zmluva sa týka troch súkromných firiem (SES Tlmače, ELV Produkt Senec, SPIE Elektrovod Bratislava), troch, v ktorých má štát síce 51-percentný vlastnícky podiel, ale manažérske právomoci vykonáva zahraničný vlastník (ZSE, SSE a VSE).
Vo zvyšných piatich spoločnostiach je štát stále jediným vlastníkom (SEPS, TEKO Košice a Martinská, Zvolenská a Žilinská teplárenská).