Slovenské veľvyslanectvo v azerbajdžanskom hlavnom meste Baku je od začiatku nového roka kontaktným veľvyslanectvom Severoatlantickej aliancie (NATO) v Azerbajdžane. Ako informuje Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR, dvojročný mandát bude Slovenská republika vykonávať spoločne so Švédskom.
Komunikácie s verejnosťou o politike NATO
„Kontaktné veľvyslanectvá NATO (CPE) predstavujú sieť spojeneckých zastupiteľských úradov, ktoré pomáhajú Aliancii v oblasti verejnej diplomacie a praktickej spolupráce v partnerských krajinách,“ priblížil rezort diplomacie.
Fico ponížil krajinu, PS chce žiadať uznesenie parlamentu o ukotvení prozápadnej orientácie Slovenska
Medzi ich úlohy patrí napríklad komunikácia s verejnosťou, ako odbornou, tak i laickou, o politike NATO. Venujú sa aj logistickej podpore pri vojenských cvičeniach či oficiálnych návštevách.
Plnenie mandátu na Ukrajine
„Plnením úlohy kontaktného veľvyslanectva v Azerbajdžane nadviaže Slovensko na obdobie rokov 2021 – 2024, kedy túto pozíciu opakovane zastával zastupiteľský úrad SR v Izraeli,“ dopĺňa MZVaEZ SR s tým, že Slovensko už v minulosti plnilo mandát napríklad na Ukrajine, v Srbsku či Bosne a Hercegovine.
Rozbíjať a ničiť vie každý, podľa Pellegriniho by bol mier na Ukrajine tou najkrajšou oslavou výročia ukončenia 2. svetovej vojny
„Napriek spochybňovaniu opozíciou je tento krok dôkazom, že Slovensko reprezentované našou diplomaciou je rešpektovaným spojencom. Počas nášho 20-ročného členstva v Severoatlantickej aliancii SR niekoľkokrát plnila úlohu kontaktného veľvyslanectva. Týmto mandátom môžeme poskytnúť našu zahranično-politickú expertízu, podporujeme rozvoj politického dialógu v rámci Aliancie a zároveň potvrdzujeme našu snahu o rozvoj bilaterálnych vzťahov s Azerbajdžanom,“ vyjadril sa šéf rezortu diplomacie Juraj Blanár (Smer-SD). Zdôraznil, že kontaktné veľvyslanectvá nie sú iba formálna diplomatická misia Aliancie, ale dôležité poslanie a súčasť podpory partnerskej politiky.