Slovenské univerzity poslali Plavčanovi výzvu, aby prešetril schvaľovanie financií na projekty

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peter Plavčan
Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Peter Plavčan. Foto: archívne, SITA

BRATISLAVA 12. júla (WebNoviny.sk) – Výskumné univerzity a Slovenská akadémia vied (SAV) žiadajú ministra školstva Petra Plavčana o prehodnotenie výsledkov pri hodnotení projektov v rámci výzvy na financovanie dlhodobého strategického výskumu.

Žiadajú zabezpečiť urýchlené korektné hodnotenie nezávislými expertmi. Vyplýva to zo spoločného stanoviska, pod ktoré sa podpísali rektori Univerzity Komenského v Bratislave, Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, Technickej univerzity v Košiciach, Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre, Žilinskej univerzity v Žiline, Technickej univerzity vo Zvolene, Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach a tiež predseda Slovenskej akadémie vied. Agentúre SITA poskytla stanovisko hovorkyňa Slovenskej technickej univerzity Andrea Hajdúchová.

Výskumné inštitúcie sú bez financií

Univerzity a SAV reagujú na to, že v rámci výzvy na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok na podporu dlhodobého strategického výskumu a vývoja nedostal ani jeden projekt univerzitných vedeckých parkov a vedeckovýskumných centier výskumných univerzít a ústavov SAV finančnú podporu.

„Výsledok odmietame, pretože medzi top organizáciami zo Slovenska, ktorých pôvodné vedecké oznámenia sú viditeľné v zahraničí, figurujú len Slovenská akadémia vied, verejné vysoké školy, jedna štátna vysoká škola a niekoľko výskumných centier,“ uvádzajú rektori a SAV v spoločnom stanovisku.

Žiadajú ministra o prešetrenie

Podľa univerzít má Plavčan nástroje na nápravu a môže konať aj z vlastného podnetu. Preto ho vyzvali, aby nečakal a konal. Ministra žiadajú aj o komplexné prešetrenie procesov, ktoré viedli Riadiaci orgán pre operačný program Výskum a inovácie na ministerstve školstva, respektíve Výskumná agentúra ako sprostredkovateľský orgán riadiaceho orgánu.

Žiadajú tiež, aby ďalšie výzvy na vedecký výskum z OP Výskum a inovácie smerovali výlučne na prijímateľov z verejného sektora, čiže sektora, ktorý má nedostatok zdrojov, keďže nemá vlastné tržby.

Chcú tiež, aby výzvy, ktoré vyhlásia v rámci inovačnej časti OP Výskum a inovácie cez ministerstvo hospodárstva, boli otvorené pre vysoké školy a SAV ako partnerov, a tak sa mohla zabezpečiť prepojenosť škôl na inovačné podniky.

Projekty majú pripravovať do praxe

Univerzity uvádzajú, že v rámci výzvy spoločne aj s významnými partnermi z priemyslu predložili projekty na rozvoj a stabilizáciu univerzitných vedeckých parkov a vedeckovýskumných centier.

„Mali teda akcelerovať využívanie výskumnej infraštruktúry a nasmerovať ju na reálne potreby praxe v prospech Slovenska. Sme presvedčení, že tieto projekty, nadväzujúce na misiu univerzitných vedeckých parkov a vedeckovýskumných centier, predstavujú ťažisko napĺňania Stratégie inteligentnej špecializácie RIS3 Slovenskej republiky v prospech Slovenska,“ uvádza sa v spoločnom stanovisku.

Projekty sa podľa univerzít a akadémie vied viažu tiež na prípravu mladej generácie študentov a na náročné inovačné úlohy v ďalších desaťročiach, čo je najcennejšia spoločenská hodnota projektov, ktorú nemôže ponúknuť nijaká iná organizácia.

Rozpočet školstva nebude naplnený

Akadémia a univerzity na dnešnom stretnutí s Plavčanom upozornili ministra, že v rámci OP Výskum a inovácie (celkovo 2,1 miliardy eur) sa počítalo s približne 900 miliónmi eur na podporu výskumu, ktorý mali primárne uskutočňovať na výskumných vysokých školách a SAV.

„Tiež sme upozornili na skutočnosť, že s týmito peniazmi sa počítalo aj pri zostavovaní programového vyhlásenia vlády SR. Avšak pri takomto nasmerovaní financií zo štrukturálnych fondov sa ukazuje, že záväzok vlády navýšiť rozpočet školstva o dve miliardy eur nebude naplnený,“ uvádza sa v stanovisku univerzít a SAV s tým, že odklonenie týchto peňazí znamená výrazné oslabenie šancí slovenských vysokých škôl v medzinárodnej konkurencii, najmä voči dobre vybaveným českým vysokým školám.

„Ešte viac sa prepadne atraktivita prostredia slovenských vysokých škôl a len ťažko sa budú dať udržať mladí ľudia na Slovensku. Priame dôsledky sa prejavia v budúcom sociálnom zabezpečení obyvateľov Slovenska,“ uvádzajú univerzity. Ako tiež dodávajú, minister Plavčan dnes prisľúbil, že bude konať v duchu predložených požiadaviek.

„Čo považujeme tiež za dôležité je, že prisľúbil vyhlásenie novej výzvy v septembri na podporu univerzitných vedeckých parkov a vedeckovýskumných centier, ktorá umožní ich udržateľnosť, rozvoj a podporu ľudských zdrojov,“ dodali univerzity.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter Plavčan
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRSAV Slovenská akadémia vied