Slovenské nemocnice sú ochromené, vedci podporujú prísnejšie opatrenia pre nezaočkovaných

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bratislava, koronavírus, ľudia
Zmeny pandemických opatrení by podľa iniciatívy Veda pomáha - COVID-19 umožnili poskytovanie služieb v obmedzenom režime v celej krajine a pomohli by mnohým ekonomicky prežiť. Foto: Archívne, SITA/Jana Birošová

Slovenskí vedci a odborníci podporujú návrh konzília odborníkov na úpravu protipandemických opatrení. Informoval o tom v spoločnej verejnej výzve pre obyvateľov Slovenska matematik Richard Kollár v mene iniciatívy Veda pomáha – COVID-19.

Návrhy konzília podľa vedcov na jednej strane sprísňujú opatrenia pre tú skupinu, ktorá je počas tejto vlny najohrozenejšia a tvorí väčšinu hospitalizovaných a na strane druhej ich čiastočne uvoľňujú pre ostatných, a to primerane ich nižšiemu riziku.

Viac o téme: Koronavírus

Tieto zmeny opatrení by podľa iniciatívy umožnili poskytovanie služieb v obmedzenom režime v celej krajine a pomohli by mnohým ekonomicky prežiť.

Fungovanie nemocníc je ochromené

Už teraz je podľa vedcov ochromené bežné fungovanie nemocníc. „Počet lekárov a zdravotníkov sa oproti minulej vlne dokonca znížil, a zároveň sú oveľa viac vyčerpaní. Našou prioritou musí byť rozloženie náporu na naše nemocnice v čase a zníženie vrcholu tejto vlny,” píše sa vo výzve iniciatívy, ktorá zároveň pripomína, že vakcinácia je zatiaľ najúčinnejší spôsob ochrany voči vírusu SARS-CoV-2, a teda aj cesta späť do normálneho života.

„Dánsko, Španielsko, Portugalsko, Francúzsko a ďalšie štáty s vysokou zaočkovanosťou najmä najstarších vekových skupín už dnes znovu žijú normálny život. V Rusku, Bulharsku alebo Rumunsku, kde je zaočkovanosť výrazne nižšia, kolabujú nemocnice, zomierajú stovky ľudí denne a ekonomika, kultúra a celá spoločnosť trpia,” dodávajú slovenskí odborníci.

Za kľúčové považujú očkovanie treťou dávkou vakcíny, nakoľko podľa vedeckých štúdií hladina protilátok klesá rýchlejšie u starších a ochrana proti infekcii delta variantom je po tretej dávke vakcíny v priemere viac ako 90 percent.

Väčšina hospitalizovaných sú nezaočkovaní

Už aj dáta zo Slovenska podľa ich slov podávajú jasný dôkaz o účinnosti vakcín. Väčšina hospitalizovaných a pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti je nezaočkovaných, pričom menšina zaočkovaných pacientov má vyšší vek a dlhodobo horší zdravotný stav.

„Odporcovia vakcín argumentujú, že v krajinách s vysokou zaočkovanosťou je v nemocniciach aj veľa očkovaných. Je to pravda a je to logické. V týchto krajinách je totiž nezaočkovaných ľudí oveľa menej a veľa z nich je už imúnnych po prekonaní ochorenia. Naopak, medzi zaočkovanými sú aj takí jedinci, ktorí majú oslabenú alebo nedostatočnú imunitu, a práve tí sa stávajú pacientmi v nemocniciach,” vysvetľujú vedci.

Zdravotné dôvody pre nezaočkovanie sú zriedkavé

Pripomínajú tiež, že zdravotné dôvody pre nezaočkovanie sú extrémne zriedkavé. Aby sme teda spoločne Slovensko ochránili pred kolapsom zdravotníctva a ďalšou vlnou odvrátiteľných úmrtí, odborníci vyzývajú všetkých na dodržiavanie platných protiepidemických opatrení a tých, ktorí sa doteraz nezaočkovali, aby tak urýchlene spravili.

;

Zároveň prosia tých, ktorí sa už zaočkovali dávnejšie a príde im pozvánka, aby sa nechali preočkovať treťou dávkou vakcíny.

„Prispejme tak všetci spoločne k tomu, aby naša cesta von z pandémie bola čo najkratšia a nasledujme to, čo sa osvedčilo vo svete ako skutočné východisko,” dodali na záver.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Richard-kollar