AKTUALIZOVANÉ – Predseda vlády Peter Pellegrini zároveň informoval na tlačovej konferencii o tom, že požiadal dekanov lekárskych fakúlt v Bratislave, Martine, Košiciach, aby dodatočne prijali 185 nových lekárov.
Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR chystá reprofilizáciu nemocníc na Slovensku. Vyplýva to z konceptu rozvoja ústavnej zdravotnej starostlivosti, o ktorom informovala na tlačovej konferencii šéfka rezortu zdravotníctva Andrea Kalavská. Ako priblížila, nemocnice by sa mali rozdeliť na nemocnice 1. typu, kde bude dostupná všeobecná zdravotná starostlivosť. Pri nemocniciach 2. typu by malo ísť o špecializované pracoviská. Koncové pracoviská budú ústavy, vysokošpecializované srdcovo-cievne, onkologické a iné ústavy. Takýmto nastavením chce ministerstvo podľa Kalavskej dosiahnuť to, aby spektrum výkonov bolo špecializované.
Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) považuje riešenie súčasného stavu slovenských nemocníc za jednu z kľúčových tém kvalitnejšej zdravotnej starostlivosti pre pacienta. „Veríme, že viac peňazí na lôžko, ktoré by návrh v praxi priniesol, sa odzrkadlí aj v modernizácii lôžok, ale aj celkového prostredia v nemocniciach. Nehovoriac už o tom, že viac personálu na lôžko by malo umožniť aj sestričkám a lekárom venovať viac času komunikácii s pacientom, čo je mimoriadne dôležitý faktor liečby,“ uviedla v stanovisku prezidentka AOPP Mária Lévyová.
Asociácia víta aj to, že uvoľnené kapacity v nemocniciach chce ministerstvo a poisťovne reprofilovať na dlhodobú lôžkovú starostlivosť. Títo pacienti v súčasnosti totiž nemajú podľa AOPP veľa možností, ako sa dostať k adekvátnej starostlivosti. Navyše s tým, ako bude Slovensko nevyhnutne starnúť, sa tento problém bude ešte zväčšovať. „AOPP momentálne spolu s ďalšími partnermi pripravuje návrh stratégie riešenia problému dlhodobej starostlivosti. Reprofilizácia lôžok v nemocniciach na oddelenia dlhodobej starostlivosti môže pomôcť vytvoriť už dnes chýbajúce kapacity,“ dodala Lévyová.
Pribudnúť by mali medici
Predseda vlády Peter Pellegrini zároveň informoval na tlačovej konferencii o tom, že požiadal dekanov lekárskych fakúlt v Bratislave, Martine, Košiciach, aby dodatočne prijali 185 nových lekárov. „S tým, že budú vychádzať z prijímacích pohovorov, ktoré už máme za sebou. A zoberú ďalších tých, ktorí ale vzhľadom na počet zostali pod čiarou a nemohli byť prijatí. Čiže 185 žiadateľov alebo tých, ktorí chceli študovať lekárstvo, by mohlo mať šancu ešte v septembri nastúpiť dodatočne do našich fakúlt,“ povedal. Takýto krok by si mal vyžiadať dodatočné dva milióny eur. Ako premiér poznamenal, o tomto kroku už diskutoval s ministrom financií Petrom Kažimírom.
Pellegrini ubezpečil, že pôjde o kvalitných študentov, ktorí sa nedostali na štúdium len z kapacitných dôvodov. „Podmienka je, že to musia byť takí študenti, ktorí zostali pod čiarou len kvôli tomu, že boli takisto excelentní, len sa už nedostali z titulu kapacity,“ povedal. Spomínaných 185 študentov je podľa neho hraničné číslo, ktoré môže štát kapacitne a finančne podporiť. Primárne by malo ísť o všeobecných lekárov.
Liberáli zhodnotili základné vízie kladne
Zástupcovia strany Sloboda a Solidarita (SaS) Jana Cigániková a Martin Barto pozitívne zhodnotili základné vízie zdravotnej starostlivosti, ktorú predstavila ministerka zdravotníctva a premiér. Opatrenia sú podľa nich blízke reforme zdravotníctva, ktorú pripravila opozičná strana SaS. „V marci tohto roku sme predstavili reformné dielo pre oblasť zdravotníctva. Vidíme, že naše úsilie začať poctivo rokmi zanedbávaný rezort riešiť, dnes začína padať na úrodnú pôdu. Smer v piatok po desiatich rokoch, čo má zdravotnícky rezort v rukách, predstavil, konečne, základnú víziu pre oblasť nemocničnej starostlivosti. A treba ich za to pochváliť,“ uviedla poslankyňa za SaS J. Cigániková.
Na druhej strane nedostatky liberáli vidia v tom, že sa nehovorilo o tom, ako ďalej so zadlženými univerzitnými a fakultnými nemocnicami. „Ktorých dlh stále rastie, napriek tomu, že sa prijalo nemálo opatrení. Zdá sa, že ich efektívnosť nie je zatiaľ príliš vysoká. Navyše vieme, že Všeobecná zdravotná poisťovňa nedofinancovala rast platov v týchto nemocniciach, hoci zdroje na to dostala od vlády koncom roku 2017,“ poukázal člen zdravotníckeho tímu SaS M. Barto. Strana SaS avizuje, že napĺňanie cieľov bude pozorne sledovať.