ODPORÚČAME:
Parlament i vláda schválili predčasné voľby
Poslanci odvolali Richarda Sulíka z funkcie predsedu NR SR
Reformu daní a odvodov vláda zmietla zo stola
OBRAZOM: Vzostup a pád vlády Ivety Radičovej
František Šebej vystúpil z OKS
Sociológ: Radičová mala váhu ako premiérka, ale o to prišla
Poslanci slovenského parlamentu vo štvrtok podporili dodatok k rámcovej zmluve o Európskom finančnom stabilizačnom nástroji (EFSF), ktorým sa navyšuje kapacita eurovalu, ako aj rozširujú jeho kompetencie.
Za zmeny v pôvodnom eurovale hlasovalo 114 poslancov, proti bolo 30 zákonodarcov a hlasovania sa zdržali traja poslanci.
Euroval v hlasovaní podporili všetci prítomní poslanci Smeru-SD, SDKÚ-DS a KDH, v klube strany Most-Híd boli za všetci okrem Ondreja Dostála, Petra Osuského a Petra Zajaca. Proti hlasovali kluby SNS a SaS, z klubu liberálov sa zdržal Martin Fecko.
Štvrtkové schválenie zmien v eurovale označil predseda strany SaS Richard Sulík za čierny deň pre slovenských aj európskych daňovníkov. „Veľmi ma to mrzí, že naši koaliční partneri, bývalí, aj opozícia dnes v snahe vyhovieť Bruselu hodili všetko cez palubu, predvolebné sľuby, dohody, vládu, nemali problém vydierať,“ povedal po hlasovaní Sulík.
Iveta Radičová: Slovensko už nebude čierna ovca
Už nie sme čiernou ovcou, tvrdí premiérka
Podporením eurovalu Slovensko podľa premiérky Ivety Radičovej spečatilo svoj záväzok, že patrí do Európy a do eurozóny. „Už nebude Slovensko komentované ako čierna ovca, ako čierna diera, ako nezodpovedná, nedôveryhodná krajina,“ vyhlásila premiérka po schválení navýšenia eurovalu v slovenskom parlamente.
Iveta Radičová po hlasovaní taktiež poďakovala všetkým poslancom, ktorí sa podľa jej slov rozhodli zodpovedne. Dodala však, že pociťuje smútok.Štvrtkovým hlasovaním vyslalo Slovensko pozitívny signál aj podľa predsedu strany Most-Híd Bélu Bugára. Vláda však za schválenie eurovalu podľa neho zaplatila vysokú politickú cenu.
Je to dobrá správa, teší sa Bugár
„Naša vláda nedostala dôveru a predčasné voľby budú 10. marca. Napriek tomu si myslím, že sme ukázali, že patríme do Európy a toto z dnešného dňa je dobrá správa,“ povedal Bugár.
Podpora 114 poslancov eurovalu v NR SR je podľa Jana Figeľa potvrdením tohto, že Slovensko podporuje európske riešenia a zodpovednosť. Predseda KDH však na brífingu po hlasovaní taktiež vyjadril ľútosť, že vláda nenašla dostatočnú podporu v rámci koalície a zaplatila vysokú cenu za schválenie eurovalu.
Ako krok, ktorý Slovensku prinavrátil kredit a dôveryhodnosť, označil hlasovanie v parlamente predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda. Zároveň dodal, že Slovensko sa postojom k tejto téme vyhlo obrovským ekonomickým aj politickým škodám. „Teší ma, že pani premiérka pôjde na najbližšiu európsku radu s jasným mandátom – kreditom, so vztýčenou hlavou,“ dodal Dzurinda.
Vláda Ivety Radičovej, ktorej poslanci Národnej rady SR v utorok pre euroval nevyslovili dôveru, schválila opätovne dodatok k rámcovej zmluve o Európskom finančnom stabilizačnom nástroji v stredu. Prezidentská zmluva následne putovala do parlamentu. Vynovený euroval, ako to predpokladá dodatok k rámcovej zmluve o Európskom finančnom stabilizačnom nástroji, má pomáhať nielen štátom ale aj bankám.
B. Bugár: Za euroval sme zaplatili vysokú cenu
Poslanci odsúhlasili aj novelu potrebnú na zmeny v eurovale
Poslanci parlamentu po odsúhlasení dodatku k rámcovej zmluve o Európskom finančnom stabilizačnom nástroji (EFSF) schválili dnes aj novelu zákona o špecifických štátnych zárukách. Tá má umožniť navýšenie podielu Slovenska na zárukách v eurovale tak, ako sa na tom dohodli európski lídri, keďže tento postup si vyžaduje aj zmeny v národnej legislatíve. Novelu poslanci prerokovali v skrátenom legislatívnom konaní.
Novelu v pléne podporilo zo 145 prítomných zákonodarcov 114 poslancov, 29 bolo proti a jeden poslanec sa zdržal. Rovnako jeden zákonodarca nehlasoval. Prínosom schválenej novely zákona bude podľa ministerstva financií splnenie záväzkov, ktoré prijala Slovenská republika podpisom dodatku k eurovalu.