BRATISLAVA 8. septembra (WebNoviny.sk) – Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) avizuje v budúcom roku nižšie koncové ceny elektriny a plynu. Ako uviedol na štvrtkovej tlačovej besede predseda ÚRSO Jozef Holjenčík, za poklesom cien je kontrola majetku distribučných spoločností, ktoré si ho započítavajú do cien energií.
O koľko klesnú ceny, nie je známe
„Môžem povedať, že toto precenenie majetku bude mať pozitívny vplyv na koncové ceny. Čiže môžeme očakávať pokles koncových cien plynu aj elektriny,“ povedal Holjenčík. O koľko by sa mohli ceny vďaka kontrole znížiť, však nechcel prezradiť. „Presné čísla úrad nikdy nezverejňoval,“ dodal.
Regulačný úrad preveril fyzickou kontrolou aktuálny stav majetku distribučných spoločností v plynárenstve a v elektroenergetike. „Takáto kontrola nemá obdobu ani v jednom členskom štáte EÚ. Zameriavali sme sa na aktuálny technický stav majetku distribučných spoločností, na rozsah jeho využívania na regulované činnosti, na jeho existenciu či neexistenciu,“ doplnil Holjenčík.
Hodnotených bolo fyzicky celkovo 14 tisíc objektov z celkového počtu 27 tisíc. Úrad kontroloval elektrické stanice, distribučné siete, regulačné stanice, vedenia, či rôzne meracie systémy a dopravné prostriedky. „Proste všetko, čo vstupuje do cenotvorby, do výslednej ceny. V budúcom roku sa už v plnom rozsahu premietne tento skutočný, aktuálny stav hodnoty majetku spoločností,“ spresnil Holjenčík.
Šéf regulačného úradu je s nim spokojný
Počas kontroly napríklad regulátor našiel majetok distribučiek, ktorý nebol využívaný. „Bolo zakopané potrubie do zeme a nepretiekol ním ani kubík plynu,“ dodal Holjenčík, ktorý nechcel konkretizovať, ktoré spoločnosti mali vo svojom majetku najväčšie nedostatky.
„Elektroenergetické spoločnosti mali primeraný neporiadok. Keby som však mohol vyzdvihnúť jednu spoločnosť, ktorá sa primerane starala o svoj majetok, tak to bola Východoslovenská distribučná. Táto spoločnosť skutočne veľmi precízne a poctivo konala tak, aby to malo zmysel. Nechcem tým dehonestovať ostatné, ale tie mali primeraný neporiadok a myslím si, že sa vďaka našej kontrole poučili a budú vedieť, ako sa v budúcnosti o majetok starať,“ konštatoval Holjenčík. Regulátor mal na kontroly distribučiek vyčlenených 1,5 milióna eur. Zatiaľ však nie je presne vyčíslené, koľko prostriedkov si kontroly nakoniec vyžiadali.
Šéf regulačného úradu je spokojný s činnosťou svojho úradu. „Podarilo sa za 15 rokov vybudovať zmysluplný, transparentný úrad, ktorý má vysoký kredit nielen na Slovensku, ale aj v medzinárodnom meradle,“ uzavrel Holjenčík.