V závere roka bude na Slovensku možné pozorovať dvojicu komét, ktoré budú viditeľné aj malými ďalekohľadmi. Slovenská akadémia vied (SAV) o tom informovala v tlačovej správe, ktorú zaslala hovorkyňa inštitúcie Katarína Gáliková.
Pôjde o kométy Čurjumov-Gerasimenko a Leonard. Kým prvá z dvojice bola objavená pred 52 rokmi, kométu Leonard astronómovia objavili začiatkom tohto roka.
Kométu skúmala sonda
„Kométu Čurjumov-Gerasimenko v roku 1969 objavili ukrajinskí astronómovia Klym I. Čurjumov a Svetlana I. Gerasimenková. Jej obežná doba je 6,44 roka. Perihéliom prejde 2. novembra a zo Slovenska bude do konca roka viditeľná prakticky celú noc s výnimkou večerného súmraku,“ priblížil Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV.
V blízkosti Merkúru preletí vesmírna sonda so slovenskou stopou, bude študovať planétu
V rokoch 2014 až 2016 kométu z bezprostrednej blízkosti intenzívne skúmala sonda Európskej kozmickej agentúry Rosetta. Krátkoperiodická kométa patrí do Jupiterovej rodiny komét, má nepravidelný tvar a skladá sa z dvoch lalokov.
Uvidíme ju pred východom Slnka
Dlhoperiodickú kométu Leonard objavil americký astronóm Greg J. Leonard. Zo Slovenska ju bude verejnosť môcť pozorovať do 10. decembra 2021. „V novembri bude zo Slovenska viditeľná v druhej polovici noci, začiatkom decembra ráno pred východom Slnka,“ spresnil Svoreň.
Kométa sa 12. decembra k Zemi priblíži na vzdialenosť 34,9 milióna kilometrov. Ak sa naplnia očakávania astronómov, pôjde o najjasnejšie viditeľnú kométu pozorovateľnú z územia Slovenska v roku 2021.
Jej žiarivosť sa bude pohybovať na hranici viditeľnosti voľným okom. Svoreň dodal, že po prechode perihéliom 3. januára 2022 sa kométa Leonard dostane na hyperbolickú dráhu a opustí Slnečnú sústavu.