Slováci sú v rámci Európy druhý najskorumpovanejší národ

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze
ilustračné foto Foto: Shutterstock

BRATISLAVA 12. júna (WEBNOVINY) – Slováci sú na poprednom mieste spomedzi krajín s vysokou toleranciou neetických obchodných praktík. Vyplýva to z medzinárodného prieskumu, ktorý pre spoločnosť EY vypracovala globálna výskumná agentúra Ipsos.

„Korupcia je v SR značne rozšírená a neetické správanie pretrváva. Získať alebo udržať si zákazku pomocou nekalých praktík, ako sú neprimerané náklady na reprezentáciu, je ochotných 52 percent slovenských manažérov, čo celosvetovo v prieskume predstavuje tretie miesto,“ uviedla senior manažérka oddelenia investigatívnych služieb a riešení sporov EY Slovensko Pavla Hladká.

Vo svete pripustilo túto možnosť iba 29 percent, v západnej Európe 30 percent a u susedov z východnej Európy 31 percent manažérov.

Slováci sa najviac obávajú útoku hackerov

V tolerancii finančných úplatkov vedú Gréci s 58 percentami, SR s 26 percentami je na celkovom deviatom mieste a druhom v rámci Európy, tesne za Ruskom. So skresľovaním hospodárskych výsledkov si nelámu hlavu predovšetkým manažéri v Ázii, najviac, 28 percent, ich je v Singapure.

Viac ako polovica, konkrétne 56 percent slovenských respondentov, si myslí, že korupcia v SR je značne rozšírená. „Vzhľadom na intenzívne vnímanú korupciu vo väčšine krajín zaradených do prieskumu by sa dalo predpokladať, že vedenie a štatutárne orgány podnikov budú usilovne bojovať tak s tradičnými, ako aj s novými rizikami, ako je počítačová kriminalita,“ konštatovala firma EY.

Najviac sa kyberkriminality obávajú v Brazílii, až 76 percent, a vo Veľkej Británii či Grécku. Naopak, najmenej v Belgicku a v Egypte. Na Slovensku ju za veľkú hrozbu označuje len 54 percent manažérov. Čo sa týka potenciálnych zdrojov kyberkriminality, 60 percent slovenských manažérov sa najviac obáva útokov hackerov.

Skresľovanie údajov je ospravedlniteľné

Podľa prieskumu EY generálni, finanční a ďalší vrcholoví manažéri majú tendenciu venovať rizikám podvodu a korupcie menšiu pozornosť ako ostatní členovia vedenia. Len 38 percent oslovených vrcholových manažérov absolvovalo protikorupčné školenie.

Celosvetovo 21 percent generálnych riaditeľov v prieskume uviedlo, že ich v minulosti v pracovných záležitostiach požiadali o úplatok. Pre všetkých manažérskych respondentov je výsledok podstatne nižší, iba 10 percent.

Nemenej znepokojivý je podľa EY postoj časti oslovených generálnych riaditeľov, 11 percent považuje skresľovanie údajov v účtovnej závierke za ospravedlniteľné, ak to ich spoločnosti pomôže prežiť ekonomickú krízu.

„Keď si uvedomíme, že práve členovia vrcholového manažmentu majú veľkú šancu obchádzať nastavené kontrolné mechanizmy, sú výsledky nášho prieskumu týkajúce sa integrity riaditeľov výstrahou pre štatutárne a dozorné orgány,“ konštatovala Hladká.

Slováci v boji proti korupcii zaostávajú

Prieskum taktiež odhalil fakt, že slovenské spoločnosti zaostávajú pri zavádzaní protikorupčných pravidiel. Približne 35 percent oslovených slovenských firiem nemá interné protikorupčné pravidlá a len 18 percent spoločností má linku na oznamovanie nekalého správania.

Prieskum sa uskutočnil od novembra minulého roka do februára 2014 na vzorke 2 719 telefonických alebo osobných rozhovorov s manažérmi veľkých spoločností z 59 krajín celého sveta. Spoločnosť EY je poskytovateľom poradenských služieb v oblasti auditu, daní, transakčného a podnikového poradenstva.

Názov EY označuje celosvetovú organizáciu a môže zahŕňať jednu alebo viac členských firiem Ernst & Young Global Limited, pričom každá je samostatná právnická osoba.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať