BRATISLAVA 23. augusta (WEBNOVINY) – Nielen Slovákov tento rok potrápili extrémne povodne – v severoindickom štáte Ladakh katastrofálne záplavy postihli 25-tisíc ľudí, ktorí sú v himalájskych údoliach odrezaní od okolitého sveta. Slovenskí cestovatelia sa preto rozhodli pomôcť priamo obetiam povodní. Z Bratislavy dnes odišlo teplé oblečenie, ako sú svetre, kabáty či ponožky, deky, spacáky a hrnce na varenie. „Máme okolo 380 kilogramov, ale ľudia stále nosia. Chodia z Bystrice, z Nitry. Som úplne šokovaný, akú to malo odozvu, vlastne cez víkend sme to vyzbierali. Spolu to bude okolo štyristo kilo,“ pochválil sa pre agentúru SITA cestovateľ a organizátor zbierky Luboš Fellner. Autobus, ktorý Fellnera spolu s turistami odvezie na letisko, teda odchádzal plne naložený.
Nadváhu až do výšky 430 kilogramov organizátorom zbierky povolila letecká spoločnosť. Na letisku v Indii ich budú čakať partneri, ktorí pomoc naložia a prevezú v džípoch cez Himaláje. Potrvá im asi týždeň, kým všetky balíky privezú do mesta Leh. Turisti idú cez Kašmír, teda opačnou stranou hôr. V meste Leh sa s balíkmi znova stretnú 31. augusta večer, kde na druhý deň chcú pomoc oficiálne odovzdať. Prísť by mala riaditeľka miestnej školy, primátor aj šéf budhistického kláštora.
Fellner bol v oblasti už desaťkrát. V Indii už má priateľov. „Ide to všetko k Jasinovi, ktorý je šéf miestnej hry pólo,“ vysvetlil Fellner a podotkol, že táto hra na koňoch vznikla práve v regióne Ladakh.
Ladakh vyzerá ako púštna krajina, opisuje cestovateľ. Je to vysoko v Himalájach. Leh je vo výške takmer 3 600 metrov nad morom. „Je to všetko vyprahnuté, tam nikdy nepršalo. No a teraz, ako sa menia klimatické podmienky, tak tam zrazu boli strašné záplavové dažde a 80 percent infraštruktúry v Lehu je zničených, takže my musíme pomôcť,“ dodal Fellner. Už v septembri je v Lehu zima a v októbri teplota nevystúpi nad nulu.
Fellner so svojím tímom pomáhali v oblasti aj v minulosti. V roku 2003 dostali ďakovný list od veľvyslankyne, vtedy pomohli Kašmíru. Už tam podľa Fellnerových slov majú aj „svoje školy“. Niektorých chlapcov šatí už od ich dvoch rokov, cestovateľov syn je o málo starší. „Ten chalan má teraz jedenásť rokov,“ dodal cestovateľ.
„Keď sa dá, tak sa snažíme pomôcť,“ vysvetlil s tým, že pomáhajú na Sumatre v Indonézii a v Afrike a chceli by pomáhať aj v Severnej Kórei a v africkom Čade. „My zásadne nikdy za osemnásť rokov, čo charitu robíme, sme nikdy nezobrali ani korunu, iba berieme materiálnu pomoc a sto percent tej pomoci, čo ľudia donesú, ide priamo na miesto. Nejde to ešte nejakej organizácii, ktorá to rozpredá, ale konkrétnym ľuďom,“ prízvukoval Fellner.
SITA