Slováci pochodom v Bratislave protestovali proti islamizácii

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Protest Spoločne za Slovensko, proti islamizácii Európy a imperializmu

BRATISLAVA 12. septembra (WebNoviny.sk) – Celonárodný občiansky protest s názvom „Spoločne za Slovensko, proti islamizácii Európy a imperializmu USA“ organizátori ukončili, zaobišiel sa bez problémov či výtržností, čo potvrdil aj hovorca bratislavskej polície Michal Szeiff.

Na pódiu rečnili organizátori či iní aktivisti približne hodinu a pol. Dav protestujúcich sa počas prejavov postupne zmenšoval. Nad Námestím SNP lietal i policajný vrtuľník, ktorý demonštranti vypískali. Na dav dozerala po celý čas polícia. Akcia sa začala o 14:00 pred Hlavnou stanicou v Bratislave,

Približne tisícka účastníkov pochodu proti islamizácii a prijímaniu utečencov sa potom presunula v sprievode polície z bratislavskej Hlavnej stanice na Námestie SNP. Presun bol pokojný, podujatie zaobišlo bez násilností.

Na námestí vystúpili organizátori so svojimi príhovormi, v ktorých kritizovali politiku USA a migračnú politiku Európskej únie, zaznela i slovenská hymna. V dave bolo vidieť viaceré transparenty, na ktorých boli heslá ako Stop islamizácii, Slovensko si nedáme či Slovensko nie je Afrika. Nad námestím krúžil i policajný vrtuľník, ktorý účastníci vypískali.

Obrazom: Protest Spoločne za Slovensko, proti islamizácii Európy a imperializmu USA

Organizátori vyzvali účastníkov, aby nepili alkohol a uvedomili si, že prišli, aby nezabudli na budúcnosť Slovenska. Medzi protestujúcimi sú i podporovatelia z Holandska, Belgicka či Česka. Počas pochodu na Štefánikovej ulici visel z jedného z domov transparent s nápisom Láska, na pochodujúcich ľudia z okna domu vysypali konfety a zaznela melódia svadobného pochodu.

Proti utečencom protestovali už v júni

Malo by Slovensko prijať utečencov a pomôcť im?

Podobný protest zažila Bratislava už v júni. Vtedy prišlo zhromaždenie podporiť niekoľko tisíc priaznivcov. Tí protestovali proti prílevu imigrantov do Európy a proti utečeneckým kvótam. Zhromaždenie smerovalo z bratislavskej Hlavnej stanice na Námestie SNP. S odporcami sa stretli pred Prezidentským palácom, hádzali do nich dymovnice.

Počas zhromaždenia vošlo na nádvorie Bratislavského hradu približne tristo ľudí a napadli osoby, ktoré boli na cyklistických pretekoch.

Polícia okamžite prijala opatrenia na zabránenie ďalšieho protiprávneho konania a skupinu, ktorá tam vnikla, začala vytláčať, pričom tam zadržala celkom dvadsaťpäť osôb,“ informovala v júni agentúru SITA bratislavská policajná hovorkyňa Tatiana Kurucová.

Demonštrácia za toleranciu v Bratislave nebola

V Bratislave sa v sobotu konalo aj podujatie zamerané na prejavenie solidarity k utečencom pod názvom Výzva k ľudskosti. Otvorilo ho hudobné vystúpenie dcéry iránskej utečenkyne žijúcej so svojou rodinou na Slovensku. Ako prvý predstúpil na Hviezdoslavovom námestí pred ľudí podporujúcich ľudskosť voči utečencom primátor mesta Bratislava Ivo Nesrovnal.

,,Bratislava vždy bola tolerantným a multikultúrnym mestom a dúfam, že aj zostane,“ povedal Nesrovnal. Ľudskosť voči ľuďom na úteku vyjadrilo mesto Bratislava aj vlajkami visiacimi na radnici. Mesto ňou dalo všetkým signál, že tu platia európske hodnoty a tie sú podľa bratislavského primátora ľudské.

,,Ako primátor som vydal príkaz, aby mesto poskytlo priestory organizáciám, ktoré sa zaoberajú pomocou ľuďom na úteku. Hovoríme jasné nie agresivite, nenávisti, xenofóbii a primitivizmu,“ dodal Nesrovnal. Riaditeľ Nadácie otvorenej spoločnosti Ján Orlovský, ktorý sa na organizácii Výzvy k ľudskosti sám podieľal, médiám ešte pred začiatkom koncertu na Hviezdoslavovom námestí povedal, že signálom pre uskutočnenie tohto podujatia bol fakt, že dochádza k úmrtiu ľudí na našej hranici.

,,Už to nie je Lesbos, už to nie je Stredozemné more, už sú to naše hranice,“ povedal Orlovský a dodal, že iniciatívou organizátorov nebolo povedať týmto podujatím vláde, že je zlá a rieši to zvláštnym spôsobom. ,,Sú pravidlá, ktoré stále platia a to my rešpektujeme. Zároveň však hovoríme o tom, že je tu obrovský ľudský element, ktorý je už na našich hraniciach. Nemôžeme sa preto v Európe tváriť, že títo ľudia neexistujú alebo odvracať hlavu.“

Orlovský vyzýva na pomoc utečencom

Od vlády očakáva zodpovednejšiu rétoriku so slovenskými občanmi. ,,Spojme sily, aby sme týmto ľuďom pomohli a potom riešme ich situáciu. Keď vidím autonehodu, nebudem predsa tomu človeku hneď vyčítať, že nedodržal dopravné pravidlá. Najprv ho budem zachraňovať, potom ho môžem pokutovať a odobrať mu krv na skúšku alkoholu,“ dodal Orlovský.

Na podujatí vystúpila aj Verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová, ktorá sa ľuďom stojacim pod pódiom priznala, že sa bála, že slovenská spoločnosť v podpore utečencov zlyhá. ,,V ťažkých časoch platí podľa mňa jediný zákon, a to je zákon človečiny. Človek musí pomáhať človeku,“ uviedla Dubovcová a dodala, že vďaka tomuto podujatiu si je istá, že spoločnosť nezlyhá. K Výzve k ľudskosti sa prostredníctvom prozaika a publicistu Martina Šimečku pripojil aj dalajláma, ktorý Slovákom odkázal, že musia na seba prevziať časť kolektívnej zodpovednosti a pomôcť riešiť koreň problémov, ktoré viedli k dnešnej situácii a ktoré sme paradoxne spôsobili práve my, ľudia.

,,Ako vidíme, utečenci jednoznačne potrebujú skutky láskavosti. Preto dúfam, že sa ľudia vo svojom úsilí urobiť maximum spoja, aby pomohli zmierniť utrpenie utečencov, pretože ide o našich bratov a sestry,“ napísal dalajláma. Podľa politika Martina Poliačika zo strany SaS, ktorý bol jedným z prvých signatárov Výzvy k ľudskosti, sa týmto podujatím podarilo prekonať mýtus, že výzva ostane len internetovým ošiaľom.

Ľudskosť podporil aj raper Vec, či skupina Korben Dalas

Výzva k ľudskosti je podujatie na podporu utečencov utekajúcich z krajín sužovaných vojnovými konfliktami. Na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave okrem koncertov slovenských hudobníkov bez nároku na honorár môžu obyvatelia a podporovatelia ľudskosti vidieť a navštíviť aj stánky humanitárnych a integračných organizácii.

Materiálnu zbierku pre utečencov v podobe prikrývok zorganizovalo na podujatí slovenská humanitárna organizácia Magna Deti v Núdzi. Na Hviezdoslavovom námestí podporili ľudskosť hudobníci z Bez ladu a skladu, kapely Živé kvety, Billy Barman či Korben Dalas. Vystúpili aj raper Vec a SUPA. V sobotu sa v rámci Výzvy za ľudskosť uskutočnilo na Slovensku viac podujatí rovnakého charakteru. K Bratislave sa pridali aj mestá Košice, Žilina, Banská Štiavnica a Banská Bystrica.

Verejné zhromaždenie s názvom Demonštrácia za toleranciu v sobotu v Bratislave nebolo. O konaní demonštrácie, ktorá mala začať o 14:00 na Kamennom námestí, pokračovať cez Hviezdoslavovo námestie a Hlavné námestie až na Námestie Slobody, informoval v piatok agentúru SITA hovorca bratislavskej polície Michal Szeiff. Policajti hliadkujúci v uliciach bratislavského Starého mesta však nijaké informácie o demonštrácii nemali, ani o jej organizátoroch.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Billy BarmanIvo NesrovnalJana Dubovcová