BRATISLAVA 4. júna (WebNoviny.sk) – Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) v minulom roku dostal 1 470 hlásení o podozreniach na nežiaduce účinky liekov. Ústav vykonáva zber, analýzu a vyhodnocovanie nežiaducich účinkov zaznamenaných z hlásení od zdravotníckych pracovníkov a pacientov v SR a EÚ.
Ako vyplýva z výročnej správy ŠÚKL za rok 2016, farmaceutické spoločnosti poslali 548 hlásení o podozreniach na nežiaduce účinky, zdravotnícki pracovníci 550 hlásení a pacienti 372 hlásení.
Tri roky dávala šéfke do vody preháňadlo, pôjde do väzenia
Najviac hlásení prišlo zo zdravotníckych zariadení v Bratislave (294), z pohľadu špecializácie lekárov bol najvyšší počet hlásení zaslaný lekármi v špecializácii interná medicína (168). „Zaslanie hlásení ešte neznamená, že nežiaduca reakcia bola vyvolaná liekom. Štandardne sa hlásenia dostávajú do európskej databanky EudraVigilance a následne sú posudzované spolu s ostatnými dostupnými informáciami o lieku,“ píše sa v správe.
Ak sa preukáže, že liek môže vyvolať nežiaduci účinok, štátny ústav prijme potrebné opatrenia, a to od doplnenia informácií o lieku do súhrnu charakteristických vlastností lieku a príbalovej informácie pre používateľa, vydania upozornení pre zdravotníckych pracovníkov a pre pacientov, obmedzenia používania lieku až po pozastavenie alebo stiahnutie lieku z používania.
Slovenské firmy darovali v rámci dobročinnosti milióny eur, najviac išlo na vzdelávanie
V roku 2016 hospodáril štátny ústav s prideleným rozpočtom bežných výdavkov v objeme takmer 5,004 milióna eur, ktorý bol vyčerpaný na 99,97 %. Príjmy štátneho ústavu zo správnych poplatkov a z poskytovaných služieb predstavovali sumu vyše 9,845 milióna eur, ktorá bola odvedená do štátneho rozpočtu. Na chode štátneho ústavu sa podieľalo celkovo 182 zamestnancov.