BRATISLAVA 5. apríla (WEBNOVINY) – Najväčšia časť finančných prostriedkov z rozpočtu EÚ na roky 2014 až 2020 by mala podľa názorov Slovákov ísť na rozvoj zamestnanosti.
Takto svoj názor v prieskume, ktorý si nechalo vypracovať zastúpenie Európskeho parlamentu (EP) na Slovensku, prezentovalo 40 % respondentov. Tretina opýtaných si myslí, že hlavnou prioritou európskej dvadsaťsedmičky by malo byť vyrovnávanie rozdielov medzi krajinami a regiónmi EÚ.
Podporu poľnohospodárstva označilo za najdôležitejšiu iba 13 % opýtaných. Zvyšní účastníci prieskumu by podporili hlavne rozvoj vedy a výskumu. Na piatkovej tlačovej konferencii o tom informovali europoslanci Sergej Kozlík a Vladimír Maňka.
Prieskum ďalej skúmal aj názor Slovákov na právomoci EP zasahovať do výšky výdavkov únie. V súčasnosti má EP iba právo veta pri schvaľovaní rozpočtu EÚ, jeho výšku však meniť nemôže.
Takmer tretina opýtaných (32 %) je za zachovanie súčasných právomocí europarlamentu, 29 % občanov by však tejto inštitúcii dalo možnosť zasiahnuť do politiky výdavkov. Proti rozpočtovým zásahom EP sa vyslovilo 17 % opýtaných, pätina sa k tejto téme vyjadriť nevedela.
Europoslanci vo svojom vystúpení prebrali aj myšlienku vlastných rozpočtových zdrojov EÚ. Vladimír Maňka zastáva názor, že keby mohla EÚ disponovať vlastnými finančnými prostriedkami, veľkí prispievatelia do rozpočtu by nemuseli chcieť presadzovať také výrazné škrty v nepriaznivých časoch.
Ako zdroj príjmov by podľa Maňka poslúžila daň z finančných transakcií. Na druhej strane, Kozlík preferuje skôr zachovanie súčasnej podoby financovania.