BRATISLAVA 1. apríla (WEBNOVINY) – Predseda SNS Ján Slota nepatrí podľa nezávislého poslanca a lídra Obyčajných ľudí Igora Matoviča do Národnej rady SR.
„Pri tom prejave, ktorý tu mal v stredu, som si tak uvedomoval, prečo sa teším na ten prejav, prečo som bol v takom očakávaní. Potom som pochopil, že to je pravdepodobne preto, lebo naposledy vystupoval 6. augusta a prvýkrát po tom teraz v stredu, teda osem mesiacov ticha. Za osem mesiacov ticha zinkasoval od tohto štátu, od ľudí tejto krajiny, skoro milión korún za svoj plamenný vulgárny prejav,“ vyhlásil.
Ako podotkol, konečne už vie, čo je to prejav za milión. Reagoval tak na Slotovo vystúpenie k návrhu novely zákona o používaní jazykov národnostných menšín. Slota v pléne počas dnešnej kritiky nesedel. Matovič však poukázal na to, že líder SNS nie je ospravedlnený a ako zákonodarca by v parlamente mal byť, preto nemá problém vyjadriť sa k nemu.
„Pytagoras vám odkazuje – mlč“
Pripomenul, že Slota je tak ako ostatní zákonodarcovia za sedenie v národnej rade platený. Podľa Matoviča líder SNS sa iba tvári, že je vlastencom a záleží mu na Slovenskej republike. „Ak by mu záležalo, tak by tu sedel a nebol by to človek, ktorý ma najvyššiu absenciu pri hlasovaní. Ak by mu záležalo, v živote by neopľul slovenský parlament tak, ako to urobil v stredu večer,“ je presvedčený. Pripomenul, že Národná rada SR je ústavodarný orgán a „ak Slota opľul parlament, opľul ústavu..“ Ako dodal, „ak toto má byť predstaviteľ vlastenectva na Slovensku, tak ďakujem pekne“
„Pytagoras vám odkazuje – mlč, Matovič, alebo povedz niečo, čo je múdrejšie ako mlčanie,“ zareagoval slovami svojho obľúbeného filozofa na kritiku lídra strany šéf poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj. „Keďže to, pán Matovič, neviete, tak stále len tliachate. A ja stále rozmýšľam, prečo vaše hodnotové postoje idú ako po nejakej sínusoide. A nie náhodou, zhoda náhod, že ste z Trnavy a že medzi privatizovanými teplárňami má byť aj tá trnavská,“ opýtal sa.
Matovič nechce, aby sa Slováci na Slovensku cítili cudzincami
Novela zákona o používaní jazykov národnostných menšín podľa nezávislého poslanca a lídra Obyčajných ľudí Igora Matoviča „v niektorých bodoch vytvára také podmienky pre občanov Slovenskej republiky, že zrazu by sa tu začali cítiť ako v cudzine.“ Návrh napriek výhradám v prvom čítaní podporí a verí, že v druhom čítaní sa podarí nájsť riešenie, ktoré bude môcť tiež podporiť.Matovič upozornil, že predkladaná novela môže v budúcnosti narobiť veľké problémy najmä v malých obciach. „Neviem si predstaviť, že by v nejakej takej malebnej podtatranskej obci so sto domami a so sto obyvateľmi, takej, kde sa vrany otáčajú a kde po stovky rokov nebývala žiadna národnostná menšina, zrazu sa prisťahovala jedna mnohopočetná rodina, vzhľadom na to, že domy v tej malebnej dedine sú veľmi lacné a zhodou okolností ich bude pätnásť a dokopy počet obyvateľov v tej obci bude sto,“ priblížil možné riziko pri zavedení navrhovaného 15-percentného kvóra pri používaní jazykov menšín pre obce.
Ak by si totiž táto menšina po prijatí novely nárokovala svoje práva, starostovi by nezostávalo podľa Matoviča nič iné, iba abdikovať a robiť kampaň na starostu príslušníkovi menšiny, lebo na ich naplnenie by nemal peniaze ani možnosti. „Jasne, narážam na rómsku menšinu a poviete si, že v zákone sa hovorí o štandardizovanej a kodifikovanej podobe a dnes rómsky jazyk nie je štandardizovaný, nie je kodifikovaný, tak to nehrozí. No my prijímame zákon nie na rok alebo na dva, ale pravdepodobne na desiatky rokov dopredu a raz k tejto kodifikácii a štandardizácii rómskeho jazyka príde,“ podotkol.
Novelu nepovažuje za šťastné riešenie
Za rizikovejšie ako samotné zníženie kvóra považuje ustanovenie, podľa ktorého verejný orgán by mal zabezpečiť tlmočenie alebo človeka, ktorý ovláda jazyk menšiny. „Z tohto pohľadu navrhovanú novelu nepovažujem práve za šťastné riešenie,“ uviedol.
Ako Matovič zdôraznil, ak by súčasná úprava zákona v jazykových právach niekde krivdila, nemajú Obyčajní ľudia problém odstrániť tú krivdu. „Súhlasíme s riešením, ktoré odstráni staré krivdy, ale nechceme nové zavádzať,“ zdôraznil. Podľa neho by koaliční poslanci mali hľadať také znenie novely, s ktorým sa dokáže viac-menej zjednotiť koalícia aj opozícia.
„Nemalo by to byť iba z pozície sily, že si ho pretlačíme a po nás potopa,“ vyhlásil v parlamentnej rozprave k návrhu novely zákona o používaní jazykov národnostných menšín. Podľa neho by tým mohli poškodiť samotným príslušníkom národnostných menšín do budúcna, lebo teraz by z pozície sily dostali práva a po prípadnej zmene garnitúry by im zase mohli byť odobraté. „Narobíme viac škody ako osohu, postupujme citlivo. Zamyslime sa, či v tomto prípade menej nie je viac,“ vyzval kolegov v pléne.