BRATISLAVA 24. februára (WEBNOVINY) – Rozdávanie múky medzi ľudí dehonestuje Slovensko, lepšie by bolo napiecť z nej rožky a koláče, myslí si predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Ján Slota.
„Napečme koláčov a rožkov a tie rozdávajme. Detským domovom, domovom dôchodcov, pretože z tých dôchodkov sa absolútne nedá vyžiť,“ poradil dnes Slota na tlačovej konferencii slovenskej vláde ako lepšie a efektívnejšie využiť štátnu múku.
Predseda národniarov sa nazdáva, že vláda by mala predovšetkým robiť systémové opatrenia, aby slovenskí občania nepotrebovali takúto pomoc.
„A to sa nerobí tak, že prepustíme tisíce zo železníc, zastavíme výstavbu diaľnice a zaťažíme ľudí neúmernými daňami,“ odkázal kabinetu Ivety Radičovej (SDKÚ-DS). Rozdávanie ryže a múky sa podľa Slotu robí v najchudobnejších a zaostalých regiónoch sveta. „Blížime sa k Stredoafrickej republike, aby sme rozdávali múku medzi národ?“ spýtal sa šéf SNS
Slota si myslí, že pozitívny vplyv na slovenskú ekonomiku by mala výstavba širokorozchodnej železnice, o ktorej nedávno rokoval minister dopravy Ján Figeľ (KDH) s ruským premiérom Vladimirom Putinom. Pripomenul, že hlavným dôvodom pre predĺženie širokorozchodnej trate nemá byť doprava rudy a uhlia z Ruska či Ukrajiny, ale transkontinentálna kontajnerová doprava z Číny.
Obáva sa exodu Arabov
Slovenská vláda by mala urobiť všetko pre to, aby utečenci z Afriky neskončili na Slovensku, povedal predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Ján Slota. Podľa neho existuje riziko exodu desiatok tisíc ľudí zo severnej Afriky do Európy a títo by mohli byť prerozdelení do jednotlivých členských krajín EÚ vrátane Slovenska. Vládu Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) a slovenskú diplomaciu, „ktorá sa hrá na pštrosa v púšti“, preto upozornil, aby kalkulovala s dopadmi na Slovensko.
Procesy v Egypte, Líbyi, Tunisku či Maroku sa podľa šéfa národniarov zvonka javia ako demokratizácia, ale obáva sa, že môžu skončiť ako islamizácia týchto krajín. Za destabilizáciu regiónu sčasti podľa Slotu môžu Spojené štáty americké. Lídri Tuniska a Egypta boli podľa neho americkí lokaji a preto skončili, čo vyvolalo v severnej Afrike zásadnú mocenskú zmenu.
„Pre Orbána je celá naša vláda jedna veľká nula“
Predseda SNS ďalej povedal, že keby bolo po jeho, zrušil by zmluvu o dobrých susedských vzťahoch a priateľskej spolupráci s Maďarskom. Nazdáva sa, že náš južný sused ustanovenia zmluvy aj tak nerešpektuje. Zmluvu podpísal ešte Vladimír Mečiar v roku 1995, keď s ním bol Slota v koalícii. „Mečiarovi som niekoľkokrát telefonoval do Paríža, bohužiaľ, sme ho nepresvedčili, aby tú zmluvu nepodpísal. Už vtedy som vedel, že maďarskej diplomacii a vláde sa nedá veriť,“ vyhlásil líder národniarov s dodatkom, že každej maďarskej reprezentácii ide predovšetkým o obnovu Veľkého Uhorska.
Vládu zároveň vyzval, aby nezosmiešňovala Slovensko bilaterálnou zmluvou s Maďarskom o riešení dvojakého občianstva. „Pre Viktora Orbána a maďarskú vládu je celá naša vláda jedna veľká nula,“ nazdáva sa Slota. Dodal, že dnes bude obedovať s troma rumunskými poslankyňami, ktorých sa chce spýtať na to, aký majú názor na udeľovanie maďarského občianstva, ako to robí Orbán.
„Maďar ako remeň“
Policajnému prezidentovi Jaroslavovi Spišiakovi odporučil, aby policajti už nechodili po uliciach so samopalmi. „Vyzývam prezidenta najmúdrejšieho a najčestnejšieho, aby nerobili hanbu polícii a aby nešťastné kalašnikovy dal naspäť do skladu,“ odkázal Spišiakovi. Poznamenal, že Slovensko nie je na Kaukaze ani na Urale a je dehonestujúce, aby policajti mali pri sebe automatické zbrane. „Je mi to komické, keď vidím policajtov behať so samopalmi na pleci, bohužiaľ ich niektorí aj stratili,“ povedal Slota. K osobe Spišiaka poznamenal, že má síce pekné slovenské meno, ale je to Maďar ako remeň.
SLOTA: Spišiak by mal vrátiť kalašnikovy do skladov
Teplárne by sa mali podľa Slotu bezodplatne previesť na mestá