SKOPJE 21. júna (WEBNOVINY) – Macedónsko je pripravené vyriešiť dlhoročný spor o názov krajiny so susedným Gréckom, ktoré bráni vstupu Skopje do Severoatlantickej aliancie, pokiaľ riešenie neohrozí kultúrnu a národnú identitu Macedóncov. V pondelok to vyhlásil tamojší prezident Ďorge Ivanov. Jednotlivé strany podľa neho musia nájsť „kompromis, kde nebudú žiadni víťazi a porazení a ktorý bude v rovnakej miere prijateľný pre všetkých občanov“. Ivanov sa tak vyjadril počas dvojdňovej návštevy českého prezidenta Václava Klausa, ktorý vyzval na doriešenie sporu siahajúceho do roku 1991, keď Macedónsko vyhlásilo svoju nezávislosť.
„Macedónsko je pripravené nájsť riešenie, ktoré by bolo obojstranne prijateľné a ktoré nebude zahŕňať macedónsku identitu a dôstojnosť,“ povedal Ivanov. Grécky denník Ethnos medzitým informoval, že premiér Geórgios Papandréou sa v pondelok v New Yorku stretne s generálnym tajomníkom Organizácie Spojených národov Panom Ki-munom, pričom sa majú venovať sporu s Macedónskom. Podľa diplomatických zdrojov, na ktoré sa odvoláva Ethnos, je OSN znepokojená tajnými rokovaniami medzi Papandréom a jeho macedónskym náprotivkom Nikolom Gruevským a očakáva, že grécky líder oboznámi Pana so všetkými podrobnosťami posledného stretnutia.
Macedónske úrady používajú ako oficiálny názov krajiny Republika Macedónsko napriek dlhoročným protestom gréckych predstaviteľov, podľa ktorých tým Skopje môže vyjadrovať územné nároky na susednú grécku provinciu. Atény sú rozhodnuté blokovať integráciu Macedónska do Severoatlantickej aliancie a Európskej únie, ak druhá strana nepristúpi na kompromis. Macedónčania však doteraz pripúšťali iba dohodu, ktorá by znamenala zmenu názvu používaného Gréckom. Podľa denníka Ethnos sa v súčasnosti uvažuje o názvoch Republika Severné Macedónsko alebo Republika Vardarské Macedónsko.
Macedónsko v medzinárodných organizáciách vystupuje pod názvom Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko, ktorý používajú aj Atény. Viac ako 100 štátov vrátane USA, Ruska a Kanady však uznali skrátený názov krajiny.
SITA/AP/Makfax