FRANKFURT 23. októbra (WEBNOVINY) – Európska centrálna banka (ECB) počas nasledujúcich dvanástich mesiacov komplexne preverí majetok popredných bánk v eurozóne a ich schopnosť odolávať krízovým situáciám.
Testy sa zamerajú na 128 bánk, ktoré podľa ECB tvoria 85 % bankového systému eurozóny. Najviac z nich, 24, pochádza z Nemecka.
Zo slovenských bánk sa kontrola podľa predbežného zoznamu ECB zameria na Slovenskú sporiteľňu, Všeobecnú úverovú banku a Tatra banku.
Na Slovensku skontrolujú tri banky
Banky musia na základe svojich súvah k 31. decembru 2013 dosiahnuť ukazovateľ kapitálovej primeranosti Tier 1 na úrovni 8 %. „Prvoradý cieľ je transparentnosť,“ uviedol prezident ECB Mario Draghi. Iba tak sa dá podľa obnoviť dôvera v bankový sektor menovej únie. Výsledky testov majú byť známe v októbri 2014.
VÚB banka podľa jej vyjadrení s veľkou rezervou už v súčasnosti plní všetky ukazovatele, ktoré sú vyžadované v súvislosti s danou previerkou ECB. „Spomínaný ukazovateľ kapitálovej primeranosti Tier 1 mala banka ku koncu júna tohto roka vo výške 16,73 %. VÚB banka má zavedené interné stresové testovanie, ktoré tiež potvrdzuje schopnosť banky odolávať krízovým situáciám. Rovnako kvalita aktív banky je veľmi dobrá. Určite nepotrebujeme nič dobiehať,“ povedala pre agentúru SITA hovorkyňa VÚB banky Alena Walterová.
Aj Tatra banka plní podľa jej vyjadrení požadovanú mieru kapitálovej primeranosti s dostatočnou rezervou. „O kontrole vieme a budeme pri nej maximálne súčinní,“ povedala hovorkyňa Tatra banky Marína Masárová.
Slovenská sporiteľňa patrí podľa jej podpredsedu predstavenstva Štefana Mája dlhodobo medzi najstabilnejšie banky v regióne. To podľa neho potvrdzujú aj hlavné ukazovatele finančných výsledkov. Ukazovateľ kapitálovej primeranosti Tier 1 prevýšil k 30. septembru úroveň 19 %, čo je niekoľkonásobne viac, než predpisuje zákon.
Zdravie banky potvrdzuje podľa Mája aj pozitívny vývoj ďalších rizikových parametrov, akými sú podiel zlyhaných úverov, ktorý sa medziročne znížil na úroveň 5,3 %, a rizikové náklady banky, ktoré boli nižšie ako 0,7 %. „Veríme, že kontrola Európskej centrálnej banky iba potvrdí stabilitu našej banky ako aj schopnosť odolávať krízovým situáciám,“ dodal pre agentúru SITA Máj.
Použijú sprísnené pravidlá
Európska centrálna banka pri testoch použije nové sprísnené pravidlá z dielne Európskeho úradu pre bankový dohľad (EBA). Podľa nich sa za nesplácané úvery považujú tie, pri ktorých omeškanie so splátkami trvá viac ako 90 dní. ECB na základe testov bankám stanoví postup, ako majú ozdraviť svoje bilancie a aké kapitálové rezervy potrebujú na vykrytie prípadných strát.
ECB chce kontrolou odhaliť riziká v súvahách bánk predtým, ako v novembri 2014 prevezme úlohu bankového dohľadu v eurozóne. Centralizácia bankového dohľadu pod záštitou ECB predstavuje prvý krok v procese chystanej bankovej únie. Ďalšími piliermi majú byť spoločný mechanizmus riešenia problémov bánk a jednotný systém poistenia vkladov.
Nemci sa neboja
Nemecký úrad pre dohľad nad finančnými trhmi (BaFin) neočakáva, že záťažové testy, ktoré pripravuje Európska centrálna banka (ECB) odhalia veľa nových informácií o nemeckom bankovom sektore. Vyhlásila to šéfka BaFin Elke Königová. „Nemám obavy, že by banky v Nemecku potrebovali omnoho viac kapitálu po ukončení auditu aktív,“ povedala Königová.
ECB počas nasledujúcich dvanástich mesiacov komplexne preverí majetok popredných bánk v eurozóne a ich schopnosť odolávať krízovým situáciám. Testy sa zamerajú na 128 bánk, najviac z nich, 24, pochádza z Nemecka. Banky musia na základe svojich súvah k 31. decembru 2013 dosiahnuť ukazovateľ kapitálovej primeranosti Tier 1 na úrovni 8 %. Cieľom kontroly je vytvoriť podmienky na to, aby mohla ECB v novembri 2012 prevziať dohľad nad najdôležitejšími bankami v eurozóne.