Školy novely nechcú, petíciu podpísalo vyše tritisíc ľudí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Učitelia štrajkujú
Štrajk učiteľov je najväčším v školstve od roku 2003, keď školy protestovali až dvakrát a dosiahli sedempercentné zvýšenie miezd, dnes učitelia i nepedagogickí zamestnanci štrajkujú od 6:00 do 18:00, žiadajú najmä zvýšenie platov o desať percent. Počas štrajku učiteľov sa na niektorých školách vyučovalo. Bratislava, 13. september 2012. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 19. septembra (WEBNOVINY) – Viac než tritisíc občanov podpísalo za desať dní petíciu stavovských a mimovládnych organizácií v školstve proti novelám ministra školstva Dušana Čaploviča.

O prijatí vládnych zákonov o financovaní škôl a o odbornom vzdelávaní bude v stredu v druhom čítaní rozhodovať parlament.

K petícii sa prihlásili zástupcovia Združenia katolíckych škôl Slovenska, Asociácie súkromných škôl a školských zariadení SR, Asociácie centier voľného času SR, Slovenskej komory učiteľov či Iniciatívy rodičov za dobré školy. Ministrove návrhy podľa nich otvoria cestu k likvidácii stredných škôl a centier voľného času (CVČ).

„Zabúdame, že deti a mládež sú živý materiál, keď ich dnes nezabehneme dobre, neskôr náhradnú súčiastku nevymeníme,“ uviedol pod petíciu jeden zo signatárov.

Ministerstvo je nekompromisné

Čaplovič
Foto: SITA/Diana Černáková

Rezort školstva si za zmenami stojí. „Navrhované novely zákonov pružne reagujú na problémy súvisiace s efektivitou v riadení, verejnou kontrolou činností a rozhodovaním na úrovni, ktorá detailne pozná všetky súvislosti a dopady,“ uviedol hovorca ministra školstva Michal Kaliňák.

Dva návrhy, ktoré majú v parlamente potrebnú podporu vďaka poslancom Smeru-SD, dajú samosprávam ako zriaďovateľom vlastných škôl a školských zariadení nadradené postavenie voči neštátnym zriaďovateľom, teda voči súkromným a cirkevným školám.

„Preto žiadame zachovávať zásadu rovnosti prístupu zriaďovateľov a odstránenie tých ustanovení z predkladaných návrhov zákonov, ktoré nadraďujú záujmy samospráv ako zriaďovateľov škôl a školských zariadení nad záujmy neštátnych zriaďovateľov škôl a školských zariadení,“ uvádzajú iniciátori petície.

Predpokladané zmeny

Novela zákona o financovaní škôl umožní, že peniaze na záujmové krúžky v CVČ a školských strediskách záujmovej činnosti budú od januára 2013 dostávať obce, kde má dieťa trvalý pobyt, a nie tie, ktoré v skutočnosti ponúkajú záujmové činnosti pre dieťa.

Novela zákona o odbornom vzdelávaní zas od januára 2013 umožní vyšším územným celkom rozhodovať o otvorení prvých ročníkov vo všetkých, aj neštátnych stredných školách.

Podľa Saskie Repčíkovej z Asociácie súkromných škôl a školských zariadení prijatie nových pravidiel umožní prepúšťanie učiteľov a nepedagogických pracovníkov škôl, oklieštenie možností pre štúdium na strednej škole a zastavenie činnosti v CVČ.

„Táto právna úprava je najvýznamnejším negatívnym zásahom do školskej sústavy v Slovenskej republike od roku 1989, odobratím jedného z najdôležitejších občianskych práv – práva slobodne sa rozhodnúť o svojej vzdelávacej ceste a vybrať si vzdelávanie podľa svojho vierovyznania, hodnôt či svetonázoru,“ upozorňuje Repčíková.

Aj podľa predsedu Konferencie biskupov Slovenska Stanislava Zvolenského navrhované právne úpravy „prehlbujú diskrimináciu neverejných zriaďovateľov škôl a školských zariadení a budú viesť k ich postupnej likvidácii“.

Podpísať výzvu politikom možno elektronicky na adrese http://www.peticie.com/za_nediskriminacne_skolske_zakony.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dušan ČaplovičMichal Kaliňák