Šieste Slovenské filmobranie vzdá hold Viliamovi Polónyimu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kamera.jpg
Pixabay.com

BRATISLAVA 15. októbra (WEBNOVINY) – V utorok odštartuje v Prievidzi šiesty ročník Slovenského filmobrania.

Podujatie, ktorého zámerom je oboznámiť čo najširší okruh divákov s významnými filmami a osobnosťami slovenskej kinematografie, si tento rok uctí herca Viliama Polónyiho.

Dramaturgia festivalu pozostáva z troch blokov. Prvou je pocta hereckej osobnosti, ktorá nie je na výslní slovenského filmu, no napriek tomu má významné miesto v slovenskej kinematografii. Na počesť Viliama Polónyiho sa budú premietať filmy Balada o siedmich obesených (1968) režiséra Martina Hollého, kde stvárnil postavu Jansona, a Sedím na konári a je mi dobre (1989) v réžii Juraja Jakubiska, v ktorom si zahral Zbončáka. V minulosti organizátori tohto podujatia pripomenuli divákom hercov Mariána Filadelfiho, Augustína Kubána, Ivana Palúcha, Jozefa Dóczyho a Júliusa Vaška.

Pripomenú aj neprávom zabudnuté filmy

Druhý blok Slovenského filmobrania je venovaný súčasnej slovenskej kinematografii. Tento rok prehliadka predstaví úspešný celovečerný debut Ivety Grófovej Až do mesta Aš, ktorý je slovenským kandidátom na najprestížnejšie filmové ocenenie Oscar v kategórii Najlepší cudzojazyčný film.

Tretí blok pravidelne pripomína neprávom zabudnuté filmy, ktoré si zaslúžia znovuuvedenie na filmovom plátne. Práve projekcia v tomto bloku robí aktuálny ročník prehliadky výnimočným, pretože po prvýkrát je do jej programu zaradený iný ako slovenský film. Premietnu americkú snímku Nahá korisť z roku 1966, ktorú režíroval Cornel Wilde – rodák z Prievidze.

Návštevníci si budú môcť zakúpiť DVD

Porušili sme našu dogmu, že v rámci Filmobrania budeme hrávať iba slovenské filmy, ale máme na to viac ako seriózny dôvod. Americký režisér, producent a zároveň hlavný hrdina filmu Nahá korisť Cornel Wilde sa narodil 13. októbra 1912 v Prievidzi, teda presne pred 100 rokmi, ako Kornél Lajos Weisz v maďarskej židovskej rodine. Bol slávny, obdivovaný, uznávaný a bohatý. Svoje úspechy a víťazstvá dosiahol predovšetkým v USA, kde prežil takmer celý svoj život. Hoci jeho filmy boli slávne a populárne takmer po celom svete, u nás zostal zabudnutý a nepovšimnutý. Práve preto ho chceme takouto formou vrátiť Prievidžanom a možno i celému Slovensku. Postaviť mu akýsi pomyselný pomník,“ uviedli organizátori podujatia Peter Šiposs a Johnny Teslík.

Všetkým projekciám prehliadky budú tradične predchádzať lektorské úvody a v posledný deň podujatia – 18. október je pripravené ešte pásmo dokumentárnych filmov s historikom a spisovateľom Pavlom Dvořákom. Po projekcii jeho filmov sa uskutoční beseda a autogramiáda. Aj tento rok bude súčasťou Filmobrania výstava plagátov slovenských filmov režisérov Juraja Jakubiska a Martina Hollého. Návštevníci podujatia si budú môcť zakúpiť DVD nosiče so slovenskými filmami a filmovú literatúru z produkcie Slovenského filmového ústavu. Agentúru SITA informovala tlačová tajomníčka Slovenského filmového ústavu Simona Nôtová.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať