BRATISLAVA 16. augusta (WEBNOVINY) – Do boja proti klimatickým zmenám v Keni, ktorú dnes navyše sužuje rozsiahly hladomor, sa zapojili aj Slováci. Meteorológovia zo Slovenska nadviazali spoluprácu s Kenským meteorologickým inštitútom a do konca roka chcú africkým kolegom pomôcť pripraviť technickú správu, ktorá poukáže na najzraniteľnejšie sektory v krajine, najmä poľnohospodárstvo a lesníctvo. „Naša pomoc Keni spočíva v odovzdaní odborných skúseností so spôsobom tvorby národných správ o zmene klímy spolu s hodnotením zraniteľnosti na klimatické zmeny,“ povedal na dnešnej tlačovej besede riaditeľ Slovenského hydrometeorologického ústavu Pavol Nejedlík. Ako dodal, projekt, ktorý sumou viac ako 104-tisíc eur podporila vláda z prostriedkov SlovakAid, je zároveň plnením si dobrovoľného záväzku Slovenska. Štáty EÚ sa totiž v roku 2009 v Kodani rozhodli riešiť problémy týkajúce sa klimatických zmien.
Keňu si Slováci vybrali z viacerých dôvodov, jedným z nich bolo, že ide o chudobnú rozvojovú krajinu. „Keňa ležiaca v rovníkovej Afrike je veľmi zraniteľná na klimatické zmeny,“ dodal šéf projektu Pavel Šťastný. Podľa jeho slov naši meteorológovia zatiaľ neriešia žiadne problémy dopadov klímy, ale ich činnosť spočíva najmä v poradenskej činnosti pre kenský ústav. Chcú vyhodnotiť dostupnosť odborných a finančných kapacít v Keni a navrhnúť zodpovednosť za ich koordináciu na národnej úrovni. „Keňa je krajina, ktorá ma vyše 40 ministerstiev a koordinácia medzi týmito ministerstvami je niekedy dosť komplikovaná, chceme pomôcť k vytvoreniu mechanizmu lepšej spolupráce všetkých inštitúcií,“ hovorí Šťastný s tým, že každá krajina má povinnosť reportovať určité správy o zmene klímy a práve pri tvorbe tej kenskej budú Slováci užitoční.
Kenský meteorológ Peter George Ambenje sa teší zo slovenskej podpory. „Pomoc verejnosť vníma, pretože už od roku 1997 pociťujeme priame dopady zmeny klímy na naše životy,“ konštatoval Ambenje. Helena Princová z ministerstva životného prostredia upozornila, že v krajine Slovensko rozbehlo viacero projektov zameraných napríklad na obnovu poľnohospodárstva modernými technológiami, zvyšovanie počítačovej gramotnosti učiteľov a študentov či využitie solárnej energie.