WASHINGTON 12. septembra (WEBNOVINY) – Severná Kórea zrejme začala oživovať reaktor na výrobu plutónia, ktorý odstavila v roku 2007 na základe dohody o jadrovom odzbrojení.
V stredu o tom informoval špecializovaný ústav Školy Johna Hopkinsa pre vyššie medzinárodné štúdiá vo Washingtone, ktorý vychádza z družicovej snímky zariadenia.
Opätovné spustenie severokórejského reaktora na výrobu plutónia by bolo veľmi vážnou chybou. Počas návštevy Japonska to vyhlásil aj zvláštny vyslanec USA pre Severnú Kóreu Glyn Davies.
„Ak sú tieto správy pravdivé, je to vážna záležitosť,“ povedal Davies novinárom s tým, že KĽDR by tak porušila rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN . Dodal, že Spojené štáty budú vývoj situácie pozorne monitorovať. Oživenie reaktora je ťažké potvrdiť, keďže do zariadenia v Jongbjone cudzinci nemajú prístup.
Rusi to považujú za vážnu chybu
Rusko tiež uviedlo, že Severná Kórea zjavne pokračuje na dokončení starého jadrového reaktora, ktorého staré zariadenie je v takom „desivom“ stave, že môže spôsobiť katastrofu.
„Je zjavné, že obnovili nejaké práce na reaktore. Podľa mnohých znakov skutočne urobili niekoľko krokov týmto smerom,“ uviedla ruská agentúra Interfax citujúca vyjadrenia diplomatických zdrojov.
„Nemáme však nijaké informácie o opätovnom spustení reaktora do prevádzky. Reaktor je v desivom stave, bol skonštruovaný v päťdesiatych rokoch. Pre Kórejský polostrov by to malo hrozné následky, ak nie katastrofu spôsobenú človekom,“ uviedli zdroje pre Interfax.
Obavy vyvolali už v apríli
Severokórejčania ešte v apríli oznámili, že päťmegawattový reaktor v jadrovom stredisku Njongbjon plánujú opäť uviesť do prevádzky. Vyvolali tak obavy z rozširovania svojho jadrového programu, v rámci ktorého začiatkom roka uskutočnili v poradí už tretí podzemný jadrový test.
Oživenie reaktora je ťažké potvrdiť, keďže do zariadenia v Njongbjone cudzinci nemajú prístup. Americkí experti však upozorňujú, že na družicovej snímke z 31. augusta vidieť paru vychádzajúcu z budovy, kde sa nachádzajú turbíny napájané z okruhu reaktora.
Ešte v roku 2006 uskutočnila Severná Kórea svoj prvý podzemný jadrový test, ktorému predchádzala skúška rakety dlhého doletu.
Ďalšie jadrové testy nasledovali v rokoch 2009 a 2013, na čo Bezpečnostná rada OSN zakaždým sprísnila sankcií voči krajine. Na posledný takýto krok predstavitelia krajiny zareagovali varovaním, že krajina je pripravená uskutočniť „preventívny“ jadrový útok proti USA.