Sever Európy sa spojil proti ruským leteckým provokáciám

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Stihacka typhoon
Foto: SITA/AP

LONDÝN 13. novembra (WEBNOVINY) – Sedem severoeurópskych krajín a Británia sa vo štvrtok formálne dohodli na zlepšení vzájomnej spolupráce v reakcii na tohtoročný výrazný nárast aktivít vzdušných síl Ruska.

Ministri obrany pobaltských krajín, štyroch severských krajín a Británie sa zhodli na potrebe väčšieho zdieľania informácií o pohybe ruského letectva v regióne a rozšírení cezhraničných cvičení vzdušných síl jednotlivých krajín. Tie totiž považujú ruské konanie za provokatívne a narušujúce pravidlá medzinárodného letectva.

Stíhačky v Pobaltí zasahovali proti ruskému lietadlu

Británia v tejto veci ponúka rozšírenie svojej misie na Pobaltí o ďalšie stroje typu Typhoon. Súčasťou nových opatrení bude aj zapojenie Dánska do výcvikového programu v súčasnosti pozostávajúceho z Nórska, Švédska a Fínska, čím sa pokryje vzdušný priestor celej severnej Európy. Pomoc prisľúbilo aj NATO, ktoré pomôže so zlepšením kapacít ozbrojených síl Estónska, Lotyšska a Litvy.

Holandské stíhačky nasadzované v rámci hliadkovacej misie NATO v Pobaltí zasahovali ešte v stredu večer proti ruskému vojenskému lietadlu. O udalosti vo štvrtok informovalo ministerstvo obrany v Haagu, podľa ktorého dopravný stroj vletel do medzinárodného vzdušného priestoru severne od Estónska a Litvy bez toho, aby posádka oznámila svoj letový plán.

K ruským lietadlám vzlietli stíhačky viac ako 100-krát

Dve z holandských stíhačiek typu F-16, ktoré majú základňu v Malborku na severe Poľska, lietadlo eskortovali mimo zverenej oblasti. Išlo pritom o prvý prípad, keď boli využité pre tento účel. Ruské ministerstvo obrany medzitým vyhlásilo, že armádny stroj typu Il-76 smeroval z mesta Pskov do kaliningradskej exklávy v „prísnom súlade s medzinárodnými pravidlami“.

Severoatlantická aliancia v októbri hlásila „nezvyčajný“ počet preletov ruských vojenských strojov nad Baltským a Čiernym morom ako aj nad šírym Atlantickým oceánom, narušenie vzdušného priestoru členských krajín však nezaznamenala. Podľa jej predstaviteľov k ruským lietadlám vzlietli stíhačky od začiatku roka už viac ako 100-krát, čo je približne trojnásobok oproti roku 2013.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy