Šesť krajín, ktoré obmýva Severné more, podpísalo dohodu o spolupráci na ochrane tamojšej podmorskej infraštruktúry.
„Vznikla rastúca vzájomná závislosť naprieč hranicami – a s ňou zvýšené riziko sabotáže a nechcenej pozornosti zo strany nepriateľských aktérov,“ vyjadrilo sa ministerstvo pre klímu, energie a verejné služby v Dánsku, ktoré je jedným zo signatárov.
Centrum kritickej infraštruktúry
Rezort Severné more nazval „centrom kritickej infraštruktúry, ktorá spája Európu elektrickými káblami, plynovodmi a telekomunikačnými spojeniami a je dôležitým zdrojom obnoviteľnej energie“.
Šéf spomenutého rezortu Lars Aagaard povedal, že Severné more má potenciál stať sa „kolískou obnoviteľných a bezpečných dodávok energie v Európe a zároveň podporovať cestu k budúcnosti bez fosílnych palív“.
Ficove a Pellegriniho sympatizovanie s Putinom je nezlučiteľné s členstvom v Európskej únii, tvrdí politik Röttgen
Dánsko, Belgicko, Spojené kráľovstvo, Nemecko, Nórsko a Holandsko podľa neho musia zjednotiť a koordinovať úsilie na ochranu cezhraničnej kritickej infraštruktúry a daná dohoda je „dôležitý krok týmto smerom“.
Zničené plynovody Nord Stream
Spolupráca bude podľa vyhlásenia dánskeho ministerstva zahŕňať preskúmanie súčasných opatrení na ochranu a odolnosť, zdieľanie informácií a znalostí a podávanie správ o relevantných informáciách na operačnej úrovni.
„Okrem toho sa spolupráca opiera o relevantné pracovné cesty v rámci EÚ a NATO,“ uviedlo.
Krok šestice krajín prichádza po tom, ako v roku 2022 dosiaľ nevyriešené explózie zničili plynovody Nord Stream v Baltskom mori.