BRUSEL 31. marca (WEBNOVINY) – Európsky parlament (EP) bude spolupracovať vyšetrovateľmi európskeho Úradu pre boj proti podvodom (OLAF), ktorí chcú preskúmať okolnosti korupčnej aféry týkajúcej sa viacerých poslancov. Predseda Jerzy Buzek to úradu oznámil v stredajšom liste adresovanom úradu, v ktorom napriek predošlým výhradám vyjadruje súhlas s „administratívnym vyšetrovaním“ pod podmienkou, že nebude narušená poslanecká imunita. Vyšetrovateľom tak naďalej odmieta povoliť vstup do kancelárií europoslancov, čo predstavitelia OLAF-u považujú za neprijateľné.
„Situáciu som analyzoval do hĺbky a rozhodol som sa umožniť administratívne vyšetrovanie,“ cituje internetový portál EUobserver z Buzekovho listu, ktorý zástupcom úradu odovzdal generálny tajomník EP Klaus Welle. Šéf europarlamentu pritom ešte minulý týždeň OLAF-u odkázal, aby sa radšej venoval prípadom sprenevery prostriedkov z eurofondov. Napriek významnému posunu Buzek stále nesúhlasí s prehliadkami kancelárií, keďže zdiskreditovaní poslanci zatiaľ neboli zbavení imunity. Po splnení tejto podmienky bude EP „pripravený spolupracovať s príslušnými národnými orgánmi“ a umožní im „neobmedzený prístup ku kanceláriám europoslancov a počítačom“, dodáva predseda.
Hovorca OLAF-u Pavel Borkovec to pre EUobserver komentoval slovami, že úrad sa zatiaľ nevzdáva, keďže je presvedčený o svojom práve vstupovať do parlamentných budov.
Britský týždenník The Sunday Times pred desiatimi dňami zverejnil informácie, podľa ktorých traja europoslanci prijali fingovanú ponuku, aby za finančnú odmenu presadili určité pozmeňujúce návrhy. Reportérom sa tak podarilo potvrdiť kolujúce fámy o úplatnosti členov EP. Rakúsky poslanec Ernst Strasser a jeho slovinský kolega Zoran Thaler po svojom odhalení odstúpili z funkcie, rumunský socialista Adrian Severin však zostáva v kresle ako nezávislý. The Sunday Times minulý víkend v súvislosti so škandálom menoval aj Španiela Pabla Zalbu, ktorý je podľa EUobserveru v bruselských kruhoch známy svojim „obchodným duchom“.