BRATISLAVA 17. marca (WEBNOVINY) – Slovenské elektrárne, a.s. (SE) plánujú zvýšiť odolnosť prvého a druhého bloku Atómovej elektrárne Mochovce (EMO) voči seizmickým otrasom. Elektrárne už vypísali tender na realizáciu prvej etapy projektu, v rámci ktorej by sa mal vypracovať koncept s výpočtami a projektová dokumentácia. Ako vyplýva z informácií zverejnených vo vestníku, Slovenské elektrárne očakávajú prejavenie záujmu zo strany dodávateľov o daný projekt do začiatku júna tohto roka.
Slovenské elektrárne budú požadovať od úspešného uchádzača vypracovanie a dodanie seizmického konceptu, ktorý bude obsahovať výpočty pre zvýšenie seizmickej odolnosti prvého a druhého mochoveckého bloku pre novú hodnotu seizmického ohrozenia. Koncept by mal taktiež stanoviť postupy zvýšenia seizmickej odolnosti elektrárne s maximálnym využitím už zrealizovaných opatrení. “Koncept bude pokrývať komplexný program prehodnotenia stavebných objektov, konštrukcií, systémov a komponentov aj vo väzbe na dostavbu tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce,“ uviedli vo vypísanej súťaži elektrárne.
Podľa Slovenských elektrární vyhlásenie tendra sa netýka udalostí v Japonsku, kde po zemetrasení a následnej vlne cunami majú problémy s jadrovými elektrárňami. „Vyhlásenie tendra je súčasťou dlhodobého projektu, ktorý sa začal v roku 2009. Atómová elektráreň Mochovce si dala vypracovať pravdepodobnostný výpočet seizmického ohrozenia pre lokalitu jej pôsobenia a následne štúdiu realizovateľnosti seizmického zodolnenia bezpečnostne dôležitých objektov. V súlade s dostavbou tretieho a štvrtého bloku bola táto hodnota zvýšená a Slovenské elektrárne nedávno vyhlásili tender na realizáciu projektu aj pre prvý a druhý blok elektrárne,“ reagovala pre agentúru SITA hovorkyňa Slovenských elektrární Jana Burdová.
Slovenské jadrové elektrárne dokážu podľa Úradu jadrového dozoru SR (ÚJD) odolať silným zemetraseniam. Elektráreň Jaslovské Bohunice zemetraseniu ôsmeho stupňa podľa stupnice MSK64 a elektráreň Mochovce zemetraseniu 7,4. stupňa. „Okrem toho sú tam zadefinované horizontálne pohyby, na ktoré sú tie elektrárne schopné reagovať tak, že ich utlmia a nepríde k ich poškodeniu, takže budú bezpečne schopné dochladiť ten blok a odvádzať zvyškové teplo od reaktora,“ povedala v stredu predsedníčka Úradu jadrového dozoru SR Marta Žiaková s tým, že práve táto činnosť sa veľmi ťažko darí Japoncom v elektrárni Fukušima 1, poškodenej vlnou cunami po zemetrasení. Slovensko prevádzkuje v jadrových elektrárňach tlakovodné reaktory, ktoré sú odlišné od varných reaktorov v japonskej jadrovej elektrárni.