BRATISLAVA 18. augusta (WEBNOVINY) – Strana SaS by mala pre postoj k eurovalu zo svojho názvu vypustiť slovo „solidarita“.
„Mnoho návrhov, a veľmi kľúčových sociálnych návrhov, nemá nič spoločné so solidaritou, ktorou sa táto strana v názve hrdí. Dokonca sa domnievame, že vo veľa prípadoch tieto návrhy idú proti ústavou garantovaným sociálnym právam občanov,“ povedal dnes na tlačovej besede podpredseda Strany demokratickej ľavice (SDĽ) Martin Halás. Strane prekáža predovšetkým počínanie ministerstva práce na čele s Jozefom Mihálom.
Všetky opatrenia ministerstva sú podľa Halása „v zmysle egoizmu a sebectva“. Hoci si uvedomuje potrebu škrtať výdavky, odmieta šetriť na ľuďoch poberajúcich dávky v hmotnej núdzi. „Nepovažujem to za niečo solidárne ani sociálne,“ podčiarkol. Namiesto toho navrhuje obrátiť pozornosť na zdaňovanie kapitálu. „Sto miliárd bývalých korún ročne odtečie cez dividendy,“ upozornil.
Halás sa kriticky vyjadril k návrhu štátnej tajomníčky rezortu sociálnych vecí Lucie Nicholsonovej (SaS), aby sa kompenzácie pre zdravotne ťažko postihnutých diferencovali podľa výšky majetku a príjmu. Upozornil na ústavou garantované práva občanov aj na dohovor OSN o právach zdravotne postihnutých osôb, ktorý Slovensko podpísalo v júni 2010.
„V tomto dohovore sa úplne jasne deklaruje, že nemožno diskriminovať ani podľa výšky majetku, ani podľa výšky príjmu dostupnosť a poskytovanie sociálnych služieb,“ podčiarkol Halás. Nezmyslom slovenskej legislatívy podľa Halása je, že dotácie dostávajú len zariadenia sociálnych služieb a nie priamo sociálne odkázaní.
Pre nedostatok kapacít tak 18-tisíc ľudí, ktorí spĺňajú podmienky pre umiestnenie v domoch sociálnych služieb, nemôžu tieto služby využívať a štát im priamo financie poskytnúť nemôže. Navrhuje preto, aby ľudia mohli dostať opatrovateľský príspevok priamo a starali sa o nich príbuzní či priatelia. „Predstavte si, koľko by sa vytvorilo pracovných miest, ak by títo ľudia dostávali tento príspevok,“ poznamenal.
Ministerstvo považuje kritiku za nezmyselnú
Rezort práce, sociálnych vecí a rodiny považuje kritiku SDĽ za nezmyselnú, absurdnú a naznačujúcu nepochopenie chystaných zmien systému. „Ide o nezmyselnú kritiku, ktorej cieľom je, pravdepodobne, len ukázať verejnosti, že táto strana prejavuje istú, aj keď len verbálnu, aktivitu v oblasti sociálnej politiky,“ napísala Andrea Hajdúchová z mediálneho odboru. Tvrdí, že ministerstvo nezabúda na žiadnu skupinu občanov, či už ide o dôchodcov, zdravotne postihnutých, nezamestnaných, alebo o rodičov malých detí.
Potrebu zmeniť spôsob financovania sociálnych služieb si ministerstvo podľa Hajdúchovej uvedomuje a preto pripravuje novelu zákona o sociálnych službách aj novelu zákona o hmotnej núdzi. Cieľom však podľa Hajdúchovej nie je „šetrenie na ľuďoch poberajúcich sociálne dávky“, ale spravodlivosť, zásluhovosť a motivácia.„Súčasný systém dávok v hmotnej núdzi totiž odmeňuje pasivitu a trestá aktivitu poberateľov. Vďaka reforme systému môžu poberatelia dávok získať dokonca viac, ako v súčasnosti v prípade, že budú aktívni a rozhodnú sa prijať prácu aj za minimálnu mzdu,“ vysvetlila.
Ako dodala, dávky klesnú v novom systéme len tým poberateľom, ktorí neprejavia nijakú aktivitu v žiadnej ponúkanej oblasti, či už pôjde o aktivačné činnosti, dobrovoľnícku činnosť, prácu v komunitných centrách, zapojenie sa do vzdelávacích aktivít, či o prácu s nízkou odmenou.
Hajdúchová zároveň pripomenula, že na štátne sociálne dávky idú peniaze daňových poplatníkov a všetkým by preto malo záležať, aby sa rozdeľovali nielen solidárne, ale aj efektívne. Ďalej podčiarkla, že objem financií pre podporu rodín sa v roku 2011 zvýšil o 105 miliónov eur a rezort tiež zachoval vianočný dôchodok.