BRATISLAVA 19. decembra (WEBNOVINY) – Prezidentovo rozhodnutie vrátiť novelu zákona o verejnom obstarávaní na opätovné prerokovanie parlamentu bolo podľa liberálov zo strany SaS správne. Podľa podpredsedu strany Ľubomíra Galka bol totiž tento zákon „deravý ako ementál“ a absolútne nerieši problém schránkových firiem. „Je to len odfajknutie ďalšieho bodu v marketingovom pláne Smeru, ktorý sa takýmto smiešnym spôsobom pokúsil zalepiť oči tisícom ľudí protestujúcim na námestiach proti korupcii,“ uviedol Galko vo vyhlásení.
Slovensko potrebuje funkčný zákon
Poslanci za stranu SaS spolu s časťou opozície aktívnou v protestoch proti korupcii tento návrh nepodporili. Niektorí opoziční poslanci však zahlasovali za. „Dodnes je pre nás nepochopiteľné, prečo zvyšok opozície podal Smeru pomocnú ruku a za hmlistý prísľub sfunkčnenia zákona v budúcnosti podporil tento marketingový výtvor. Slovensko potrebuje funkčný zákon, ktorý naozaj umožní bojovať proti korupcii a pochybným schránkovým firmám,“ dodal podpredseda SaS.
Liberáli veria, že pri opätovnom prerokúvaní v parlamente vypadne zo zákona podľa nich škandalózne ustanovenie, ktoré umožňuje rozšíriť okruh prípadov bez povinnosti verejného obstarávania aj na zákazky súvisiace so zabezpečením predsedníctva Slovenska v Európskej únii v roku 2016.
„Tento pozmeňovací návrh, prepašovaný do zákona poslancom Smeru Marošom Kondrótom, jasne ukazuje, že Smer nevidí slovenské predsedníctvo ako príležitosť ukázať sa Európe v pozitívnom svetle, ale predovšetkým ako príležitosť pre svojich mecenášov nabaliť sa bez verejnej kontroly. Tak ako zdravotníctvo, aj dobré meno krajiny musí ísť bokom, keď ide o vrecká v smeráckom pozadí,“ doplnil predseda SaS Richard Sulík.
Zákon o verejnom obstarávaní vraj nespĺňa podmienky
Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska, ktorý vrátil zákon parlamentu vo štvrtok, v odôvodnení uviedol, že víta každú iniciatívu, ktorá sa po odhalení podozrivých nákupov v slovenských nemocniciach snaží chrániť verejné financie a obmedziť obchodovanie s neprehľadnými „schránkovými“ firmami. Prijaté opatrenia v regulácii verejného obstarávania však podľa neho musia byť účinné a musia byť v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, medzinárodnými záväzkami SR a právom Európskej únie.
Podľa hlavy štátu schválený zákon o verejnom obstarávaní tieto podmienky nespĺňa. Spôsob, akým sa snaží vylúčiť účasť „schránkových“ firiem z verejného obstarávania, nie je podľa jeho názoru v súlade s Ústavou SR a právom Európskej únie. „Sami navrhovatelia pritom pripustili, že zákon bude neúčinný. Nezabráni, aby tendre vyhrávali firmy s utajenými majiteľmi, keďže vyžaduje len odkrytie formálnych vlastníkov. Preto prezident navrhol parlamentu zákon upraviť,“ informovala Kancelária Prezidenta SR.
Na verejných obstarávaniach by sa podľa vlády mohli zúčastňovať len spoločnosti so známou vlastníckou štruktúrou. O verejné zákazky sa podľa novely nebudú môcť uchádzať firmy so sídlom v štáte, ktorého právny poriadok neumožňuje preukázať, ktoré fyzické osoby v nich majú účasť 10 percent a viac, ani firmy, v ktorých majú uvedený podiel fyzické osoby s bydliskom v štáte, ktorého právny poriadok neumožňuje preukázať takúto účasť. Prístup k verejnému obstarávaniu majú mať zakázaný aj firmy, v ktorých majú verejní funkcionári podiel 10 percent a viac. Novela mala byť účinná pôvodne od 1. januára 2015.