BRATISLAVA 2. júna (WEBNOVINY) – Zatiaľ čo priaznivcami strany Sloboda a Solidarita sú hlavne bývalí voliči SDKÚ-DS (31 percent) a Smeru-SD (21 percent), strane Most-Híd fandia najmä niekdajší voliči SMK (58 percent). Značnú časť preferencií majú dve najsilnejšie nové strany od prvovoličov – v prípade SaS je to 21 percent, v prípade Mostu-Híd 18 percent. Výsledky dnes predstavila Oľga Gyarfášová z Inštitútu pre verejné otázky (IVO) na panelovej diskusii, ktorú usporiadala Slovenská asociácia výskumných agentúr (SAVA).
Gyarfášová pripomenula, že v roku 2006 sa do parlamentu nedostala žiadna z nových politických strán. Preferencie nad päť percent pripísali stranám SaS a Mostu-Híd posledné predvolebné prieskumy agentúr Polis Slovakia, AVVM, Focus, MVK. Výnimkou je Median SK, podľa ktorého by poslanecké kreslá pripadli len SaS, no Most-Híd by rovnako ako SMK zostal pred bránou parlamentu.
Výhodou SaS je podľa sociologičky schopnosť oslovovať voličov koalície aj opozície. „Je ako keby v pozícii, ktorú mala svojho času Strana občianskeho porozumenia (SOP) a vo svojich počiatkoch do istej miery aj Smer,“ konštatuje Gyarfášová. Okrem značnej podpory prvovoličov má SaS sympatizantov aj z radov bývalých nevoličov (11 percent) a voličov iných politických strán (16 percent). Jej plusom je aktivita na internete a sociálnych sieťach.
Most-Híd sa okrem niekdajších voličov SMK a prvovoličov opiera aj o bývalých nevoličov (päť percent), ďalších 19 percent preferencií má od voličov iných strán. „Treba však vnímať rozdiel medzi týmito dvoma novými stranami, pretože kým Most-Híd vznikol odchodom časti poslancov z SMK, SaS je stranou, ktorá vznikla na zelenej lúke,“ pripomína Gyarfášová. Dodáva, že špecifikom Mostu-Híd je ambícia stať sa nadetnickou stranou, ktorá vytvára most medzi slovenskou väčšinou a maďarskou menšinou.
SITA