Šarapovová sa na Roland Garros pobije o titul s Halepovou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Semifinálové zápasy ženskej dvojhry na Roland Garros
Ruská tenistka Maria Šarapovová počas semifinálového zápasu na Roland Garros, v ktorom porazila Kanaďanku Eugenie Bouchardovú 4:6, 7:5, 6:2 za 147 minút. Foto: SITA/AP

PARÍŽ 5. júna (WEBNOVINY) – Ruská držiteľka kariérneho Grand Slamu Maria Šarapovová a rumunská debutantka vo vrcholnom finále Simona Halepová budú v sobotu od 15.00 h bojovať o titul vo dvojhre žien na druhom turnaji veľkej štvorky v tejto sezóne Roland Garros v Paríži

Všetko o Roland Garros nájdete —>>>

TU.

Dvadsaťdvaročná štvorka žrebu Halepová zvíťazila vo štvrtok v semifinále nad ďalšou novickou v takejto fáze na Majors Andreou Petkovicovou z Nemecka nasadenou ako dvadsiatou ôsmou za 90 minút 6:2, 7:6 (4). Mečbal premenila jasným vstúpeným forhendovým zakončením po kvalitnom podaní na „téčko“. Zatiaľ nestratila ani set.

V kvalitnom zápase na Dvorci Philippa Chatriera predviedla Halepová disciplinovanejší, stabilnejší a komplexnejší výkon. V druhom sete sa presadila z manka 1:3. Na víťazné údery to bolo 25:14, v štatistike zlyhaní 20:36. Bez ohľadu na sobotu sa Rumunka ocitne v pondelok na 3. pozícii v hodnotení, čím si o jeden post posunie osobný rekord.

Obrazom: Semifinálové zápasy ženskej dvojhry

Sedmička „pavúka“ Šarapovová v úvodnom semifinále prekonala Kanaďanku Eugenie Bouchardovú, osemnástku podujatia, za 147 minút 4:6, 7:5, 6:2. Miestna šampiónka zo sezóny 2012 zvládla tretí obrat v rade.

V tejto sezóne má na konte 30 jednotlivých triumfov a je na prahu svojho jubilejného 50. zápasového úspechu na tomto podujatí. Vyhla sa vytrateniu z Top 10, v ktorom je od marca 2011. Bude prinajhoršom 6., ak triumfuje, tak sa posunie na 5. stupienok.

Šarapovová vedie v štatistike z duelov s Halepovou 3:0, vo finále v španielskej metropole 11. mája zvíťazila 1:6, 6:2, 6:3. Šampiónka si okrem Pohára Suzanne Lenglenovej odnesie 2000 bodov do systému a prémiu 1,65 milióna eur. Zdolanú uteší 1300 bodov a 825 000 eur.

Šarapovová so šnúrou 19 úspechov v trojsetových dueloch na antuke

Momentálne 8. hráčka renkingu WTA Šarapovová vyrovnala v otváracom dejstve semifinále z 2:4, ale nezvládla koncovku. v druhej časti napokon nepykala za to, že premrhala náskok 5:2 vrátane troch jednotlivých setbalov pri vlastnom podaní v deviatom geme.

V rozhodujúcom sete dosiahla Ruska zlomový brejk vo štvrtej hre (3:1), hoci v nej spočiatku mala manko 0:40 a neskôr čelila ešte jednému gembalu. V šiestej hre nepridala „poistku“ napriek náskoku 40:15, potom sa však cez 15:30 posunula na 5:2. Na returne v ôsmom geme premenila piaty mečbal, keď jej forhend viditeľne oprášil základnú čiaru.

Šarapovovú nezastavilo ani 9 dvojchýb. Mala striedmy pomer „winnerov“ a nevynútených chýb 33:35, súperka skončila na hodnotách 29:48. Ruska využila 6 z 20 brejkbalov, Kanaďanka 4 z 9. Víťazka si pripísala 75 % rozohraných svojím prvým podaním, zdolaná len 59 %.

Bouchardová nielen v otváracom sete predvádzala ľahkonohejší a pestrejší tenis, postupne však nedokázala účelne reagovať na intenzitu výkonu súperky. Šarapovová v súboji dvoch ofenzív síce menej stupňovala vo výmenách, ale napospol lepšie odolávala, keď sa dostala pod tlak, a sama často nastoľovala definitívnu prevahu už prvým úderom. Z diania na kurte vyžarovala citeľne väčšia skúsenosť Rusky, ktorá v súčte lepšie zvládala kľúčové stavy a situácie.

„Som spokojná s výsledkom, pretože som sa dostala do finále a mám teda byť z čoho rada. Nemám pocit, že som dnes predviedla môj optimálny tenis, ale bojovala som, pretrvávala a napokon som našla cestu. Som na to hrdá,“ povedala Šarapovová na tlačovej besede a dodala: „V treťom sete som podľa mňa ja bola tá agresívnejšia. Pritlačila som a robila som veci, ktoré som mala už skôr. Súperka sa v porovnaní s tým naším vlaňajším miestnym zápasom nepochybne zlepšila, viac sa vkladá do úderov a trochu zmenila techniku, ale ťažko sa mi to porovnáva takto krátko po zápase, v ktorom som hľadala rytmus a moju hru.“

Semifinálové zápasy ženskej dvojhry na Roland Garros
Foto: SITA/AP

Dvadsaťsedemročná niekdajšia jednotka svetového rebríčka Šarapovová vedie v bilancii zo vzájomných súbojov s 20-ročnou Bouchardovou (16. v hodnotení) už 3:0. Vlani ju v marci zdolala na tvrdom povrchu v Miami (6:2, 6:0) a potom v máji v 2. kole práve na RG (6:2, 6:4).

Holanďanom Svenom Groeneveldom trénersky vedená Šarapovová si zahrá vo finále pri Seine tretí raz za sebou. Držiteľka kariérneho Grand Slamu nestačila minulý rok v zápase o titul na Američanku Serenu Williamsovú. V semifinále Majors má štatistiku 9:9 (vo finále 4:4).

Šarapovová sa vymanila z manka 0:1 na sety aj v osemfinále proti Austrálčanke Samanthe Stosurovej a vo štvrťfinále so Španielkou Garbine Muguruzovou-Blancovou. V „maratónoch“ počas kariéry má pozoruhodné skóre 142:43, Kanaďanka klesla na 36:33. Ruska stojí na GS 19:31 v dueloch, v ktorých prehrala prvý set (na samotnom RG 9:9). Trojsetový duel na antuke nepreherala od 3. kola Roland Garros 2010, keď ju prekonala Belgičanka Justine Heninová. Odvtedy dosiahla 19 úspechov takéhoto typu za sebou, pripomenula WTA.

Bouchardová bola prvou „dvadsiatkou“ v semifinále od sezóny 2009

Víťazka 31 turnajov Šarapovová kedysi o sebe vyhlásila, že je na antuke ako krava na ľade. Teraz má v sezóne 2014 na tomto povrchu skóre 18:1, získala trofeje v Stuttgarte aj Madride. Od roku 2012 má na tomto povrchu bilanciu 53:4 (dovtedy to bolo 64:19).

Montrealská rodáčka Bouchardová bola v semifinále aj na januárových melbournských rovnako hodnotných Australian Open, podľahla v ňom Číňanke Na Li. Na takejto úrovni do štvrtka nikdy neprehrala duel, v ktorom získala otvárací set (teraz 9:1).

Semifinálové zápasy ženskej dvojhry na Roland Garros
Foto: SITA/AP

Kanaďanka bola prvou „dvadsiatkou“ v semifinále Roland Garros od sezóny 2009, keď sa to podarilo Dominike Cibulkovej. Nickom Savianom koučovaná hrdinka prípravného podujatia v nemeckom Norimbergu Bouchardová ťahala šnúru desiatich zápasových úspechov, najdlhšiu v kariére.

„Bola to náročná bitka, čo som aj predpokladala. Žiaľ, počas celého zápasu som cítila, že nehrám tak dobre ako predtým na tomto turnaji. Vždy je roztrpčujúce byť trochu mimo. Usilovala som sa plniť základné predsavzatie, čiže byť agresívna a chodiť si po údery. Často som si aj utvárala dobré pozície, ale nezakončovala som z nich tak presvedčivo, ako som mohla. Ona je skvelá hráčka a dostáva súperky pod tlak. Mám pocit, že v neskoršom štádiu zápasu zlepšila svoj výkon. Samozrejme, že som sklamaná – to som po prehre zakaždým. Kladiem na seba vysoké očakávania, verím môjmu tenisu. Z dneška je pre mňa motivujúce, že hoci som nezahrala najlepšie, bolo to tesné. Veľa som sa naučila a od budúceho týždňa začnem trénovať ešte tvrdšie,“ vyhlásila Bouchardová.

Halepová môže po 36 rokoch pripomenúť svoju terajšiu manažérku Ruziciovú

„Je to pre mňa veľmi emocionálny okamih. Z vedomia, že si zahrám finále, je mi úžasne. Andrea bola veľmi náročnou súperkou, je to dobrá hráčka. Ja som však v koncovke bola o čosi silnejšia. Cítim sa sebavedome a už sa teším na súboj o trofej. Azda sa mi v ňom bude herne opäť dariť,“ skonštatovala podľa webu Tenisovej asociácie žien rodáčka z Konstance Halepová, ktorá je víťazkou parížskej súťaže junioriek 2008. Manažuje ju Virginie Ruziciová, hrdinka RG 1978, a trénersky vedie bývalý kouč Belgičanky Kim Clijstersovej Wim Fissette.

Hrdinka tzv. malých MS WTA 2013 v Sofii zvýšila v štatistike proti Petkovicovej na 3:1, hoci spočiatku prehrávala. Nadviazala na vlaňajší tokijský triumf 7:6 (4), 6:3. Na antuke mala okrem štvrtka navrch aj minulý rok vo finále v Norimbergu (dvakrát 6:3). Teraz si pripísala svoj okrúhly 20. zápasový úspech na GS (popri 5 prehrách). V sezóne 2009 štartovala na podujatí ITF v Trnave, vo štvrťfinále nestačila na Rakúšanku Yvonne Meusburgerovú.

„V Madride som proti Marii hrala veľmi dobre, ale v druhom sete som zmenila prístup a bola som zrazu priďaleko za základnou čiarou. Proti tejto súperke musím byť agresívna. Maria je skvelá hráčka, ja sa však budem snažiť zo všetkých síl a vari to bude stačiť,“ predznamenala Halepová.

Semifinálové zápasy ženskej dvojhry na Roland Garros
Foto: SITA/AP

Dvadsaťšesťročná 27. hráčka hodnotenia Petkovicová, povedala: „Som veľmi sklamaná, pretože v druhom sete som mala veľa príležitostí. V prvej časti predvádzala Simona skvelý tenis a ja som sa nevedela dostať do rytmu. Nepracovali mi nohy, chýbal mi oheň. Ona si chodila proti loptičke, dominovala a dávala výborne uhly. Postupne som sa však chytila a počínala som si agresívnejšie. Problémom je, že proti nej musíte hrať naozaj aktívne a nedopriať jej čas, pretože ona si inak super šikovnými údermi otvára kurt, veľmi dobre využíva celú jeho plochu. Zdalo sa mi, že preberám taktovku, ale poprehrávala som niekoľko dôležitých fiftínov zlými rozhodnutiami. Stalo sa mi to len dva či tri razy, ani to si však proti súperke z Top 5 nesmiete dovoliť. Navyše, môj servis bol dnes príšerný.“

Ericom van Harpenom trénersky vedená niekdajšia 9. žena renkingu Petkovicová, ktorej rozlet v minulosti často pribrzdili zranenia (v marci 2013 figurovala až na 177. poste), predtým bola vo štvrťfinále Australian Open, RG aj US Open 2011. Počas troch nasledujúcich sezón sa však objavila v „main draw“ na Majors iba štyrikrát a nikdy nebola za 2. kolom. Petkovicová sa vo februári predstavila vo fedcupovom štvrťfinále v Bratislave, v apríli premohla Janu Čepelovú vo finále na zelenej antuke v Charlestone.

Dvojhra žien – semifinále:

Simona Halepová (Rum.-4) – Andrea Petkovicová (Nem.-28) 6:2, 7:6 (4) za 90 minút

Maria Šarapovová (Rus.-7) – Eugenie Bouchardová (Kan.-18) 4:6, 7:5, 6:2 za 147 minút

Prehľad výsledkov vzájomných zápasov Šarapovovej s Halepovou (3:0)

2014 Madrid (Šp.) antuka finále Šarapovová 1:6, 6:2, 6:3

2012 Peking (Čína) tvrdý povrch 1. kolo Šarapovová 7:5, 7:5

2012 Indian Wells (USA) tvrdý povrch 3. kolo Šarapovová 6:3, 6:4

Cesta do finále:
Halepová:

1. kolo: Alisa Klejbanovová (Rus., 87. vo svetovom rebríčku WTA) 6:0, 6:2 za 56 minút

2. kolo: Heather Watsonová (V. Brit./92.) 6:2, 6:4 za 79 minút

3. kolo: María-Teresa Torróová-Florová (Šp./55.) 6:3, 6:0 za 64 minút

4. kolo (osemfinále): Sloane Stephensová (USA-15/19.) 6:4, 6:3 za 78 minút

štvrťfinále: Svetlana Kuznecovová (Rus.-27/28.) 6:2, 6:2 za 79 minút

semifinále: Andrea Petkovicová (Nem.-28/27.) 6:2, 7:6 (4) za 90 minút

Šarapovová:

1. kolo: Xenia Pervaková (Rus.-Q/156.) 6:1, 6:2 za 61 minút

2. kolo: Cvetana Pironkovová (Bul./42.) 7:5, 6:2 za 92 minút

3. kolo: Paula Ormaecheová (Arg./75.) 6:0, 6:0 za 51 minút

4. kolo (osemfinále): Samantha Stosurová (Aus.-19/18.) 3:6, 6:4, 6:0 za 123 minút

štvrťfinále: Garbine Muguruzová-Blancová (Šp./35.) 1:6, 7:5, 6:1 za 126 minút

semifinále: Eugenie Bouchardová (Kan.-18/16.) 4:6, 7:5, 6:2 za 147 minút

Prehľad výsledkov predchádzajúcich desiatich finále dvojhry žien:

2013 Serena Williamsová (USA) – Maria Šarapovová (Rus.) 6:4, 6:4

2012 Maria Šarapovová (Rus.) – Sara Erraniová (Tal.) 6:3, 6:2

2011 Na Li (Čína) – Francesca Schiavoneová (Tal.) 6:4, 7:6 (0)

2010 Francesca Schiavoneová (Tal.) – Samantha Stosurová (Aus.) 6:4, 7:6 (2)

2009 Svetlana Kuznecovová (Rus.) – Dinara Safinová (Rus.) 6:4, 6:2

2008 Ana Ivanovičová (Srb.) – Dinara Safinová (Rus.) 6:4, 6:3

2007 Justine Heninová (Belg.) – Ana Ivanovičová (Srb.) 6:1, 6:2

2006 Justine Heninová (Belg.) – Svetlana Kuznecovová (Rus.) 6:4, 6:4

2005 Justine Heninová (Belg.) – Mary Pierceová (Fr.) 6:1, 6:1

2004 Anastasia Myskinová (Rus.) – Jelena Dementievová (Rus.) 6:1, 6:2

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ana IvanovičováAndrea PetkovicováCvetana PironkovováDinara SafinováEugenie BouchardováFrancesca SchiavoneováGarbine Muguruzová-BlancováJelena DementievováJustine HeninováMaria ŠarapovováNa LiSamantha StosurováSara ErraniováSerena WilliamsováSimona HalepováSloane StephensováSvetlana Kuznecovová