LONDÝN 8. júna (WebNoviny.sk) – Ruská tenistka Maria Šarapovová dostala dištanc na dva roky za porušenie antidopingových pravidiel. Verdikt príslušnej nezávislej komisie v stredu oznámila Medzinárodná tenisová federácia (ITF) tlačovou správou. Trest začal plynúť 26. januára 2016 a potrvá do 25. januára 2018.
Niekdajšiu jednotku svetového rebríčka Šarapovovú predbežne suspendovali 8. marca do doriešenia záležitosti. Dvadsaťdeväťročná držiteľka kariérneho Grand Slamu deň predtým na tlačovej besede v Los Angeles priznala, že počas januárových melbournských grandslamových Australian Open mala pozitívny nález.
Uviedla, že z nedbanlivosti nezaregistrovala zmenu smerníc a naďalej užívala liek obsahujúci meldónium, ktoré s platnosťou od 1. januára 2016 pribudlo na zoznam zakázaných látok Svetovej antidopingovej agentúry (WADA). Na spomenutom podujatí Ruska prehrala vo štvrťfinále s americkou líderkou hodnotenia Serenou Williamsovou 4:6, 1:6.
Novak Djokovič zlepšil rekord v počte renkingových bodov
Cibulková v rebríčku poskočila, Kližan o šesť miest klesol
Pravidlá neporušila zámerne
ITF teraz špecifikovala, že vzorku moču z 26. januára analyzovalo akreditované laboratórium v kanadskom Montreale. Šarapovovú na základe pozitívneho výsledku obvinili z porušenia antidopingových pravidiel 2. marca. Vypočúvanie sa konalo 18. – 19. mája. Súčasťou trestu je aj odňatie prémií a renkingových bodov za Australian Open 2016.
„Tribunál dnešným rozhodnutím o suspendácii na dva roky potvrdil, že to, čo som urobila, nebolo zámerné. Skonštatoval, že som lekára nežiadala o starostlivosť, aby som dostala substanciu na zvýšenie výkonnosti. ITF vynaložila obrovské množstvo času a úsilia v snahe dokázať, že som vedome porušila antidopingové pravidlá. Tribunál dospel k názoru, že sa to nestalo. Mali by ste vedieť, že ITF požiadala komisiu o zákaz štartu na štyri roky, čo si vyžaduje zámerné porušenie. Komisia sa však nestotožnila s takýmto postojom,“ napísala Šarapovová na facebooku.
„Tribunál správne skonštatoval, že som antidopingové pravidlá neporušila zámerne, nemôžem však akceptovať neférovo prísnu suspendáciu. Komisia, ktorej členov vybrala ITF, súhlasila s tým, že som nič zlé neurobila vedome, ale odstavila ma od tenisu na dva roky. Okamžite sa proti dĺžke trvania trestu odvolám u Športového atrbitrážneho súdu CAS,“ oznámila Šarapovová.
„Mám v úmysle stáť si za tým, čo považujem za správne. Preto budem bojovať, aby som čo najskôr mohla byť nazad na dvorci,“ skonštatovala Šarapovová, čím nepriamo vyvrátila opodstatnenosť prípadných hlasov o ukončení kariéry. V marci pri oznamovaní prípadu ironicky vyhlásila, že by to nikdy neurobila stojac na takom škaredom koberci, ako bol v miestnosti na tlačovú besedu.
Kafeľnikov sa Šarapovovej nezastal
Šarapovová zverejnila podrobnejšie výňatky z dokumentov. Vyplýva z nich, že mala pozitívnu vzorku aj z 2. februára pri mimosúťažnej kontrole v Moskve. Ďalej je v nich podotknutie, že vzhľadom na okolnosti nemohla v žiadnom prípade dostať kratší trest ako na jeden rok. Prišla o 430 bodov do počítačového poradia a 281 633 AUD. Komisiu viedol Charles Flint.
Šarapovovej právnik John Haggerty podľa The Associated Press povedal, že jeho klientka brala meldónium aj v tomto kalendárnom roku. Okrem toho potvrdil, že na vypočúvaní bola aj samotná Šarapovová. V zdôvodnení sa zdôrazňuje, že Ruska ako jediná „nesie celú zodpovednosť za veľmi významnú chybu“.
„Namietať proti akémukoľvek trestu sa nedá, lebo ona sama priznala užívanie preparátu aj po 1. januári. Považujem však za reálne skrátenie dištancu,“ povedal podľa ruskej agentúry TASS prezident národnej federácie FTR Šamiľ Tarpiščev. Rovnaký zdroj napísal, že Šarapovovú v nominácii na OH 2016 v brazílskom Riu de Janeiro nahradí Jekaterina Makarovová. Renkigovo má táto informácia zmysel, pretože Makarovová je k 6. júnu ruskou päťkou v singli po Svetlane Kuznecovovej, Anastasii Pavľučenkovovej, Šarapovovej a Darii Kasatkinovej (vo dvojhre môžu štartovať maximálne štyri hráčky z jednej krajiny).
„Ak ju suspendovali, tak sa to malo stať, treba sa tým zmieriť. V príslušných komisiách nesedia hlúpi ľudia. Určite mali na verdikt svoje dôvody,“ nezastal sa Šarapovovej viceprezident FTR Jevgenij Kafeľnikov.
„Veľmi ma to mrzí. Maša sa sama priznala, boli tam poľahčujúce okolnosti, napriek tomu jej dali dva roky. Žiaľ,“ povedal pre TASS ruský minister športu Vitalij Mutko.
„Takto vyzerá ten pravý škandál… Toľko zmeškaných telefonátov od novinárov som nemala ani vtedy, keď som povyhrávala moje najväčšie tituly. No comments…“ napísala na twitteri Šarapovovej spomenutá kolegyňa z kurtov a krajanka Kuznecovová.
ITF hovorí o úmysle
„Pre všetkých tenistov je dôležité poznať pravidlá a správať sa podľa nich. V tomto prípade Maria Šarapovová od začiatku zobrala zodpovednosť za chybu na seba. ITF teraz pristúpila k rozhodnutiu a to – v súlade s antidopingovým programom – môže byť predmetom odvolania u CAS. WTA naďalej bude pozorne sledovať celú záležitosť a dúfame, že sa dorieši čo najrýchlejšie,“ napísal výkonný riaditeľ Tenisovej asociácie žien (WTA) Steve Simon.
„Bolo to úmyselné rozhodnutie, nie chyba. Vzhľadom na preukázanú skutočnosť, že tri roky nevyrukovala s informáciou o užívaní preparátu Mildronate (obsahuje meldónium – pozn.) pred svojim koučom, kondičným, fyziom či odborníkom na výživu, ale ani pred žiadnym zdravotníkom na konzultácie sprostredkované WTA, fakty poukazujú na úmyselné rozhodnutie tajiť antidopingovým autoritám užívanie meldónia počas súťaženia,“ uviedla ITF.
WADA skonštatovala, že preskúma verdikt, kým sa rozhodne, či sama podá odvolanie u CAS. Má na to právo, ak sa bude domnievať, že suspendácia je príliš dlhá alebo neúmerne krátka.
WADA detaily neprezradila
ITF 14. apríla informovala, že pri riešení prípadu Šarapovovej zohľadní odporúčania WADA v súvislosti s meldóniom. S poukázaním na dôvernosť konania nepridala žiadne detaily, teda napríklad ani množstvo látky vo vzorke.
WADA 13. apríla oznámila, že prípady s koncentráciou v intervale od 1 do 15 mikrogramov datované do 1. marca, ako aj tie po tomto termíne s koncentráciou nižšou ako 1 mikrogram predbežne pozastavia a ďalší postup sa odvinie od výsledkov dodatočných štúdií. Vlna nepriaznivých výsledkov analýz totiž nastolila otázku, ako dlho látka zostáva v ľudskom organizme po jej vysadení – mohlo sa udiať už pred 1. januárom, čo mnohí pristihnutí aj tvrdia.
Liek proti srdcovým ochoreniam vyvinuli za sovietskych čias v Lotyšsku a od začiatku kalendárneho roka sa vyskytlo viac ako 170 pozitívnych výsledkov analýz vzoriek od športovcov – najčastejšie ruských. Vo východoeurópskych štátoch sa meldónium používa ako doplnok výživy. Podporuje prietok krvi, čo pomáha zvyšovať výkon, keďže do svalov sa dostáva viac kyslíka.
Sibírska rodáčka Šarapovová dlhodobo žije a trénuje v USA, oficiálne sídlo má v Bradentone na Floride. V Spojených štátoch amerických nie je meldónium voľne prístupné.
Sponzori dočasne odskočili
Zverenkyňa Svena Groenevelda Šarapovová priznala užívanie meldónia od roku 2006. Pomenovala zdravotné dôvody: nedostatok horčíka v tele, časté chrípky, nepravidelnú činnosť srdca a tiež rodinnú anamnézu s nábehom na cukrovku.
Od Šarapovovej sa po prepuknutí kauzy minimálne dočasne odklonili sponzorujúce spoločnosti Nike, American Express, Porsche či Tag Heuer. Podržala ju firma Head. Magazín Forbes začiatkom tohto týždňa uviedol, že spomenutá Serena Williamsová po 11 rokoch vystriedala Šarapovovú na vrchole poradia najlepšie športovkýň s najvyšším príjmom. Ruska si dosiaľ samotným tenisom zarobila 36 766 149 USD, podľa všeobecných odhadov však získavala ďalších približne 20 miliónov USD ročne za reklamu. Má aj vlastnú značku cukroviniek Sugarpova.
Momentálne 26. hráčka renkingu Šarapovová pred štyrmi rokmi na OH 2012 v Londýne vybojovala striebornú medailu a bola vlajkonosičkou ruskej výpravy na slávnostnom ceremoniáli. Na ZOH 2014 v Soči priniesla pochodeň s ohňom na Olympijský štadión Fišt.
Šarapovová je vo dvojhre víťazkou 35 turnajov na hlavnej profesionálnej úrovni (naposledy sa radovala vlani v máji v Ríme), vo štvorhre získala 3 trofeje. V singli na úrovni veľkej štvorky triumfovala na Wimbledone 2004, US Open 2006, Australian Open 2008 a Roland Garros 2012 a 2014.