BRATISLAVA 5. novembra (WEBNOVINY) – Členovia cyklistického tímu Tinkoff-Saxo sledovali v stredu ráno svitanie z nadmorskej výšky 5895 m z vrcholu najvyššej africkej hory Kilimandžára. Súčasťou expedície boli aj slovenskí cyklisti Peter Sagan, Juraj Sagan a Michael Kolář.
„Dobrý deň, dobrá správa … oni to urobili! Okolo 04:00 hodiny boli na vrchole # Kilimandžára. Gratulujeme celému tímu Tinkoff-Saxo!!!“ informuje oficiálny profil Petra Sagana na sociálnej sieti Facebook. Zatiaľ nie je jasné, kto všetko z tímu pokoril najvyšší bod Afriky. Vrcholový výstup mali absolvovať všetci členovia Tinkoff-Saxo.
„Záverečná horská etapa“ tohto mimosezónneho spestrujúceho dobrodružstva bola ohrozená, keďže na vrchole Kilimandžára neboli ideálne podmienky.
„Veľmi ťažké okolnosti! Skúsime ´dobyť´ vrchol, ale momentálne podmienky nám to komplikujú. Počasie je oveľa horšie ako v ostatných rokoch, vrch pokrytý ťažkým snehom. Dnes sme v dôsledku miernych zdravotných problémov a s nimi súvisiacim rizikom odvolali dvoch členov tímu a dvoch kameramanov. Podvečer rozložíme tábor a po rýchlej večeri sa pokúsime zaspať. Okolo 23.00 h sa zobudíme a posilníme horúcim kakaom a energetickými tyčinkami. Približne o polnoci začneme s výstupom. Predpokladáme, že vrch Uhuru Peak dosiahneme nadránom za východu slnka…“ referoval ešte v utorok večer Sagan prostredníctvom Facebooku.
Navrátilová mala namále
Pred štyrmi rokmi počas benefične motivovaného pokusu o výstup na najvyššiu horu „čierneho kontinentu“ mala obrovské problémy niekdajšia jednotka svetového rebríčka tenistiek, Američanka s českým pôvodom Martina Navrátilová.
Spätne priznala, že bezprostredne jej hrozila smrť: „Ak by som v ten večer nič nepovedala a uložila sa spať, ktovie, či by som sa ešte prebudila… Neuvedomovala som si, že mám namále,“ povedala pre The Telegraph Navrátilová, ktorá skončila v nemocnici v kenskom Nairobi s pľúcnym edémom. Výstup musela ukončiť po štyroch dňoch z plánovaných šiestich, nadol ju znášali šerpovia v tme a náročnom teréne.
Sagan navštívil aj Himaláje
Pre Petra Sagana to v stredu nebola prvá skúsenosť s vysokou nadmorskou polohou. „Bol som už v Himalájach. Pohyboval som sa v okolí Everestu a vystúpil až do výšky približne 5500 m. Všetko tam ide pomalšie. Treba byť trpezlivý a posúvať sa krok po kroku. Dôležitá je aklimatizácia a postupné šplhanie. Dýcha sa ťažko a nedá sa poriadne jesť ani spať,“ cituje Sagana cyclingnews.
Ducha kolektívu Tinkoff-Saxo upevňovalo v Afrike všetkých 80 členov družstva, okrem cyklistov aj manažéri, športoví riaditelia, mechanici, maséri či lekári. Na Kilimandžáro mierili aj Alberto Contador, Ivan Basso, Rafal Majka či Roman Kreuziger.
Akcia má aj charitatívny nádych, cyklistický tím chce venovať financie miestnym organizáciám. Ak sa na vrchol Kilimandžára postavilo viac ako 90 percent členov družstva, potom pôvodne pripravenú sumu strojnásobia.
Výstup dokončí len 40 percent ľudí
Šéf družstva Bjärne Riis už v minulosti zorganizoval viaceré podobné sústredenia, na ktorých cyklisti absolvovali sériu fyzických a psychických výziev. Ich snahou bolo upevniť tímového ducha a donútiť cyklistov ísť až za hranice svojich možností.
Predchádzajúce kempy sa konali v Dánsku či JAR, ale vzhľadom na rozpočet ich v posledných rokoch obmedzili. Po príchode ruského miliardára Olega Tiňkova do tímu ich obnovujú. Podnikateľ údajne zaplatil 200-tisíc eur za kemp, o čom informuje cyclingnews.com.
Kilimandžáro je populárna destinácia medzi ľuďmi hľadajúcimi výzvy a uprednostňujúcimi turistiku pred horolezectvom alebo lezením po skalách. Pre problémy s dýchaním a riedky vzduch však dosiahne vrchol len 40 percent ľudí, ktorí začnú výstup.