Sagana čaká legendárne stúpanie, ale etapu Tour skrátili

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peter Sagan
Slovenský cyklista Peter Sagan. Foto: SITA/AP

MONTPELLIER 14. júla (WebNoviny.sk) – Na štvrtkovú 12. etapu Tour de France sa teší celé cyklistikou opantané Francúzsko. Presne po troch rokoch, v Deň dobytia Bastily, organizátori naplánovali v etapovom kalendári najslávnejších pretekov výstup na Mont Ventoux.

Obávaný kopec v Provensálsku, ktorý sa týči do výšky 1911 m, preverí formu favoritov na celkové víťazstvo. Z obáv pred silným vetrom organizátori napokon skrátili záverečné stúpanie o 5,7 km a cieľ presunuli k Chalet Reynard, kde sú cesty viac chránené pred vetrom okolitými stromami.

Predpoveď počasia hovorí, že rýchlosť vetra by mohla dosiahnuť až 100 km/h. „Bezpečnosť jazdcov je dôležitejšia ako zachovanie pôvodnej trasy,“ vyhlásil šéf Tour de France Christian Prudhomme. „Skrátili stúpanie na Mont Ventoux o 6 km? Pekné,“ zareagoval pobavene víťaz 11. etapy Peter Sagan.

Úvodných 115 kilometrov sa ide po totálnej rovine

Sagan pred troma rokmi pod Mont Ventoux bavil divákov pre seba typickým spôsobom. Najprv ako maximálny profík a potom ako akrobat na bicykli. Objavil sa v dlhočiznom úniku (etapa merala 242,5 km) a triumfom na rýchlostnej prémii si upevnil líderskú pozíciu v bodovacej súťaže.

„Zelený muž“ sa krátko pred začiatkom záverečného stúpania predviedol fanúšikom jazdou na zadnom kolese s riadením jednou rukou. Tou druhou rozdával oslavné gestá a napokon naznačil, že sa už radšej zaradí dozadu a nebude plytvať silami pri výstupe na obávaný kopec. Ktovie, čo vymyslí Sagan tento rok.

V stredu konkurencii opäť raz vyrazil dych, keď záverečných 10 km pred cieľom odjazdil v úniku s Chrisom Froomom a ďalšími dvoma jazdcami a v závere všetkým ukázal chrbát. V cieli povedal, že trpel, ale zároveň si to náramne užíval. „Toto sa nedalo naplánovať, to sa muselo stať,“ trefne komentoval 26-ročný Žilinčan svoj šiesty etapový triumf na TdF.

Obrazom: Najkrajšie momenty z 11. etapy Tour de France

Späť však k očakávanému štvrtkovému dianiu. Až do 115. km by to mala byť pokojná etapa po totálnej rovine s minimálnym prevýšením. Potom prídu v tesnom slede na rad dve vrchárske prémie štvrtej a tretej kategórie: Côte de Gordes na 131,5 km (dĺžka 3,3 km, priemerný sklon 4,8%) a Col des Trois Termes na 135,5 km (2,5 km, 7,5%).

Bude to predkrm pred veľkolepým finále, ktoré však tentoraz zostane bez záverečnej chuťovky – Mont Ventoux. Cyklisti začnú stúpať na 168,5 km v Saint Estéve vo výške 536 m a po 15,7 km by sa mali dostať až do výšky 1912 m, kde pôvodne mal byť cieľ etapy. Po vynútenej zmene to bude napokon o 5,7 km menej a finiš pri Chalet Reynard vo výške 1435 m na pôvodne 178. km etapy.

Tour de France
Foto: letour.fr

Po triumfe na Mont Ventoux túžia všetci cyklisti

Skrátená verzia zároveň znamená, že priemerný sklon stúpania sa zvýšil z 8,8 na 9%, keďže najťažšie pasáže sa nachádzajú pod Chalet Reynard.

Oficiálny portál LeTour.fr preto pripomína, že skrátenie záverečného stúpania neznamená zníženie hodnoty prémie špeciálnej kategórie HC, čiže víťaz v cieli sa môže tešiť na dvojnásobný počet bodov. Mala by to byť veľká motivácia najmä pre Thibauta Pinota, ktorý bude mať vo štvrtok na sebe bodkované tričko lídra vrchárskej súťaže. Športový riaditeľ tímu AG2R la Mondiale Laurent Biondi tvrdí, že pre francúzskeho jazdca nemôže byť väčšia motivácia ako uspieť v deň národného sviatku v etape na Mont Ventoux.

„Ja som býval vždy o niečo viac motivovaný v etape v Deň dobytia Bastily,“ priznal pre ESPN 56-ročná Biondi. Tromfom jeho tímu nielen pod Mont Ventoux, ale v celej Tour, by mal byť Romain Bardet. Nenápadne jazdiaci 25-ročný Francúz je na šiestej priečke celkovej klasifikácie len s 56-sekundovým odstupom za lídrom Froomom. „Ventoux nie je moje obľúbené stúpanie. V pretekoch som ho absolvoval zatiaľ jediný raz – v roku 2013. Na tohtoročnej Tour môže byť kľúčovým. Natrénoval som si ho v júni,“ uviedol Bardet, ktorý je francúzskou nádejou na celkový triumf po 31 rokoch. Zatiaľ posledným Francúzom oblečeným v žltom tričku v parížskom cieli bol v roku 1985 Bernard Hinault.

Christopher Froome
Foto: SITA/AP

Nemenej motivovaným cyklistom bude v cieľovom stúpaní aj Kolumbijčan Nairo Quintana. Pred troma rokmi to bol práve jazdec Movistaru, ktorý zaútočil s cieľom vyhrať na Mont Ventoux. Nepodarilo sa mu to, lebo ho dostihol Christopher Froome. V posledných 2 km sa mu britský horský expres vzdialil a nadelil v cieli necelú polminútu. „Všetci veľkí cyklisti túžia po triumfe na Mont Ventoux. Ja nie som výnimka,“ skonštatoval ešte na štarte tohtoročnej Tour de France Quintana.

V celkovej klasifikácii zatiaľ je štvrtý s odstupom 35 sekúnd za Froomom a experti mu vyčítajú prílišnú pasivitu. Možno to štvrtok pod Mont Ventoux zmení. Cyklisti mysliaci na vysoké pozície v celkovom poradí musia mať pred štvrtkom na pamäti aj to, že už v piatok na nich čaká prvá z dvojice individuálnych časoviek a 37,5 km medzi Bourg-Saint-Andéol a La Caverne du Point-d’Arc môže poriadne premiešať poradím.

„Každý z nás bude po štvrtku poriadne unavený. Záležať bude na tom, kto z nás ako zrelaxuje,“ uviedol tretí muž celkového poradia Ír Daniel Martin z tímu Etixx – QuickStep.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Christopher FroomeDaniel MartinNairo QuintanaPeter Sagan