BRATISLAVA 9. november (WEBNOVINY) – Slovensko nadviaže diplomatické styky s Lichtenštajnským kniežatstvom – poslednou z krajín Európy, s ktorou ich dnes Slovenská republika nemá. Vláda zobrala na vedomie zámer rezortu zahraničných vecí, memorandum o nadviazaní diplomatických stykov medzi Slovenskou republikou a Lichtenštajnským kniežatstvom podpíšu ministri zahraničných vecí oboch štátov počas návštevy ministerky zahraničných vecí Lichtenštajnského kniežatstva v Bratislave. Lichtenštajnské kniežatstvo leží na pomedzí Rakúska a Švajčiarska, s ktorým má aj colnú a menovú úniu. Hlavným mestom Lichtenštajnska je Vaduz.
Nadviazanie oficiálnych diplomatických vzťahov dlhodobo komplikovala skutočnosť, že rodu Liechtenstein na základe Benešových dekrétov odobrali majetky v bývalom Československu. V súvislosti s rozdelením ČSFR požiadala Slovenská republika prostredníctvom vtedajšieho federálneho ministerstva zahraničných vecí nótou z 18. decembra 1992 Lichtenštajnské kniežatstvo o uznanie a o nadviazanie diplomatických stykov. Lichtenštajnská strana zareagovala v marci 1993 návrhom začať vo veci vzájomného uznania rozhovory o otvorených otázkach medzi oboma krajinami, osobitne o pôvodnom vlastníctve členov rodu Liechtenstein na teritóriu Českej republiky a Slovenskej republiky, znárodneného vládou ČSR v roku 1945. Toto podmienenie principiálne odmietli oba nástupnícke štáty, pričom svoje pozície dlhodobo harmonizovali. Uvedené skutočnosti spôsobili, že Slovenská republika doposiaľ nemá doriešenú otázku vzájomného uznania a nadviazania diplomatických stykov s Lichtenštajnským kniežatstvom.
Priaznivé podmienky na postupné urovnanie vzťahov s Lichtenštajnským kniežatstvom vytvoril predovšetkým vstup Slovenska do EÚ a vzájomná spolupráca oboch krajín v Európskom hospodárskom priestore. Obe krajiny vzájomne už dlhšie spolupracujú aj v OSN a OECD, čím medzi nimi už de facto styky existujú. Novým prvkom v prístupe Lichtenštajnska, umožňujúcim pristúpiť k návrhu, je jeho ústretový postoj. Kniežatstvo prestalo podmieňovať vzájomné uznanie a nadviazanie diplomatických stykov doriešením majetkovoprávnych nárokov voči bývalému Československu. Netreba už ani harmonizovať pozície Slovenska s Českou republikou, keďže tá už má diplomatické vzťahy s Lichtenštajnským kniežatstvom od 8. 9. 2009, keď pristúpila k podpísaniu prehlásenia o nadviazaní diplomatických stykov.
Súčasný stav vzájomných vzťahov medzi oboma štátmi nevytvára žiadne prekážky, ktoré by bránili navrhovanému nadviazaniu diplomatických stykov. Minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčáka sa stretol ministerkou zahraničných vecí Lichtenštajnského kniežatstva 23. septembra počas rokovania Valného zhromaždenia OSN v New Yorku. Lichtenštajnská strana tam deklarovala záujem nadviazať diplomatické styky so SR, ktoré nebudú mať žiadne účinky na lichtenštajnskú ani na slovenskú pozíciu pri prípadnom uplatňovaní si sporných majetkovoprávnych nárokov.
SITA